Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Kadın Çiftçilerin Günü kutlandı

0 227

Dünya Kadın Çiftçiler Günü ve Dünya Gıda Günü dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Yalova Gıda ve Orman Müdürü Suat Parıldar, ” kadın çiftçilerin toplumdaki sosyal statüsünü yükseltmek istiyoruz” dedi.

Dünya Kadın Çiftçiler Günü ve Dünya Gıda Günü Yalova Gıda ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen törenle kutlandı. Törene Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, Yalova Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç ve il protokolü katıldı. Programın açılış konuşmasını Yalova Gıda ve Orman Müdürü Suat Parıldar yaptı.

Kadın çiftçilerin statüsünü yükseltmek istediklerini dile getiren Parıldar, “Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 1997 de 15 Ekim’i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir.   İlk olarak 18 Aralık 2007 tarihinde Birleşmiş Milletler bünyesinde resmi bir kutlama olarak kabul edilmiş ve dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 15 Ekim  ‘Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Bu etkinliğin amacı kadın çiftçilerin toplumdaki sosyal statüsünü yükseltmek, tarımda çalışan kadınların, sorunlarına dikkat çekmek, kadınların tarımdaki etkinliğinin artırılmasını sağlamak, kadın çiftçilerin faaliyetlerinin görünür olmasını sağlamak, tüm dünyada bu günde ortak bir ruh oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Bir ülkenin ekonomisinin gelişmesi için istihdamda kadının vazgeçilmez bir rolü vardır. Tarımsal üretimde etkinliğin ve verimliliğin sağlanması açısından da kadın çiftçilere verilen eğitim faaliyetleri büyük rol oynamaktadır. Tarımsal üretimin her aşamasında aktif bir biçimde yer alan kadınlarımız, kalkınmanın olanaklarından kimi zaman yeteri payı alamamaktadır. İşsizliğin yaygın, eğitim ve sağlık hizmetlerinin sınırlı ve dengesiz dağıldığı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kırsalda kadınların durumu, konumu ve sorunları dikkat çekicidir. Bu sorunlar zaman içinde Kadın Çiftçilere yönelik politikalar oluşturulmasına, kadın çiftçilerin tarımsal üretime daha verimli ve daha iyi koşullarda katılabilmesine yönelik projelerin oluşturulmasına olanak sunmuştur” dedi.

Müdür Parıldar’ın konuşmasının ardından kadın çiftçilere yönelik yapılan projelerin sunumu Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli Vijdan Yener Karagöl tarafından gerçekleştirildi.

Daha sonra Kadın Çiftçiler başarı hikayelerini paylaştılar. Devlet teşviklerinden dolayı memnuniyetlerini ifade eden kadın çiftçiler Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından protokol mensupları tarafından kadın çiftçilere karanfil dağıtıldı ve günün anısına toplu fotoğraf çektirildi.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.