Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yalova Lisesi’ni marka yapacağız

0 85

Yalova Lisesi’nin yıkılacağı ve Yalova Anadolu Lisesi öğrencilerinin ise başka bir okula taşınacağı yönündeki söylentiler sonrasında basının önüne çıkan Yalova Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol önemli açıklamalarda bulundu.

Yalova Lisesi ve Yalova Anadolu Lisesi’nin yerinde her hangi bir değişiklik yapılmayacağını kesin bir dille duyuran Yeniyol, Yalova Lisesi binasının depreme dayanıklı olmadığını belirtti.

Yeniyol açıklamasında, “Yalova Lisesi Pertevniyal Lisesi, Galatasaray, Kabataş Lisesi gibi geleneği olan bir okul. Yalova Lisesi bana göre Yalova’nın bir değeri. Köklü geçmişi ile bu ilin tarihsel miraslarından birisi. Bu konuda son dönemde sosyal medyada dönen bir takım söylentiler var. Açık ve net olarak söylüyorum; Yalova Lisesi hiçbir yere taşınmayacak. Sadece güçlendirmek yapmak için başladığımız Yalova Lisesi binasının zayıf olduğu tespit edildi. Bunun için Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden de profesyonel olarak bir karot örneği alınması ve laboratuvar ortamında test edilmesini istedik. Bu rapordan çıkacak sonuçta yıkım gerekirse yıkım yapılacak. Güçlendirme gerekirse de güçlendirme yapılacak. Yalova Lisesi’ni değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. Bir okulda iki başlılık var. Geçen sene o hata yapılmış. Bir tarafta Yalova Anadolu Lisesi, bir tarafta Yalova Lisesi var. Biz Yalova Lisesi olarak tek okuldan oluşacak bir marka ortaya koymaya çalışıyoruz. Yandaki Yalova Anadolu Lisesi’ndeki çocuklarımız da başka kuruma gitmeyecekler” dedi.

“Yalova Lisesi ilin aydınlık ve gür sesi olacak”

Yalova Lisesi Marşı’ndan alıntı yapan Yalova Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol Yalova Lisesi’nin yıkılması gerektiği bir durumda yerine yeni ve modern bir bina yapılacağını dile getirdi. Yeniyol, “Otantik, bağışa dönük ve devlet yatırımı da öngörülürse kabul ederek yatay mimaride bir okul düşünüyoruz. Yandaki binasıyla, donatısıyla birlikte bir okul yapılması lazım. Biz Yalova Lisesi’nin Yalova’nın aydınlık ve gür sesi olan bir okul haline getirmek istiyoruz” diye konuştu.

“Yalova Lisesi’nin tamamı sınavlı olmalıydı”

Yalova Lisesi’nin sınavlı ve adrese dayalı şekilde öğrenci alan 2 okul haline getirilmesinin yanlış bir uygulama olduğuna da dikkat çeken Yeniyol, “Ben geçen yıl burada olsaydım Yalova Lisesi’ni sınavlı okul haline getirirdim. Vefa, Kabataş, Galatasaray Pertevniyal gibi köklü liseler sınavlıdır. Burasının kontenjan yüksek. Mesela 8 şube alınmış. Ama bu 8 şubenin istihdamı %1’lik dilimde. Yalova’nın kaliteli öğrencileri sadece Termal Fen Lisesi’ne, Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi’ne gitmesin. Yine Yalova’nın dışına kaçan bir dilim var. Neden Gölcük Fen Lisesi’ne gitsin bizim öğrencimiz. Neden Bursa’da ne olduğu belli olmayan bir okula gitsin. Yalova’da zaten lise çok. Mesleki ve teknik eğitim anlamında da istihdam az. Böyle bir planlama yaparak mesleğe yönlendirilecek öğrencilerimizi Meslek Lisesi’ne, akademik yönü güçlü olan öğrencilerimizi de sınavlı ve sınavsız okullara yönlendiririz. Yalova Lisesi’ni Anadolu Lisesi olmaktan çıkartıp sınavlı bir okul haline getirip tarihi misyonunu da göz önünde bulundurarak bir müessese haline getirmek istiyoruz. Öğrencileri alıp başka yere falan taşıyacağımız yok. Biz aklımızı peynir ekmekle yemedik” şeklinde konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.