Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Tarihçi Armağan’dan bir garip iddia

0 797

Akit TV, Yeni Şafak gibi medya organlarında görev alan gazeteci, yazar, Derin Tarih Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan, Yalova’nın simgesi olan ve Ulu Önder Atatürk’ün çevre hassasiyetinin en net örneği Yürüyen Köşk’le ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. Armağan, “Yürüyen Köşk efsanesi bitiyor” derken köşkün yürütülmesinin sebebinin çınar ağacı olmadığını ifade etti.

Mikroblog sitesi Twitter üzerinden açıklamalar yapan Mustafa Armağan, iddiasını Yürüyen Köşk’te dönemin müdürü Necati Turgay’ın 1972 yılında katıldığı bir TV programındaki açıklamalarına dayandırdı. Armağan, “Yalova’daki “yürüyen köşk” efsanesi bitiyor Köşkü yürütmüşler de sorun neden yürütmüşler” derken 38 yıllık bir videoyu kanıt olarak gösterdi.


Atatürk döneminde köşkün müdürü ve hikayenin en önemli tanıklarından olan Necati Turgay’ın 1972 yılında Nazmi Kal ile katıldığı programdan kesitler paylaşan Mustafa Armağan, “Bu video efsaneyi bitiriyor” dedi. Armağan, Necati Turgay’ın şu anılarını paylaştı:

“Atatürk’e bir köşk yapıyorduk. Halen bu köşk ayaktadır. Bize verilen direktifte köşkün teras kısmının büyük çınar ağacının gölgesi altında olması emredilmişti. Ziya Bey ve 1–2 profesörle yerini tespit ettik. İnşaata başladık. Gelip köşkü gördüklerinde beğenmediler. ‘Bu köşk yıkılsın, ben bu köşkü istemiyorum’ dediler. Hâlbuki köşk epeyce ortaya çıkmıştı. Atatürk haklıydı. Çünkü Atatürk umumiyetle öğleden sonra çiftliğe gelmeyi tercih ediyorlardı. Büyük terasta oturdukları zaman çok sevdikleri denizi ve doğayı, Yalova’nın çok güzel olan gurubunu seyredemiyorlardı. Büyük çınar ağacının gölgesi görüşü tamamen kapıyordu. Dolayısı ile ne gurup ne deniz görülemiyordu. ‘Yıkın bunu’ dediler. Epey masraf yapmıştık, tabii külfet oldu. Üniversite profesörlerinden Sadi Bey ve İhsan Bey vardı. Atatürk’e ‘Yıkmayalım, bu binayı nakledelim’ dediler. Atatürk ‘Nasıl olur’ dedi. Hesaplarını yaparız, naklederiz’ dediler. Atatürk bu fikri orijinal buldu. ‘O halde nakledin bakalım’ dedi. Aşağı yukarı, 5, 5–6 aylık bir çalışmadan sonra alınan tertibatla bu köşk evvela terası ki 28 ton ağırlığındaydı, betonarmeydi. Ve arkasından 2 katlı köşk taşındı. Atatürk merak etti ve köşkün taşınmasını saatlerce durarak seyretti ve beğendi. O kadar isabetli nakledildi ki bugün 50 seneye yakın oluyor köşk 1 santim dahi oynamadı… Yalnız kışın kuzey rüzgârlarından etkileniyor; dalgalar, tuzlu sular duvarlarına çarpıyor.”

Ajans Yalova’nın Armağan’a cevabı

Tarihçi Mustafa Armağan’ın ilk olarak 6 Mayıs 2020 tarihinde yayınladığı Necati Turgay’ın söyleşi videosu aslında yıllardır internet ortamlarında paylaşılan bir video. Armağan, bu videonun ilk kez yayınladığını iddia ederek aslında bir tarihçinin düşmeyeceği büyük bir hataya düşüyor.

Oysaki video birçok paylaşım sitesinde 2017 yılından bu yana paylaşılıyor. Hatta Gazeteci Faruk Kırtay, farkyalovada.com internet sitesinde 2017 yılında bu söyleşiyi haberleştirmiş ve videosunu da yine yayınlamıştı. (http://farkyalovada.com/tr/haberler/22291/video-1929-1934-yillari-arasinda-yuruyen-kosk-muduru-yalova-ve-ataturku-anlatiyor)

Üstelik aynı videonun tümünde Turgay, Atatürk’ün çevre, din ve tarım konusundaki görüşlerini de paylaşıyor.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.