Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Gürel’den arsa satışı yorumu

0 34

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’un dile getirdiği arsa satış iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediye başkan vekilinin satış bedeline yönelik içler acısı tanımı ve belediye başkan yardımcısının şüphe yaratan iddiasının muhatabı belediye değil İcra Müdürlüğü’dür” yorumunu yaptı.

Yazılı bir basın açıklaması yapan CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, Mustafa Tutuk’un dile getirdiği iddialarla ilgili yorumda bulundu. Gürel, belediye başkan vekilinin böyle bir hatayı veya suçu bilgilendirme amacıyla meclis üyelerine sunmasının doğru olduğunu ifade ederek “Fakat süreci doğru anlamak ve doğru yönetmek gerekmektedir” dedi.

Satışı Yalova Belediyesi yapmadı

Gürel, şöyle devam etti:

“Yalova Belediyesi bu arsaları 2017 yılında bedelinin altında bir fiyata satmamıştır. Zaten satışı Yalova Belediyesi yapmamıştır. Satışı yapan İcra Müdürlüğü’dür. Yani bedel tespitini resmi yollarla yapan ve satışı gerçekleştiren birim belediye değil İcra Müdürlüğü’dür. Yani meclis toplantısında belediye başkan vekilinin satış bedeline yönelik içler acısı tanımı ve belediye başkan yardımcısının şüphe yaratan iddiasının muhatabı belediye değil İcra Müdürlüğü’dür. Bence de bu konuda bir şüphe varsa ilgili savcılık birimleri hemen harekete geçmelidir. İcra Müdürlüğü’nden bir satış olduğunda doğal olarak bu satış belediyenin önce hukuk birimine, oradan emlak istimlak müdürlüğüne oradan da mali hizmetler müdürlüğüne iletilmelidir. Eğer bu resmi iletim kanallarında bir ihmal varsa ihmali gerçekleştiren birim yetkilileri hakkında hemen gereken soruşturma açılmalıdır. Eğer hata veya suç, mali hizmetler müdürlüğünde şu anda da tutuklu bulunan R.E.’ye ait bir hata veya suç ise; bu konu da derhal savcılık tarafından detaylı bir şekilde araştırılmalı ve gereken işlemler eksiksiz yapılmalıdır. Bu konuda mali hizmetler müdürlüğünde cari hesaplarda düşmeyen borç, icra sonrası süreçte müteahhite ödenmişse bu muhakkak belirlenmelidir keza bu R.E. ve ilgili müteahhit arasında da bir hukuksuz döngü olabileceği şüphesini doğurabilir ve eğer ödenmemiş ise dosya masrafları ve faizleri dışında bir kamu zararından bahsetmek doğru olmayabilir ki bu zarar da sorumlulardan muhakkak tahsil edilmelidir. Bu konuyu belediye denetimlerinde ortaya çıkaramayan ilgili bakanlıkların müfettişleri de bu soruşturmaya dahil edilmelidir ve neden bu hatayı yıllardır tespit edemedikleri araştırılmalıdır”

Hiç birşey belli değil

Şimdiden herhangi bir kişi veya kişileri suçlamanın doğru olmadığına dikkat çeken İl Başkanı Gürel, “Belediye meclisinde; belediye başkan vekilinin ve yardımcısı konu hakkında öncelikle “bir yanlışlık veya suç tespit ettik, bunu hemen araştırıp ilgililerini bulacağız” demiyor. Herhangi bir hukuki süreç başlamadan ve sonuçlanmadan “bu arsalar bedavaya peşkeş çekilmiş” diyerek suçlama gerçekleştiriyor. Bu suçlama hem dönemin belediye yetkili ve çalışanlarını hem de icra müdürlüğü yetkililerini içeriyor. Bu yaklaşım siyasi amaçlı bir suç hissiyatı oluşturma gayretidir. Yani bu bilgilendirme söyleminin şekli, siyaseten görevden uzaklaştırılan belediye başkanının bu konuda suç işlediği havasını yaratma gayreti olarak hissedilmektedir. Fakat yaşanan bir suç mudur, maddi bir hata mıdır, belediyede çalışan birinin mi, icra müdürlüğünde çalışan birinin mi hatası veya suçudur daha hiçbir şey belli değil.
Yapılması gereken hemen gereken soruşturma veya dava süreçlerini başlatmak ve sonucunu beklemektir. Süreç sonunda hukuken kim veya kimler hatalı veya suçlu çıkarsa gereken hukuki yaptırımlar muhakkak uygulanmalıdır” diye konuştu.

Gürel, son olarak şunları kaydetti:

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu veya benzeri konularda duruşumuz açık ve nettir. Suçu ispat edilene kadar herkes suçsuzdur ve hukuki süreçler sonucunda kimin suçu kesin bir şekilde belirlenirse muhakkak cezasını çekmelidir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yolsuzluk konusundaki tavrını ve hukuka saygısını öğrenmek isteyen herkes yakın geçmişte olan 17-25 Aralık süreci gibi, görevden uzaklaştırılan büyükşehir belediye başkanları gibi, darbecilerle alakalı süreçler gibi bir çok olaya bakabilirler”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.