Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Salman’dan sosyete pazarı tepkilerine yanıt

0 871

Yalova Belediye Meclisi’nin son oturumu Vefa Salman başkanlığında yapıldı. Yapılan oturumda sosyete pazarıyla ilgili gündem maddesi görüşüldü.

Yalova Belediye Meclisi yapılan son oturumun ardından tamamlandı. Mecliste söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Yusuf Ziya Şener, Adnan Menderes Mahallesi’ndeki sosyete pazarının esnaflara zarar verdiğini söyledi. Adnan Menderes Mahallesi’nde açılan sosyete pazarının esnafın işlerine engel olduğunu söyleyen Şener, “Yalova esnafının çok büyük mağduriyeti var. STK’ların, hatta YTSO’nun bile bu pazarla ilgili olumlu görüşleri yok. Geçen gün bu konuyla ilgili Hizmet A.Ş. den belge istedik, 3. kişiyiz diye belgeyi vermediler.  Belgeyi istedik diye Yalova Belediyesi zararı mı uğratılacak?” dedi.

Konu üzerine söz alan ve bu konuyla ilgili olarak ilk kez konuşan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise, “Yusuf ile beraber ilkokula gittiğimiz zaman Yalova’nın nüfusu 10 bin civarıydı.  Yalova o zamanlar bir sahil kasabasıydı. 2018 yılının verilerine göre Yalova Türkiye’de en hızlı büyüyen 3. kenti. Artık burası bir kasaba değil; bir şehir. Artık burada tek pazar olmayacak. 3.sünü de İsmetpaşa Mahallesi’ne açacağız. Çiftlikköy’deki sosyete pazarı kapandı da ben mi açtım? Bu sosyete pazarının yüzde 50’si ben Yalova esnafına verdim. Kaçıncı hafta bilmiyorum, daha bir tane Yalova esnafı oradan yer almadı. Ben esnaflıktan emekli oldum. 8 sene esnaf odasındaydım. Yalova’nın esnafını tanırım. Türkiye’deki şartları da biliyorum. Ama öbür taraftan da Yalovalı halkı da tanıyorum. Bununla ilgili ben anket yaptırdım ‘sosyete pazarı istiyor musunuz?’ diye. Yüzde 73 ‘istiyoruz’ çıktı. Benim 1946 doğumlu annem kalkıp sosyete pazarı için Çiftlikköy’e gidiyorsa demek ki burada bir şey var. O Pazaryeri oraya yapıldıysa sadece bir gün için yapılmadı. Başka günler de açılacak oraya pazar. Artık Yalova büyüdü. Kazım Karabekir, Dere ve Adnan Menderes Mahallesi’ndeki vatandaş artık Çiftlikköy’e gitmek zorunda değil. Bu konuyu alıp da lastik gibi esnetip, ‘şöyle oldu böyle oldu’ demek doğru değil. Artık biz, Yalova’ya kent gibi bakmalıyız. Yalova halkına kentlilik bilincini öğretmemiz lazım” şeklinde konuştu.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.