Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

Rapor onaylanırsa izin verilecek!

0 181

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yıllardır bölgede yaşayanları tedirgin eden Pamuk Sokak’a Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapılaşma izni verilebileceği kararını verdi. Yalova Belediyesi kararı yetersiz bularak; Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne başvurdu ve bölgeyle ilgili bir çalışma istedi. Eğer ODTÜ’nün raporu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın raporu ile uyarsa bölgeye meclis tarafından yapılaşma izni verilecek.

“ODTÜ ile birlikte yeni bir çalışma yapıyoruz. Eğer ODTÜ de Bakanlık ile aynı söylemlerde bulunursa bunu meclise taşıyacağız. Meclisin 2015 yılında almış olduğu riskli alan ilan edelim kararını da yeniden tartışmaya açacağız. ODTÜ’nün verdiği raporu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın söylemlerini değerlendireceğiz.”

- Reklam -

Yalova Belediyesi 2019 yılı ilk meclis toplantısı Vefa Salman başkanlığında yapıldı. Meclis gündemi, ilk olarak İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne ait konuların görüşülmesi ile başladı. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Bayraktepe Mahallesi’nde bulunan 24 hektar alan genişliğindeki bölgenin yapılaşma kararlarının değerlendirilmesi istendi.  Konu belediye meclisinde oylanarak; komisyona sevk edildi.

‘ODTÜ’den rapor istedik’..

Bölgeyle ilgili bilgi veren İmar ve Şehircilik Müdürü Kemal Baş, “Bayraktepe Mahallesi’nde bahsettiğimiz bu 24 hektarlık alan Pamuk Sokak’ın güneydoğusunda yer alan Bursa Yolu’na bakan yamaç. O bölge için 2015 yılında alınmış bir meclis kararı var. 2011 yılında ufak çaplı bir heyelan olmuştu. Ruhsat verilmesi de durdurulmuştu. Mecliste riskli alan ilan etti o dönem. Akabinde Yalova Belediyesi mikro bölgeleme çalışması yaptırdı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapmış olduğu çalışmada bu bölgede yapılaşmaya izin verilebileceği ancak gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi ve onayladı. Müdürlük olarak biz bununla yetinmedik. ODTÜ ile birlikte yeni bir çalışma yapıyoruz. Eğer ODTÜ de Bakanlık ile aynı söylemlerde bulunursa bunu meclise taşıyacağız. Meclisin 2015 yılında almış olduğu riskli alan ilan edelim kararını da yeniden tartışmaya açacağız. ODTÜ’nün verdiği raporu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın söylemlerini değerlendireceğiz. Bir dahaki ay, ya da Mart ayında rapor sonucu elimize ulaşır” dedi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.