Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

Prof. Ercan, korkuttu!

0 1.456

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sıcağı sıcağına Marmara Denizi’nde olan depremle ilgili açıklamalarda bulundu..

“Bu deprem Yalova, Bursa, Balıkesir ile Çanakkale, İstanbul illerini etkileyecektir. Büyük depremler oluncaya dek, Marmara’da M3,5 ile M5,8 arasında öncü depremler olacaktır. Trakya dalı, biri Çiftliköy’den Bostancı’ya doğru kırılırken, biri Yalova’dan Avcılar’da doğru kırılarak İstanbul Adalarını iki çatal arasına kıstırmıştı.”

“Bu bölgede yapı niteliği M6,3 büyüklüğündeki depremlere kadar dayanıklı olduğundan çatlaklar dışında yıkıcı, ya da ölümcül olmamıştır. Özet olarak, Marmara Denizi’nde ikisi kuzeyde; İstanbul ile Tekirdağ kolu, biri güneyde İmralı Depremi olarak 3 tane deprem beklentisi içindeyim.”

- Reklam -

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sıcağı geçtiğimiz Cumartesi sabahı olan depremle ilgili açıklama yaptı. Ercan yaptığı açıklamada, “05 Ocak 2019 Cumartesi 07.20’de, Bursa ili, Karacabey ilçesi, Marmara Denizi kıyısında Bayramdere köyünün 1 km deniz içinde, İmralı Adası yakınında M3,9 ile M4,1 arasında bir küçük deprem oldu. Depremin odak derinliği 6,3 ile 8 km arasında granit katmanı içindedir. 30 Kasım 2018, Yalova ili, Çınarcık, Esenköy’de M4,1 büyüklüğünde bir deprem, 6,5 km odak derinliğinde olmuştu. Bu depremi İmralı Adası Depremi’nin hazırlığı olarak yorumlamıştım. Bugün olan deprem sanki bu savı destekler niteliktedir. Olasılıkla burada yeni gelişen kırık, Bandırma-Erdek’e doğru yönelecektir izlenimi veriyor. Bu bölgede yapı niteliği M6,3 büyüklüğündeki depremlere kadar dayanıklı olduğundan çatlaklar dışında yıkıcı, ya da ölümcül olmamıştır. Özet olarak, Marmara Denizi’nde ikisi kuzeyde; İstanbul ile Tekirdağ kolu, biri güneyde İmralı Depremi olarak 3 tane deprem beklentisi içindeyim” dedi.

‘Yüklenmenin belirtisi’..

Büyük depremler olana kadar bu büyüklükte depremlerin olacağını söyleyen Ercan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “1999 Gölcük M7,5 büyüklüğündeki depremle, 180 km boyunca bir kırılma görülmüştü. Bu depremle Kuzey Anadolu Kırığı(KAK), biri Armutlu Kolu, diğeri Trakya Kolu olmak üzere iki ana dala bölünmüştü. Bu durumda, Marmara’da deprem Armutlu dalında mı, yoksa Trakya dalında mı olacaktır kuşkusu doğmuştu. Güney Marmara’da, Bursa denizinde, bugün üzerinde M4,1’lik deprem olan Armutlu Dalı, İmralı dolayında bir deprem yapmak üzere yüklenmektedir. Bugün ki deprem, bu yüklenmenin bir belirtisidir. İleride Armutlu kolunda, İmralı Adası ile Gemlik Körfezi girişinde 7 ile 10 km derinde M6,3 ile M6,6 büyüklüğünde bir deprem olacaktır. Bu deprem Çınarcık, Esenköy’den başlayıp, Mudanya önünden geçerek, İmralı Adası’ndan, Bandırma’ya yönelecektir. Bu deprem Yalova, Bursa, Balıkesir ile Çanakkale, İstanbul illerini etkileyecektir. Büyük depremler oluncaya dek, Marmara’da M3,5 ile M5,8 arasında öncü depremler olacaktır. Trakya dalı, biri Çiftliköy’den Bostancı’ya doğru kırılırken, biri Yalova’dan Avcılar’da doğru kırılarak İstanbul Adalarını iki çatal arasına kıstırmıştı. Bostancı Çatalı, Bostancı’da bitmişti. Eğer sürse Fenerbahçe Burnunu geçerek, Haliç’e doğru girmesi beklenir, Sirkeci, Eminönü, Eyüp’te yıkıcı olurdu. Avcılar Çatalı ise, İstanbul Adalarının yaklaşık 15-20 km batısından, Çınarcık Çukurunun yarlı, doğu kıyısı boyunca Yassıada hizasına dek kırmıştı. Daha öteye kırmamasının nedeni, Boğaziçi altında mağmanın 2 km yükselerek, yaklaşık 28 km kalınlığındaki İstanbul kabuğunun direncini arttırmış olmasıdır. Günümüzde bu kolda yüklenme, Yassıada hizasından başlayıp, Küçükçekmece önüne doğru sürmektedir. Yer kabuğunun işleyiş özelliğine göre Trakya Dalı; doğuda İstanbul Kolu, batıda da Tekirdağ kolu olarak ikiye ayrılmaktadır.

‘Gecikmesi şaşırtıcı olmaz’

Art arda depremlerin olacağını söyleyen Ercan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İstanbul kolunda, basıncın olasılıkla en yüksek olduğu yer, 7 ile 10 km derindeki, (ileride olası deprem odağı), Küçükçekmece ile Sivriada arasıdır. Burada beklenen deprem büyüklüğü M6,4-M6,7 arasıdır. Bu deprem deniz kıyısından 20 ile 25 km güneyde, deniz içinde olacaktır. Tekirdağ kolunun olası odağı ise Marmara Ereğlisi’nin 10 km açığında 7 ile 10 km derinde granit katmanı içinde, sağ atımlı olarak, M7,0 ile M7,2 büyüklüğünde olacaktır. Her iki deprem de, tek bir deprem olmayıp içinde en az 3 ile dört ardışık depremi biriktirecek, sonra boşaltacaktır. Trakya Kolundaki ana depremden sonra artçı depremlerin İstanbul ile Tekirdağ’ı en az 2 ile 3 yıl aralıklarla sarması beklenir. Söz konusu, kuzeydeki depremlerin olabilmesi için kırılma direncinin 6 milyar giga tonu aşması gerekir. Bu nedenle, deprem için beklenen en erken eşik yıl 2033, en olası aralık 2040-2050 arasıdır. Bu depremin, 2075 ile 2150 yılına dek gecikmesi şaşırtıcı olmaz.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.