Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Nihayet biraz nefes aldık! Kırmızılar azaldı

0 972

Özellikle Kasım ayında pik yapan koronavirüs vaka sayıları alınan kısıtlama kararlarıyla önce duraklama, sonra gerileme dönemine girdi. Yalova’nın 3 hafta önce kıpkırmızı olan vaka haritasında da azalma görüldü

Yaz aylarında geçilen yeni normal dönemi sonrasında sonbaharla birlikte koronavirüs vakalarında artış görülmeye başlanmıştı. Özellikle Kasım ayında pik noktasına ulaşan vaka sayıları, hastanelerde ciddi yoğunluğa neden olurken vefat sayıları da her geçen gün artmıştı.

Aralık ayı itibariyle okulların kapatılması, lokanta, kafe gibi işletmelerin sadece evlere servis hizmeti vermeye başlaması ve ardından hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı vaka sayılarındaki ciddi artışı yavaşlattı.

Türkiye’deki günlük vaka sayısının 30 binlerin üstüne çıkmasının ardından ivme aşağı doğru seyretmeye başladı. Yalova’da da alınan önlemlerin vaka sayılarını azalttığı görülüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Hayat Eve Sığar” uygulamasında 3 hafta önce neredeyse tüm şehir haritası yüksek riskli bölgeyi ifade eden kırmızı renkteyken, 19 Aralık tarihli son güncel haritada bu alanların azaldığı görülüyor.

Yalova’nın özellikle Rüstempaşa, Fevzi Çakmak, Süleymanbey gibi merkez mahallelerinde halen yüksek risk devam ederken 3 hafta önceki haritada kırmızı olan kenar mahallelerde yoğunluk azaldı.

Yine Yalova’da en fazla vakanın görüldüğü Çiftlikköy ilçesinde de bazı kesimler hariç kırmızı alanların azaldığı gözlemleniyor. Çınarcık’ta da ilçe merkezi dışında yüksek riskli bölge yer almıyor.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.