AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Hersek Lagünü, turizme açılıyor

Hersek Lagünü Sulak Alanı doğa turizmine açılıyor. Altınova Belediyesi Tıbbı Aromatik Bitkiler Bahçesi Projesi ihale sözleşmesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü’nde imzalandı.

Hersek Lagünü Sulak Alanı doğa turizmine açılıyor. Altınova Belediyesi Tıbbı Aromatik Bitkiler Bahçesi Projesi ihale sözleşmesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü’nde imzalandı.

Hersek Lagünü’nün Güney kısmına Hersekzade Ahmet Paşa Stadının yan tarafına 40 dönümlük alana kurulacak olan Altınova Belediyesi Tıbbı Aromatik Bitkiler Bahçesi’nde 148 çeşit bitki çeşidi yer alacak.

İhale sözleşmesi imza törenine; Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Tarım ve Orman Bakanlığı Bursa Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürü Yardımcısı Hakan Mumcuoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı Yalova İl Şube Müdürü Serhat Akgün ve ihaleyi kazanan firma yetkilisi katıldı.

Botanik bilimcilerle ortak çalışmalarla gerçekleştirilen projenin içerisinde; görsel sera, sucul bitkiler bahçesi, ARGE Merkezi, botanik kafeterya, idari bina, atölye, laboratuvar, bahçe ve sergi alanları, kuş gözlem noktaları, koruma zonu ve yürüyüş yolları yer alacak.

Ayrı değer katacak

Türkiye’nin süs bitkilerinin yüzde 85’inin ve kesme çiçeklerin de yüzde 20’sinin Altınova’da yetiştirildiğini hatırlatan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Bölgede tıbbi aromatik bitkiler konusunda da çalışmaların yapılacak olması bizim için oldukça önem taşıyor. Osman Gazi Köprüsü ve İstanbul–İzmir otoyolunun açılmasıyla ilçemiz; İstanbul, Kocaeli, Bursa ve İzmir gibi büyük şehirlerle ülkenin dört bir yanına ulaşımı kolaylaşacak olması Hersek Lagünü Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi’ne ayrı bir değer katacaktır” dedi.

Oral, şöyle devam etti:

“Hersek Lagünü Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesine gelen vatandaşlarımız hemen köprünün ayağında bulunan Hersek Sahiline, tarihi Helenapolis Antik Kentine, başta flamingolar olmak üzere 204 türün yer aldığı Hersek Lagününe, Hersek Kuş Gözlem Kuleleri ve Kuş Eğitim Merkezine, Lagün içerisinde bulunan ve müzeye dönüştürülecek olan Atatürk Evine, 1800 yılında yapılan ve restore edilerek müzeye dönüştürülecek olan Deniz Fenerine ve Hersekzade Ahmet Paşa Külliyesi’ne ulaşımı oldukça kolay ve keyifli olacaktır”

Ülkemiz açısından çok önemli bir projeye başlanıldığını söyleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.