reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam
Site Yöneticisi TÜM YAZILARI

Canan Karatay: Kaya tuzu normal tuzdan farksız

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Canan Karatay: Kaya tuzu normal tuzdan farksız
reklam

Türk Kardiyoloji Derneği’nin raporuna göre kaya tuzu normal tuzçeşitlerinden neredeyse farksız. Hatta riskli olduğu bilinen plütonyum, talyum ve radyum gibi maddeler ile çok az miktarda kurşun gibi ağır metaller ihtiva ediyor.

Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın başlattığı ‘kaya tuzu’ tartışması sürerken, Türk Kardiyoloji Derneği’nin (TKD) Tuz Raporu’nda Karatay’ın iddialarını çürütecek bilgiler yer alıyor.

Raporu hazırlayan ekipte yer alan TKD Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Birhan Yılmaz, “Kaya tuzunun esas maddesini yüzde 97.3 oranında bizim tuzdediğimiz ve asıl bileşeninin sodyum olduğu madde oluşturur. Sodyumun fazla tüketilmesi kalp ve damar sağlığı açısından olumsuz sorunlar yaratır. Bolca tüketilen ‘kaya tuzu’ kalp ve damar hastalığı olan kişinin başına özellikle hipertansiyon, kalp yetersizliği gibi önemli sağlık sorunları açmaya hazırdır. Daha da ilginci kaya tuzu bileşiminde, insan sağlığı açısından çok riskli olduğu bilinen plütonyum, talyum ve radyum gibi maddeler ile çok az miktarda kurşun gibi ağır metaller bulunmasıdır” diye konuştu.

 

reklam