AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Ak Parti’de adaylar belli oldu

Ak Parti Yalova’da milletvekili aday listesinde büyük sürpriz yaşandı. 47 adayın yer aldığı listede ilk sırayı İstanbul’da yaşayan Gençlik Kolları Genel Başkanı Ahmet Büyükgümüş aldı.

Milletvekili aday listelerinin YSK’ya verildiği son gün Ak Parti’de liste heyecanı yaşandı. 47 aday adayının başvuru yaptığı Ak Parti’de açıklanan liste büyük bir şok yaşattı. Aralarında eski milletvekilleri, il başkanları, parti yöneticileri ve belediye başkanlarının bulunduğu aday adayları arasında ilk sırayı hiçbiri alamadı.

Ak Parti yönetimi, Gençlik Kolları Genel Başkanı olan 28 yaşındaki Ahmet Büyükgümüş’ü Yalova’dan ilk sırada aday gösterdi. Yalova’nın tanınan siyasetçilerinden İbrahim Büyükgümüş’ün oğlu olan Ahmet Büyükgümüş’ün ilk sırada gösterilmesi il teşkilatında sürpriz olarak değerlendirildi.

Ak Parti’de ikinci sırada aday gösterilen ise Meliha Akyol oldu. Üçüncü sırada ise Hasan Özçelik yer aldı. Pek çok kuvvetli ismin liste dışı kalması ise dikkat çekti.

Ahmet Büyükgümüş

Ahmet Büyükgümüş kimdir?

1990 yılında İstanbul Şişli’de dünyaya gelen Ahmet Büyükgümüş, Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünü bitirip İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Günümüzde Galatasaray Üniversitesi, Siyaset Bilimi Doktoro Programı öğrencisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Ahmet Büyükgümüş 2009 ÖSS Türkiye 30.su, 2014 yılında ise (KPSS 30 Puan Türünde) KPSS Türkiye 11.sidir.

Yalova Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Halil İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Entitüsü, Kamu Politikaları Enstitüsü Kurucu Üyesi, Yalova Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyesi ve Avrupa Birliği Politikaları Enstitüsü üyelikleri mevcuttur.

Yaşantısını İstanbul Üsküdar’da sürdüren Ahmet Büyükgümüş aslen Yalova’lıdır. Boğa burcudur. Orta derecede İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmekte aynı zamanda matbu metin okuma ve yazma seviyesinde Osmanlıca diline hakimdir. 2018 yılında Ak Parti Gençlik Kolları Genel Başkanlığına getirilmiştir.

Meliha Akyol

Meliha Akyol kimdir?

Ak Parti Yalova teşkilatında kurucu kadın kolları başkanı olan Meliha Akyol uzun yıllar bu görevi sürdürdü. 1960 yılında İstanbul’da doğdu. Trabzon Lisesinden  mezun olduktan  sonra, 1978 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü’ne başlayan Akyol üniversite hayatına ara vermek zorunda kaldı.

2001 yılında Yalova Kurucu Kadın Kolları Başkanı olarak göreve başladı. 2012 yılını kadar bu göreve devam etti. Aynı yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü’ne tekrar kayıt olan Akyol, öğrenimine devam etmektedir.

2012 yılından 30 Mart 2014 yerel seçimlerine kadar ana kademe il başkan yardımcılığı yaptı. Son olarak Yalova belediye meclis ve encümen üyesidir.

Orta derecede İngilizce bilen Akyol, evli ve iki çocuk annesidir.

Hasan Özçelik

Hasan Özçelik kimdir?

1968 yılında Yalova’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü (1994) ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümünden (2004) mezun oldu. Yüksek lLisansını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Anabilim Dalı, Mali İktisat Bilim Dalı (1998) ve Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası Ekonomik Politik ve İşletmecilik Bilim Dalında (2006) tamamlayan Özçelik, doktorasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalı, Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalında (2010) tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı, Muhasebe Finansman Bilim Dalında ikinci doktorasında tez aşamasında olan Özçelik, İç Denetçi A1 Sertifikası, İç Denetçi A2 Sertifikası ve Kamu Denetçisi Sertifikası (CGAP) sahibidir.

 

Kasım 2011`de İETT İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. Kamu İç Denetçileri Derneği (KİDDER) Yönetim Kurulu Üyesi (2010–2011) ve Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) üyesi olan Özçelik, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.