Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yürüyen Köşk dünyaya tanıtılacak

0 579

Bugüne kadar çeşitli uluslararası ödüllü belgesel filmlere imza atmış olan yapımcı-yönetmen Fehmi Gerçeker ve ekibi Yalova Belediyesinin destekleriyle Yürüyen Köşk’ün belgesel filmi için çekimlere başladı.

Atatürk’ün doğa sevgisini ve çevrecilik anlayışını gözler önüne koyacak olan belgesel filmde Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Araştırmacı-Yazar Sinan Meydan, Yürüyen Köşk kitabı yazarı Metin Erdoğan, Tema Vakfı Başkanı Deniz Ataç, WWF (Doğal Yaşamı Koruma) Türkiye Başkanı Aslı Pasinli, İTÜ Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Yazar Seda Bayındır Uluskan, Prof. Dr. Özcan Konur, Prof. Dr.Hüseyin Öztürk ile Londra’dan David Mousdale gibi yurtdışından bazı uzmanlar özel çekimlerle yer alacaklar.

1930 yılında yaşanan bu olay dünyada henüz çevre bilinci başlamadan yıllar önce yaşanmış tarihte eşinin olmadığını belirten Yapımcı ve Yönetmen Fehmi Gerçeker; “Dünyanın çeşitli ülkelerinde çevreyi korumak için gösteriler ve yürüyüşler yapılırken, çevre kavramının ortaya çıkmasından yıllarca önce Atatürk 1920’li yıllarda çevre konusunda çok sayıda önemli söylemde bulunmuş ve uygulamalar gerçekleştirmiştir. Bunun en güzel örneği de Yalova’da bulunan Yürüyen Köşk’tür. Atatürk’ün bir ağacın dalının kesilmesini önlemek için, 80 metre kare olan iki katlı yazlık köşkünü 4.80 metre ileri aldırarak büyük bir çevrecilik dersi vermiştir. İşte bizim yapacağımız belgesel filmle dünyanın ilk çevreci devlet başkanı olan Atatürk’ün bu çok az bilinen yönünü ortaya çıkaracağız. Film, Türkçe yanında, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Japonca dillerine çevrilecektir. “Yürüyen Köşk” filminin bütün dünya TV’lerine dağıtımı yapılarak hem Yürüyen Köşk’ün hem de Yalova’nın tanıtımına katkı sağlanacaktır” dedi.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.