Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Okullara bocce sahası yapılıyor

0 334

Yalova Belediyesi ve Yalova Bocce Bowling Dart İl Temsilciliği işbirliği ile öğrencilerin spora katılmalarını sağlamak amacıyla Yalova’da bulunan birçok okula bocce sahası yapılıyor.

Yalova’da okulların isteği doğrultusunda ve okul bahçesinde alanı olan okullara, Yalova Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından bocce sahası yapımına devam ediliyor. Yalova Bocce Bowling Dart İl Temsilciliği işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında öğrencileri spora teşvik etmek amaç edinildi.

Bocce hakkında bilgi veren Yalova Bocce Bowling Dart İl Temsilcisi Didem Eliaçık, “Açık ve kapalı alan gözetilmeksizin, her yaşa hitap eden bocce; basit malzemeler ile her ortamda oynanabiliyor. Bocce, içinde sayısız egzersizlerin yer aldığı, bireylerin serbest zamanlarında sağlık, psikolojik, fiziksel ve sosyal faydalar elde etmek amacı ile zorlama olmaksızın yapılabileceği bir rekreasyon sporudur. Bu sporun çocuklarımıza en büyük faydası ise el, göz ve beyin üçlü koordinasyonunun gelişimine katkı sağlamasıdır. Bu spor özel çocuklarımıza da büyük faydası bulunuyor.  Özgüveni ve özsaygıyı arttırdığı gibi psikolojik gelişim üzerinde de potansiyel bir etkiye sahiptir” dedi.

Okullara yapılan bocce sahaları ile ilgili konuşan Eliaçık, “Kentimizdeki okulların isteği doğrultusunda Yalova Belediyesi tarafından bocce sahalarının yapımına devam ediliyor. Bugüne kadar toplam 16 okul bocce sahasına kavuştu. Başta Belediye Başkanımız Vefa Salman olmak üzere Belediye Başkan Yardımcısı Hamit Kutlu’ya, belediye ekiplerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Bocce Nasıl Oynanır?

Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa (pallinoya) yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 13 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

Bocce sporu dört farklı oyun sisteminden oluşmaktadır. Bunlar; Raffa, Volo, Petank ve Çim Topudur.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.