AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Yeni rektörden ilginç açıklamalar

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, düzenlediği basın toplantısında ilginç ifadeler kullandı. Cebeci, FETÖ ile ilgili olarak yargılaması devam eden 4 kişiyi işe başlattığını açıklarken üniversitenin “köprü altı üniversitesi” olarak adlandırıldığını söyledi

 

Rektörlük binasında gazetecilerle biraraya gelen Rektör Suat Cebeci, Yalova Üniversitesi’nin durumu hakkında bilgi verdi. “10 yıl önce Yalova Üniversitesi ile birlikte kurulan üniversiteler, bu üniversiteden çok daha ilerideler” diyen Cebeci, şöyle devam etti:

“Yalova Üniversitesi’nin bu halde olmasının birçok nedeni var. Ülkemiz çok ciddi bir badireden geçti onu biliyoruz. Kimseyi suçlayamayız. Oturduğu yerden kalıcı olmadığını bilen biri bir projeye nasıl girişsin. Ama artık vekalet dönemi bitti. Yeni baştan, çok kısa vadede yapılması gerekenleri yaparak; üniversitemizi ayağa kaldıracağız”

Köprü altı üniversitesi

Üniversitelerin sıkıntılarından bahseden Rektör Cebeci, “Öğrenci üniversiteye bir geliyor; köprünün altına giriyor. Öğrenciler, bu üniversitenin adını ‘köprü altı üniversitesi’ koymuşlar. Düşünüyorum; ben bir öğrenciyim ve liseyi bitirmişim. Yalova Üniversitesi’ni kazanmışım. Yalova adı, bir kere coğrafi olarak bir farklılığı sembol ediyor. Yalova Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım Fakültesi’ni kazanmışım. Onun gururuyla kayıt için geliyorum. Daha üniversiteye ilk girişte dünyam bir yıkılır. Ben sanat okuyacağım. İçeri giriyorum; bir tavuk çiftliği. Başına yazılmış: ‘Sanat ve Tasarım Fakültesi.’ Ben tahmin ediyorum ki; kaydımı yaptırmadan giderim. Yalova Üniversitesi’nin kampusunun öğrenciyi cezbeden hiçbir özelliği yok. Üniversitenin görüntüsünü değiştirmek için yılsonuna kadar yoğun bir çalışma planladık. Öğrenci burada mutlu olmalı ki; gelsin” diye konuştu.
Üniversitede kimsenin güveninin kalmadığını kaydeden bu yapıya bir sünger çekmek istediklerini kaydetti. Kaliteli eleman bulamadıklarını söyleyen Cebeci, “Çünkü Yalova o elemana hiçbir şey vaat etmiyor. Devlet batı illerine lojman yaptırmaya pek sıcak bakmıyor ama ben burada lojman yaptıracağım ne olursa olsun. Özel sektörden yardım alarak yapmalıyız. Yoksa kaliteli elemanları burada istihdam edemeyiz. İstihdam edemezsek, burada kaliteyi yükseltemeyiz” şeklinde konuştu.
Yalova Üniversitesi’ndeki FETÖ yapılanması konusuna değinen Suat Cebeci, ilginç açıklamalar yaptı. “İçerimizde 80-70 kişi atılmış, darbe yemişiz. Mahkeme olanlarının çoğunun aslı astarı yok. Mahkemeleri de şikayetten dolayı oluyor. Herkes birbirini şikayet etmiş. Canı sıkılan şikayet etmiş. Bir barışa ihtiyacımız var” diyen Suat Cebeci, üniversitedeki yolsuzluk gözaltıları hakkında da şunları söyledi:

6 tane personelimiz; aniden işinde çalışırken polis tarafından götürülüp; bir-iki gece gözaltında kalmasının o insanlara nasıl bir travma yaşatacağını bir düşünün. Keşke gözaltına alınmadan, emniyete çağrılıp ifadeleri alınsaydı. Hemen insanları suçlarmış gibi polis kontrolünde gözaltına almak; bir kurum için hoş şey değildir. Bizim bir tek ölçümüz var. Bu üniversitede işini doğru yapan herkes; benden sonuna kadar destek görecek. Kimliği, düşüncesi ve fikri ne olursa olsun. Bunu açıkça söylüyorum. İşini yanlış yapan benden asla tolerans beklemeyecek”

4 kişiyi göreve başlattım
Üniversitenin halen FETÖ’nün elinde olmadığını kaydeden Rektör Cebeci  “Hiçbir kurumumuz; ülkemize zararlı teşkilatlardan tamamen arınmış değildir” tabirini kullandı. Cebeci, şöyle devam etti:

Ben 4 kişiyi geri göreve başlattım. Çünkü haksız yargılandılar. Çok zor bir durumdayız. 1,5 yıldır bu 4 kişi açıktaydı. Aralarında adli süreci devam edenler de var. Süreçleri inandırıcı değil. Ortada enteresan bir durum da var. Adliye göreve başlatmamı bekliyor ben ise onların yargılanmasını istiyorum. Biz adliyeden beraat almış birini de göreve iade etmedik. Arkasında da siyasi güç var. Birçok milletvekili de beni aradı. Beraat kararının farkındayız ve attık. Asla da başlatmayız. Mahkeme onu suçlayamamış ama bana göre o birinci sınıf FETÖ’cüdür. Çünkü daha önceden atılanların hepsi, mahkemeden hüküm giydikleri için atılmadılar. Binlerce insan hiç mahkemeye gitmeden FETÖ’cülüğü tescil edilince atıldılar. Mahkemeden beraat alan kişiyi göreve başlatmadım; mahkemesi devam eden birini de göreve başlattım. Kendim suçsuz olduğuna inanmışsam; onla çalışırım. Ben disiplin soruşturması yapıyorum; onlar hukuki soruşturma yapıyor. Bunlar ayrı şeyler. Örgüt; örgütçü diye şikayet ediyor. Ben bu zokayı yemem. Şahsi garezi olanlar da, hemen çamuru tutuyorlar. Açık söyleyeyim; benim canım yandı. Burada 6 adet personelimin götürülmesi içimi acıttı. Maddi yolsuzluk meselesi ile götürüldüğü için ses çıkaramadım”

Logoyu değiştirmeyeceğiz

Yalova Üniversitesi’nin Niyazi Eruslu döneminde yapılan lale figürlü logosuna da değinen Cebeci, “Yapmışlar-etmişler. Öylece dursun. Şu an için gündemimizde logo değişimi yoktur. Bir ihtiyaç da yok. Sonuçta semboldür; konulmuş. Öyle uygun görülmüş. Neye ihtiyaç var, neyi koyacağız. Yürüyen Köşk kaldırılmış; bu koyulmuş. O dönem tartışmaya açık bir konuydu. Niye Yürüyen Köşk’ü kaldırdınız kardeşim? Şimdi de ben bunu niye kaldırayım. Gelenekselleştirmek lazım bazı şeyleri. FETÖ konusuna girersek; çok şeyi değiştirmemiz lazım. Ona bakarsanız; Niyazi Eruslu’nun yaptığı binaları da yıkmam lazım o zaman. O konuyu kapattık; süngeri çektik. Önümüze bakıyoruz.”

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.