Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yeni Başkan Daban: Müsilaj sorunu arıtmadan kaynaklı değil

0 97

Yapılan seçim sonrasında YASKİ Başkanı olan Uğur Daban, ilk açıklamasını yaptı. Daban, son dönemde Yalova’yı da etkileyen deniz salyası (müsilaj) sorununa YASKİ’nin katkısı olmadığını dile getirdi.

Yeni aldığı görevin kendisi için süreli bir emanet olduğunu ve bu süre zarfında YASKİ’ye ait hizmetlerin sağlıklı işleyişi sağlamak istediğini kaydeden yeni Başkan Uğur Daban, “Bu bilinçle, iş odaklı bir anlayışla ve pandemi koşullarında görevim için hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirmek isteyen arkadaşlarımı ziyaretlerini gerçekleştirmiş olarak kabul ediyorum ve kendilerine teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Açıklamasında Marmara Denizi’nde son dönemde yaşanan müsilaj sorununa değinen Uğur Daban, şöyle devam etti:

“Marmara Denizi`nde yaşamakta olduğumuz Müsilaj sorunu gibi deniz, göl, baraj vb. alanlarda yaşanan ötrofikasyon, alg patlaması vb. sorunların iki kök sebebinin organik yükün artması ve sıcaklığın bu canlıların üremesi için en elverişli seviyeye ulaşması olduğu belirtilmiştir. YASKİ’ nin işletmekte olduğu Yalova İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, karbonun yanısıra azot ve fosfor gibi ötrofikasyona neden olabilecek organik kirleticilerin de arıtıldığı Bardenpho Prosesini içeren ileri arıtma tesisidir. Tesis 2011 yılında devreye alınmış olup, tesisinin proje aşamasına aynı zamanda hocam olan Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi katkı sağlamıştır. Bardepho Prosesinin iyi bir proses seçimi olması ve Yalova İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin işletme koşullarının sağlanması neticesinde tesis çıkış değerlerimiz deşarj limit değerlerinin altındadır. Ayrıca arıttığımız su derin deniz deşarjı ile seyreltilmiş olarak Marmara Denizine verilmektedir. Dolayısıyla Marmara Denizinde yaşanılan müsilaj soruna sebep olan organik kirlilik yüküne YASKİ’ nin katkısı kesinlikle yoktur. Bu anlamda tüm üye belediye sınırlarımızdaki halkımızın atıksuları çevreye en zararsız şekilde denizlerimize deşarj edilmekte olduğunu belirtmek isterim.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.