Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

Yaşlı sağlığı konulu konferans yapıldı

0 171

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yaşlılar Haftası etkinlikleri kapsamında “Yaşlı Sağlığı” konulu konferans Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Bakar’ın konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirildi.

Yaşlı Sağlığı konferansına Vali Muammer Erol, İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkçı, Defterdar Mustafa Karadeniz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali, İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, PTT Baş Müdürü Elif Tan , Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve yaşlılar katıldı.

Yalova Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Faruk Uysal açılış konuşmasında; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmasında  Yaşlılık Şûrası’nın düzenleneceğini ve 2019’un “Yaşlılar Yılı” ilan edileceğini belirtmiş, Bakanlık olarak bu doğrultuda, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştireceğimiz I. Yaşlılık Şûrası’nın ana temasını “aktif yaşlanmanın desteklenmesi” ve “yaşlı haklarının güçlendirilmesi” olarak belirlenmiştir. Yaşlılarımızın haklarını koruyarak; sağlıklı, üretken, toplumun içinde, bağımsız ve saygın bir yaşam geçirmelerini sağlamak temel hedefimizdir. Yaşlılarımız, toplumda bilgelikleri ve tecrübeleriyle geçmişten geleceğe köprüler kurarak, hayatımızın her aşamasında bizlere rehberlik eder ve toplumu ayakta tutarlar. Ülkemiz, diğer ülkelere kıyasla daha genç nüfusa sahip olmakla birlikte, bugün nüfusumuzun yüzde 8,8’ini oluşturan 65 yaş ve daha büyük yaştaki bireylerin oranının 2060 yılında yüzde 22,6’ya yükseleceği tahmin edilmektedir. İlimizde yaşlı nüfusunun fazla olması nedeniyle, Haziran 2018 yılında İl Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen “Manevi Evlat” projesi  ilk etapta Yalova’da yalnız yaşayan 50 yaşlımız ile başlamış olup,2019 yılında Bakanlığımız tarafından bütçelendirilerek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca yürütülmektedir.” dedi.

- Reklam -

Daha sonra konuşmacı Prof.Dr.Mustafa Bakar’ın özgeçmişi okunduktan sonra konuşmacı kürsüye davet edilerek yaşlı sağlığı hakkındaki konuşmasında; Yaşlı sağlığı, yaşlılık kavramı, yaşlanma sürecindeki sağlık problemlerine değinildi. Alzheimer, demans (bunama) hastalıklarının belirtileri, tedavi şekilleri  bu süreçlerde hastaların nasıl  desteklenebileceği , hastaların beslenme biçimi, tanı konulmasında yardımcı olabilecek  testler hakkında bilgi verdi.

Konferans sonunda Vali Muammer Erol tarafından, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nüroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Bakar’a plaket ve çiçek takdiminde bulunuldu.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.