Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

Yalova’ya büyük katkı sağlıyor!

0 286

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Sermayecik Kalkınma Kooperatifi Başkanı Resul Çiftçi, Sermayecik Köyü’nde her dönem üretimin artarak devam ettiğini söyledi.

Çilek, fasulye, fındık, erik, kiraz, kızılcık gibi ürün çeşitliliği bulunan Sermayecik Köyü’nde, 15 ton ceviz üretimi hasadı yapılıyor. Köyde ceviz üretimini artırmak üzere köy tüzel kişiliği tarafından 70 dönümlük bir araziye 1200 adet ceviz fidanı dikildi. Dikilen cevizler 5 yıl sonra yetişerek, köyün ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

Yalova’nın çeşitli bölgelerine gidiyor

- Reklam -

Konu ile ilgili açıklama yapan Sermayecik Kalkınma Kooperatifi Başkanı Resul Çiftçi, “70 dönümlük arazi oldukça verimli ve büyük bir alanı kaplıyor. Bu üretim ile birlikte köy tüzel kişiliğine 200 bin TL’lik gelir sunulacak. Demek oluyor ki, Sermayecik Köyümüze ciddi bir yatırım olacak. Ceviz fidanlarını köyün atıl durumunda olan arazilerini dönüştürerek değerlendirmek istedik. Bunun dışında mevcut ceviz ağaçlarına yandal verimi yüksek aşılama yaptık. Mevcut ceviz ağaçlarından 15 ton ceviz hasadı yapıyoruz. Burada yetişen ceviz Yalova’nın çeşitli bölgelerine gidiyor” dedi.

‘Üretiliyor ve ticareti yapılıyor’

Sermayecik’in ürün çeşitliliğinden bahseden Çiftçi, “Sermayecik Köyü’ne hangi mevsimde gelirseniz gelin her zaman taze bir ürün mutlaka bulursunuz. Marmara Bölgesi’nde ne yetişiyorsa, hepsi Sermayecik’te var. Gerçek bir köy. Toprağı verimli ve üretim sürekli devam ediyor. Mayıs’tan Kasım ayına kadar İstanbul’a araç kalkar, buradan ürün gider. Çilek, kiraz, fasulye, kızılcık, fındık, erik, az birazda kestane gider. Marmara Bölgesi’nde olan her şey burada üretiliyor ve ticareti yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.