Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yalova’nın kan stoğu iyice azaldı

0 13

Yalova Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Derneği (GÖNÜLDER) Başkanı Halil Kalyoncu, Yalova’da kan stoklarının kritik seviyenin altına düştüğünü ve acil kana ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Koronavirüs salgınıyla birlikte Türk Kızılay’ına yapılan kan bağışlarının düştüğünü ancak bu süreçte kan ihtiyacının arttığını belirten Halil Kalyoncu, bu amaçla Yalova Sivil Toplum kuruluşları olarak kan bağışı kampanyası yapmayı planladıklarını söyledi. 

Kızılay’da kan stoklarının kritik seviyeye düştüğünü ifade eden Kalyoncu, şöyle konuştu:

“Kan stoklarının kritik seviyenin altına düştüğü bu dönemde Kızılay ekiplerimiz Yalova’mızın meydanlarında, dolmuş durağında ve belirli noktada vatandaşları kan bağışına bekliyor. Bu 15 dakika süren işlem içerisinde vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yok. Kızılay kan merkezleri hastane değil, sağlıklı insanların geldikleri, 2 saatte bir dezenfektan uygulamasıyla temizlenen hijyenik ortamlar. Kovid-19 kan yoluyla da bulaşmıyor. Yani buraya gelip kan vermek ekmek fırınına gidip pide almaktan daha güvenli. Buradaki bulaş riski herhangi bir fırın kuyruğundaki bulaş riskinden daha düşük. Dolayısıyla endişelenecek bir durum yok”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.