Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yalova’nın çöpü yeşil Armutlu’ya mı?

1 114

Yalova’da potansiyel nüfus artışına karşın yapılması muhtemel katı atık depolama tesisi için 1/ 50 binlik Çevre Düzeni Planı’nda Armutlu’nun belirtilmesi tepkileri beraberinde getirirken konuyla ilgili belediyeden açıklama geldi. Armutlu Belediye Başkanı Mustafa Tokat yaptığı açıklamada ilçenin turizm merkezi olduğunu ifade ederken maddi hata olduğunu ve konuyla ilgili bakanlıkla yazışmalar yapıldığını söyledi.
Yalova’nın anayasası olan 1/ 50 binlik Çevre Düzeni Planı’ndaki ilginç detaylar Yalova kamuoyunda tepki yaratmaya devam ediyor. Son olarak yapılan 2035 projeksiyonunda Yalova’nın Denizçalı’daki tesis dışında yeni bir katı atık depolama tesisi ihtiyacı doğacağı belirtilirken bunun yeri için Armutlu’nun belirtilmesi tepki çekmişti.
Konuyla ilgili basına ve kamuoyuna yansıyan bilgiler sonrasında Armutlu Belediyesi’nden de açıklama geldi. Belediye Başkanı Mustafa Tokat imzasıyla yapılan açıklamada, haberlerin asılsız olduğu vurgulanırken ‘maddi hata’ olduğu vurgulandı. Tokat, Armutlu’nun 2006 yılında termal turizm merkezi olduğunu ifade ederek “Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi” 4957/2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu uyarınca, 16.12.2006 tarih ve 26378 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanarak ilan edilmiştir. “Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi” içerisinde öncelikli olarak turizm yatırımcılarına tahsise konu olabilecek kamu arazilerine yönelik ve kısmi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planları 4957/2634 sayılı kanunun 7. maddesi uyarınca onaylanmıştır. Planlama alanı içerisindeki sınırları işaretlenmiş “Yalova Termal Turizm Merkezi” ve “Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi’nde “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde ve Turizm Merkezlerinde İmar Planlarının Hazırlanması ve Onaylanmasına İlişkin Yönetmelik” koşulları geçerli olduğundan, bu kapsamdaki alanlarda plan onamaları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yapılacaktır” dedi.

Bakanlıkla yazışmalar yapılıyor

2007 yılında yapılan 1/ 25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda Yalova’nın tüm ilçelerine katı atık depolama tesisi sembolü konduğunu anımsatan Tokat, şöyle devam etti:
“Ancak turizm merkezlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı hiçbir katı atık tesisinin (hafriyat döküm sahası, çöp depolama sahası, beton santrali vb.) kurulmasına izin vermemektedir. 2018 yılı Mayıs ayında 1/50000 ölçekli Çevre Düzeni Planı bakanlıkça onaylanarak eski 2007 tarihli 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı geçersiz kalmıştır. 1/50000 ölçekli Yalova İli Çevre Düzeni Planına yapılan itirazlar 1 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 102. maddesi uyarınca 12.11.2020 tarihinde yapılan plan değişikliğinde kesinleşmiştir. Özetle olarak internet basını ve sosyal medyada siyaset konusu olarak propaganda yapılan “Katı Atık Tesisleri Alanı” 2007 tarihinden itibaren çevre düzeni planındadır. Ayrıca “Katı Atık Tesisleri Alanı” sembolü Çınarcık İlçesi ve Çiftlikköy, Denizçalı Köy’ünde de bulunduğundan bu yerlere yapılmak yerine turizm merkezi olarak belirlenen Armutlu İlçesi’ne yapılacağı iddia edilen katı atık tesisinin, Yalova il bütününde toplanacak atıkların bertaraf edilmesi plan hükümlerine ile yasalara ayrıca akıl ve mantığa aykırıdır. 1/50000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Açıklama Raporunda “Armutlu” ibaresinin Katı Atık Tesisleri başlığı altında yer alması bir maddi hata olup gerekli düzenlemenin yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile gerekli yazışmalar yapılmıştır”

1 yorum
  1. Ali ÇETİNKAYA Diyor

    çıkan habere asılsızdır diyorsunuz yani bizi yalanlıyor yalancılıkla suçluyorsunuz ayıp ediyorsunuz açıklamanın sonundada maddi hata var gerekli yazışmaları yapıyoruz çevre bakanlığıyla diyorsunuz yazışma ne yazışmasıdır kendi kendinizi açık ediyorsunuz aşk mektubumu yazıyorsunuz çok acemice komik ve ayrıştırmacı bir açıklama olmuş ama olsun yapacak birşey yok vizyonunuz bu kadar tekrar söylüyorum ARMUTLU YALOVANIN ÇÖPLÜĞÜ OLMAYACAK mücadelemiz devam edecek MADDİ HATA GİDERİLECEK kalın sağlıcakla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.