Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

YALOVA’NIN ADAYI KİM OLMALI (5)

0 510

Cumhurbaşkanı Adayı arayışını irdelediğim “Aday Kim Olmalı” yazı serisini 5. yazı ile sonlandırdıktan sonra Yalova Milletvekili Aday arayışını ayrıca sürdürdüğümüz  “Yalova’nın Aday’ı Kim Olmalı ” yazı dizisini de bu yazı ile sonlandırma niyetindeyim.

Genel ve yerel siyasete dair düşüncelerimi, bundan sonra seçimlere kadar “Haziran 2023’e  Doğru” başlıklı yazılar ile anlatmaya çalışıp, yaptığım tahminlerde yanılmam halinde, 5 yıllık köşe yazarlığı serüvenini seçimden sonra noktalayacağım.

Kendimle ilgili bu kısa bilgiyi sizlerle paylaştıktan sonra gündemimize geri dönelim.

Önceki yazımda Yakup Koçal’ı seçileceği görevden dolayı tebrik edip, Akape ve Mehape oy oranları ve adayları ile ilgili netleşmiş olan  son düşüncelerimi yazmıştım.

Bu 3 parti ile ilgili leyhte ve aleyhte fikirleri ve yorumları son yazımdan sonra epey okuyup, dinledim ama çoğu o partilerin kendi içişleri ile ilgili olduğundan ve benim o partilerle hiçbir ilişkim olmadığından o yorum ve değerlendirmelere değinmeyeceğim.

Ben sadece oralara gönül vermiş etkili ve yetkili arkadaşlarımdan öğrendiklerim ve en önemlisi halktan insanların bakış açısı ile onların neredeyse belli olan adayları ile ilgili düşüncelerimi yazdım, gerisi o partilerin genel merkez yöneticilerinin ve o partilere oy verecek halk kitlesinin bileceği iş.

Fakat yine belirtmeliyim ki Yakup Koçal’ın İyi Parti’den aday yapılmasını hem muhalefetin çıkaracağı vekil sayısı açısından hem de Yalova’ya sağlayacağı fayda açısından olumlu bir hamle olarak görüyorum.   

“Yalova’nın Adayı  Kim Olmalı 4″ yazımı kaleme aldıktan hemen 2 gün sonra Kılıçdaroğlu’nun Yalova’yı ziyareti nedeni ile değişen CHP adayı ile ilgili  fikirlerimi her ne kadar acilen “Adaylık Hesapları Sil Baştan” başlıklı bi yazı ile kaleme aldıysam da gelen tepkiler üzerine Yalova’da adaylık hesapları iyice karışan CHP için uzuuun bir yazı yazma ihtiyacı çıktı ortaya.

Bu nedenle bu yazı sadece CHP Yalova örgütü ve muhtemel adayları ile ilgili olacak. Bunun için eğer varsa! diğer partili okuyucularımdan peşinen özür diliyorum.

Öncelikle acilen yazdığım yazıma cevap yetiştirmek için birbiri ile yarışan İl yönetimi üyelerine “Cevap vermeyin, polemik yaratmayın” uyarısında bulunarak, Akape’de nefret ettiğimiz “Trol zihniyetin” CHP’ye de bulaşmasına engel olduğu için İl Başkanım Sayın Mehmet Gürel’e teşekkür ediyor; aynı tavrın bu yazıdan sonra da sergilenmesini temenni ediyorum.

Defalarca tekrar ettiğim 2 hususun daha son kez ve altını çizerek yazıp, esas konuma döneyim artık.

1)  Arkadaşlar; CHP de dahil hiçbir partinin aday listelerini ben yapmıyorum. Sadece fikirlerimi yazıyorum, sizinki ile aynı olmayan bir fikre tahammülümüz yoksa okumayın.

2)  Arkadaşlar; Türkiye de Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile milletvekilliği seçimleri aynı gün yapılıyor, hatta Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kalırsa meclis üstünlüğünün hangi partide olduğu 2 hafta öncesinden belirlenmiş oluyor.

Bunu da öğrenin ve artık ne olur “hele önce şu başkanlık seçimleri belli olsun da milletvekilliği için birbirimize düşmeyelim” türünden gereksiz yorumlar yapmayın.

Koskoca Cumhuriyet Halk Partisi’nin Yalova il örgütü veya yönetim kurulu üyelerisiniz!

Yakışıyor mu hiç?

Evet.

Mehmet Gürel ve Vefa Salman isimleri CHP Yalova adayı denkleminden bana göre sonsuza dek çıktıktan sonra iyice hareketlenen parti içerisinden aday olacakların isimleri ile adaylık yarışına bir göz atalım artık.

MERYEM ATAÇ:

Öncelik kadınlarda olduğu için ve benim de önceliğim kadınlar olduğu için bu isimle başladım yani kimse yanlış anlamasın! Aday sıralaması değil bu.

Emeği, enerjisi ve özverisinden zaten önceki yazılarımda da çokça söz ettim.

Akape’nin bile Yalova’dan kadın milletvekili varken CHP’den olmamasına üzülüyorum doğrusu.

Bence Genel Merkez de olaya bu gözle bakıp, bu defa tercihini bir kadın adaydan yana kullanabilir.

Genel Merkez tercihini kadın adaydan yana kullanırsa Meryem Ataç’ın kadın adaylar arasında  % 70 şansı olur.

Karma sıralamada ise bu şans erkek egemen siyaset tablosunda % 20 – 25 civarındadır.

Yani olabilir ve  ayrıca olur ise çok iyi olur.

YASEMİN FAZLACA:

Kadın olsun da taştan olsun diyenlerdenim.

Ama Yasemin Fazlaca’nın kadın olmasının yanında başka özellikleri de varmış.

Tanımadığım için “mış-muş” kullanacağım kendisi lütfen kusura bakmasın.

Fazlaca tahsili varmış, sivil toplum kuruluşlarında Fazlaca emeği varmış, Milletvekilliği makamını Fazlaca doldururmuş.

Altınova Belediye Başkanı Adayı olması ile ilk defa duydum adını, il yönetimi ve il örgütü ile Fazlaca bir diyaloğu olduğunu sanmıyorum, Genel Merkez düzeyindeki bağlantıları ne kadar sağlamdır onu da bilemem.

O yüzden eğer aday adayı olursa, 1.sıra adayı olma şansını eksik bilgilerime dayanarak ancak % 5 olarak görüyor ve başarılar diliyorum.

SİNAN GİRAY:

Alevi toplumu arasında Fikret Demir ile beraber, temsil kabiliyetleri yüksek iki isimden birisidir.

Gerek Cem Vakfı özelinde gerekse CHP il örgütü genelinde uğraşan, çaba gösteren, zaman ayıran, emek sarfeden insanlardan olduğunu herkes iyi bilir.

Alevi inancına sahip tüm bireylerin, toplumu bütün paydaşları ile birlikte kucaklayan, birleştiren ve kabul eden bir anlayışı vardır.

Sinan Giray için de bu özelliklerden bahsetmek mümkün ama bu özelliklerin Yalova’dan aday olmak için yetip yetmeyeceğini soracak olursak 1. sıra için, şansının % 10 olduğunu düşünüyorum ve ona da başarılar diliyorum.

NEDİM GÜLER:

Çok sağlam kaynaklardan edindiğim bilgiye göre aday adaylığı başvurusu yapacak.

Sevgili fahri patronum kendisi ile ilgili bu düşüncelerimi yayınlayacak mı? Hep birlikte göreceğiz ama bence önce Çiftlikköy’ü alması gerektiğini, geçen yerel seçimde, ittifakın diğer ortağı İyi Parti’nin de Çiftlikköy’den  aday çıkardığı bir tabloda, çok iyi performans gösterdiğini, genel seçimde iktidarı kaybedecek bir Akape adayı karşısında CHP adayı olursa şansının çok yüksek olduğu hususundaki fikrimi elbette kendisi ile de paylaştım.

Şahsiyeti, Chpliliği, iyi niyeti, insanlarla olan iyi iletişimi ve sosyal demokrasiye olan inancını sorgulamak bile abesle iştigal olur…

Bütün bunları göz önünde bulundurarak, olur mu denilirse elbette olur.

Hem de çok iyi olur.

Ama beklemeli mi? Bence beklemeli. Bir sonraki dönemi beklemek için zaman problemi var mı? 

Hiç yok!

1 dönem Belediye Başkanlığı yaparak icraatın içinde kalarak, icraatçı olmayacak bir meclis sürecinin sona ermesini bekleyip, bir sonraki seçimlerde ülkeyi daha ileriye taşıyacak olan CHP iktidarında, uzun soluklu bir Yalova Milletvekili olmayı hedeflemesi, bence kendisi için daha doğru olacağından, genel Merkez ne söyler bilmem ama bendeki şansı % 10.

KAMİL YAMAN:

Başkanı olduğu belediyede çalışan bir işçi olduğum için , benim kalemimden dökülenlerin , ona fayda sağlamayacağından eminim.

Okuyucularımın “Ne de olsa amiridir tabii ki övmekten başka bişey yazamaz” dediklerini duyar gibiyim.

Yine de şu iki noktayı herkesin daha iyi anlamasını umarak belirtmeden geçemeyeceğim.

Şimdiye kadar gönlünden Milletvekilliği geçtiğini bildiğim halde, yazdığım yazılar da adını bile anmayıp, başka herkese bol keseden şanslar dağıttığım da Kamil Yaman hiç yüzünü ekşitmedi bana.

30 yıllık dostu Muharrem İnce’nin CHP ‘den ayrılma sürecinde, yazdığım sert yazılardan sonra, telefonu şikayetler nedeni ile susmazken bile hiçbir yazıma tek kelime dahi yorum yapmazdı.

O yüzden lütfen yazdıklarımı eleştirirken, bu 2 noktayı gözden kaçırmayın diyeceğim ama ne söylersem söyleyeyim, ard niyetli eleştirilere hedef olacağımı bildiğim için ben ismini zikretmekten  kaçınırken, Kamil Yaman, en doğal hakkı olarak aday adayı olacağını tam da  Kılıçdaroğlu Yalova’ya geldiği gün açıkça deklare etti.

Ve dolayısı ile onun hakkında da bişeyler yazmam gerekiyor.

Büyüğüm, yaşadığım toplumun önderi ve başkanım olmasından duyduğum onuru ne kadar yazarsam yazayım , yetersiz kalır.

Kamil Yaman, CHP’de siyaset yapıyor olmasaydı da ben elbette yine CHP’li olurdum.

Ama Kamil Yaman Koru Belediye Başkanı olmazsa hizmet için seçilen birinin hangi vasıflara sahip olması gerektiği ile ilgili hiçbir fikrim olmazdı.

Şimdiye kadar Mehmet Gürel ve Vefa Salman  adaylık için en şanslı konumdayken bile bence Yalova Tarihinde, Yalova’nın herhangi bir bölgesinden ve üstelik CHP’den 3 dönem üst üste seçilmiş tek belediye başkanı olması özelliği ile zaten milletvekilliği makamını en çok hak eden isimdi Kamil Yaman.

Şu ayrıntıyı da belirtmeden geçemeyeceğim…

10 yıldır, kendi sorumluluk alanımda her yıl kapı kapı dolaşarak saha çalışmaları yaparım.

Ve daha yeni yaptığım saha çalışması verilerine göre 4.dönem Belediye Başkanlığını kazanması da neredeyse garanti idi.

Bugüne kadar çok küçük bütçeli bir belediyenin imkanları ile yaptığı büyük hizmetler, sosyal yardımlar ve kültürel faaliyetler pek tabiidir ki Koru halkının gözünden kaçmayacaktı. Zira genel merkezin dikkatinden de kaçmayacaktır.

Kılıçdaroğlu’nun Yalova’yı ziyaret ettiği gün milletvekili olabilmek için makamından cebren ve hile ile alınmış bir Belediye Başkanı olmanın yetmeyeceğini gördük.

Yaşanan pankart skandalına Vefa Salman her ne kadar misilleme yapmaya çalışmış olsa da parti il örgütü, Genel Merkez nezdinde bu skandalla anılmaktan kurtulamayacaktır.

Bu nedenle partinin Yalova’daki 20 yıllık kötü alışkanlıklarını ortadan kaldırmış ve  bir hegemonyaya son vermiş, bir il başkanı olmanın da milletvekili olmaya yetmeyeceğini bu yüzden düşünüyorum.

Çünkü kimse dillendiremese de herkes  bilir ki Muharrem İnce’nin gözetimi altındaki bir il örgütü Genel Başkanın misafir edildiği bir günde bu tür provakatif girişimlere asla imkan bırakmazdı.

Bunları söylerken elbette ki geçmişi başarılarla dolu devrimci bir belediye başkanı olmanın da tek başına yeterli olmayacağını biliyorum.

Ama eminim ki Kamil Yaman da biliyordur.

Aday adaylığını dillendirmiş deneyimli bir siyasetçi olarak Kamil Yaman’ın genel merkez düzeyinde de olumlu ve doğru bir tanıtım yapacağını ve her zaman bulunduğu çizgiden sapmayan yapısı ile aday adaylığı aşamasını kolaylıkla geçebileceğini öngörüyor ve  Kamil Yaman’ın CHP  Yalova 1.Sıra Milletvekilliği Adaylığı için şansının %50′ olacağını düşünüyorum.

Bu yazıya has sorularımı tekrar etmek gerekirse olur mu?

Bence en iyisi olur,

Olmalı mı?

Tabii ki olmalı.

Çok su kaldıracağına emin olduğum bu meseleyi şimdilik burada noktalarken yine bu yazıma has olarak adı geçen tüm değerli şahsiyetlere selam olsun.

Adaylık süreci Atatürk’ün Partisi CHP’ye yakışan şekilde olsun.

Aday adayıı olacak her partilinin talihi bol olsun.

Ve Yalova için hayırlısı kim olacaksa aday o olsun.

      Selam ve Saygı ile…

Bir Cevap Yazın

Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez(cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul et Daha Fazla Oku