Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yalovalı pilot Manavgat’ta alevlerle savaşıyor

0 420

Ünlü bir işadamının özel jetini kullanan Yalovalı pilot Nazım İnceler, Türkiye’yi saran yangınlara destek için işinden izin aldı ve Manavgat’taki yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

Yalova’nın Samanlı Köyü’nde doğan 39 yaşındaki uçak ve helikopter pilotu Nazım İnceler, günlerdir Türkiye’yi derin üzüntülere boğan orman yangınlarına müdahale eden ekip içinde başarılarıyla adından söz ettiriyor.

13 yıldır pilotluk yapan ve son olarak ünlü bir işadamının özel jetini kullanan İnceler, Antalya ve Manavgat çevresini saran orman yangınlarında pilota ihtiyaç olduğunu öğrenince işinden izin alarak bölgeye gitti. Bölgedeki yangınlara müdahale eden yangın söndürme uçak ve helikopterlerinde gözlemci pilot olarak çalışmalara katılan İnceler, bölgedeki son durumu Ajans Yalova’ya anlattı.

Haberleri görünce izin istedi

Daha önce 5 yıl süreyle yangın söndürme uçaklarında görev yaptığını belirten İnceler, “Yangın haberlerini görünce bölgede koordinasyonu sağlayan arkadaşlarımla görüştüm ve pilota ihtiyaç olup olmadığını sordum. Yangınların büyük olduğunu ve deneyimli pilotlara ihtiyaç olduğunu öğrenince jetini kullandığım patronuma durumu ilettim. Kendisi de “bu herşeyden çok daha öncelikli bir iş” diyerek Antalya’ya gitmeme izin verdi. Ben de buradaki çalışmalara gözlemci pilot olarak katıldım. Burada giden milli servetimiz, ciğerlerimiz, ormanlarımız. Göz göre yanmalarını televizyondan izleyemezdim. Kendimce bir katkıda bulunma amacıyla hemen bölgeye gittim” dedi.

Sabahın ilk ışıklarından geceye kadar

Rusya tarafından gönderilen yangın söndürme uçaklarında ve helikopterlerde gözlemci pilotluk yapan İnceler, çalışmaları şöyle anlattı:

“Sabahın ilk saatlerinden itibaren göreve çıkıyoruz. Orman Bakanlığı’ndan koordinasyonu sağlayan ekiple birlikte belirlenen bölgelere müdahale ediyoruz. Ortalama 2 buçuk saat süresince havada kalarak alevli bölgelere sortiler gerçekleştiriyoruz. Sonrasında yeniden yakıt alarak akşam saatlerine kadar çalışmaları sürdürüyoruz. 40 ton su atan uçaklarla yangına karşı mücadele veriyoruz”

Hiç böylesini görmedim, göz gözü görmüyordu

Bölgedeki durum hakkında da bilgi veren Nazım İnceler, “Daha önce 5 sene yangın söndürme alanında görev yaptığım için bu konuda tecrübeli birisi olarak söyleyebilirim ki daha önce hiç böylesini görmemiştim. Çok hızlı bir şekilde geniş alanlara yayılan bir yangından söz ediyoruz. Özellikle bugün göz gözü görmüyordu. Çok zor şartlar altında çalıştık. Özellikle köylere sıçramasını engellemek için köy çevrelerine su attık. İnşallah kısa zamanda, çok fazla can ve mal kaybına sebep olmadan yangınları kontrol altına alırız” diye konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.