Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yalova’da ikinci doz koronavirüs aşısı zamanı

0 40

14 Ocak’ta ülke genelinde başlatılan aşılama çalışmaları kapsamında ilk dozlarını olan sağlık çalışanları, 28 günün tamamlanması sonrası ikinci doz aşılarını olmaya başladı. Ayrıca, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar da sisteme tanımlandı. Aşı hakkı tanınan ve randevularını alan 65 yaş üstü vatandaşlar, belirlenen sağlık kuruluşlarında aşılarını yarından itibaren randevu alarak aşı olmaya başlayacak.

Yalova İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada ” Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında 14 Ocak’ta ilk olarak sağlık çalışanları arasında başlatılan aşı uygulamasında, bugün itibariyle ikinci doz uygulamasına geçildi. İkinci doz aşı uygulamaları başta İl Sağlık Müdürümüz Dr. Emrah Eray, Yalova Devlet Hastanesi başhekimi Uzm.Dr.Recep Hacı ve tüm çalışanlarımıza uygulanmaya başlandı.” denildi.

Öte yandan bugünkü tarih itibariyle Yalova genelinde 12748 kişinin Covid-19 aşısı olduğu belirtilirken,Aşılama takvimi doğrultusunda, yarından itibaren ise 65 yaş ve üzeri kişilerin aşılanmasına başlanacak. Öğretmenler için aşılama takvimi ise ay sonuna doğru başlayacak.

Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulunun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak.

İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor. Bu sektörler ise şu şekilde sıralanıyor:

“Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar.”

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler aşılanacak.Aşılamanın üçüncü aşamasında, öncelikle kronik hastalığı olanlara aşı yapılacak.Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu grubu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Üçüncü aşamada son olarak, diğer gruplarda bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak. Dördüncü aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.