Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yalova yeniden kapanabilir

0 594

Türkiye’de koronavirüs sürecinde ‘yerinde karar’ dönemiyle kısıtlı normalleşmeye girilirken yüksek riskli iller arasında yer alan Yalova’da vaka sayılarının sınır seviyeye yaklaştığı öğrenildi. Hafta başında yüz binde 85 olan vaka sayısının son birkaç günde 89’a çıktığı kaydedildi.

Hafta başında yapılan kabine toplantısı sonrasında Türkiye’de iller dört gruba ayrılmış ve bu kriterlere göre kısıtlı normalleşme adımları belirlenmişti. Yüz binde 85 vaka oranına sahip Yalova ise ‘turuncu’ yani yüksek risk grubunda yer almıştı. Hafta başından itibaren Yalova’da vaka sayısının artma eğiliminde olduğu öğrenildi.

Dün denetime çıkan Yalova Vali Yardımcısı Aziz Mercan da esnafla yaptığı sohbette dikkat edilmesi gerektiğini belirtti ve ‘kurallara uyulmazsa kırmızı listeye gidileceğini’ belirtti.

Yalova İl Pandemi Kurulu toplantısında da konunun ele alındığı ve koronavirüs vaka sayısının yüz binde 85’ten 89’a çıktığı belirtildi. Buna göre denetimlerin arttırılması kararı alındı.

Eğer vaka oranı 100’ü geçerse

Sağlık Bakanlığı’nın  kararına göre iller bazındaki vaka durumları her hafta kamuoyuna açıklanacak. İllerin risk durumları da iki haftalık süreçlerle yeniden ele alınacak. Yalova’nın vaka oranının yüz binde 100’ü geçmesi durumunda kırmızı yani çok yüksek riskli gruba dahil olacağı öğrenildi.

Çok yüksek risk grubunda yer alınması durumunda bu hafta başında açılan işletmeler yeniden kapatılacak, hafta sonu sokağa çıkma yasağı gibi pek çok normalleşme adımlarında ise geçen haftaki duruma dönülecek.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.