Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yalova Platformu flaş gelişmeyi duyurdu

0 118

Yalova Platformu araştırma arazisine yapılması planlanan millet bahçesi ve sahil camisi projeleri için açılan davada mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini duyurdu

Platform tarafından açılan davada Millet Bahçesi yapılacak yerle ilgili Bursa 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma talebini ret etmişti. Yapılan itiraz sonucu İstinat Mahkemesi Yürütmeyi durdurma verilmesi yönünde karar aldı. Cami inşaatı için açılan davada da Bursa 4. İdare Mahkemesi Yürütmeyi Durdurma kararı verildi.

Konuyla ilgili Yalova Platformu tarafından yapılan açıklamada yaklaşık 1200 dekar alanda faaliyetlerini sürdüren Araştırma Enstitüsü’nün, 1474 ada, 12 parselde bulunan 113,4 dekar arazisi üzerinde Millet Bahçesi kurulması için girişimler başlatıldığını ve arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısı ile TOKİ tarafından Millet Bahçesi yapılmak üzere tahsisinin yapıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ar-Ge faaliyetlerinin yürütüldüğü ve üzerinde şu anda meyve genetik kaynakları bulunan I. Sınıf tarım alanının Millet Bahçesi yapılması tamamen yanlış bir karardır. Ayrıca Araştırma Enstitüsü lojmanlarının bulunduğu alanın bir kısmı 6 adet lojman yıkılarak cami yapılmak istenmektedir. Tsunami tehlikesinin bulunduğu ve kıyı kenar çizgisini içine alacak şekilde cami yapılması şehircilik açısından uygun değildir. Yukarda sayılan nedenlerle her iki tahsisin iptali ve yürütmenin durdurulması amacıyla dava açılmıştır.

Millet Bahçesi yapılacak yerle ilgili Bursa 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma talebini ret etmiş, yapılan itiraz sonucu İstinat Mahkemesi Yürütmeyi durdurma kararı verilmesi yönünde karar almıştır. Cami inşaatı için açılan davada Bursa 4. İdare mahkemesi Yürütmeyi Durdurma kararı vermiştir. Davalar devam ederken arazi üzerinde işlemlere başlanmış, lojmanlardan bir kısmı yıkılmıştır. Telafisi imkansız ve geri dönüşü olmayan uygulamalardan vaz geçilerek dava süreci beklenmelidir.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.