Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yalova İMES, temel atmaya hazırlanıyor

0 97

Yalova İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, çalışmaları devam eden organize sanayi bölgesinde ilk etabın toplu temel atma törenini 2021 yılı Haziran ayında gerçekleştireceklerini söyledi

Kobi Efor Dergisi’ne bir makale kaleme alan Direnç Özdemir, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayı ile 7 Haziran 2017 tarihinde 331 sicil numarasını alarak tüzel kişilik kazanan Yalova Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk etabın toplu temel atma törenini 2021 Haziran ayında gerçekleştireceklerini iletti. “Yerli, yenilikçi, yeşil, yeni nesil OSB” sloganıyla yola çıkan Yalova İMES’in cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’te devreye alınacağını kaydeden Direnç Özdemir, “Kamu kurumları, idari yapılar, sosyal donatılar ve Yalova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü gibi üst yapı projelerimizle 1. etap alanımız için yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiği yerli, yenilikçi, yeşil ve yeni nesil bir OSB’nin ilk örneğini ortaya koymuş olacağız. 2027 hedefimiz: 300 sanayi kuruluşu, 20 bin kişilik istihdam. Yaklaşık 5 milyon metrekarelik alanda 300 sanayi kuruluşunun faaliyet göstereceği, Yalova Makine İhtisas OSB’de talep toplama sürecinin üçte ikilik kısmını tamamladık. Halihazırda mevcutta 230 üyemiz var ve üçte iki dolulukla yola çıkan nadir OSB kuruluşlarından birisiyiz. 300 tesisin kurulum aşaması tamamlanıp maksimum doluluğa ulaştığında burada 20 bin kişilik istihdam öngörümüz var. 300 sanayi tesisinin işletimde olduğu tarihi 2027 olarak öngörüyoruz. 140 tesisin işletime geçme terminini ise Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 olarak belirledik. Bütün iş planımızı buna göre yapıyoruz” dedi.

2021 Haziran’da fabrikaların temelini atmayı planlıyoruz

Özdemir, söz verdikleri gibi 2021 Haziran ayında toplu temel atma gerçekleştireceklerini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Yaz döneminde COVID-19 sürecinde ara verilen saha çalışmalarımızın telafisini yaparak tam da söz verdiğimiz gibi 2021 Haziran ayında planladığımız fabrikaların toplu temel atma törenlerini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Temel atacağımız yapıları sanayicilerimizin öncelikli ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak en hızlı hizmeti sağlamak ve kaynak kullanımını efektif yapmak açısından ince eleyerek çalıştık. İdari kampüs olarak adlandırdığımız alan içerisinde yönetim binamız, toplantı ve konferans salonu, yaklaşık 1500 kişiye hitap edecek camimiz, banka binaları, kafe ve restoran yapıları olacak.
Kamu Kampüsümüz’de ise sanayicilerimizin belgelendirme, hibe ve teşvikler, personel temini, ilgili izin ve denetimler gibi ihtiyaç duyduğu hizmetler için Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Birimi, Sanayi ve Ticaret Odası Temsilciliği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Yalova Temsilciliği, KOSGEB İl Müdürlüğü, TSE Yalova Temsilciliği, İŞKUR Temsilciliği, DEİK, Eximbank gibi kurumların ve değişkenlerin hepsini bir arada toplayacağız. Süreçle ilgili projelerimizi tamamladık ve ilgili bakanlıklarımızdan gerekli onaylar alındı”

Bir OSB’den fazlası

Direnç Özdemir, Yalova Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünün OSB içerisinde inşa edileceğini kaydederek “İlk inşa edeceğimiz yapılar içerisinde olası acil tıbbı ihtiyaçlara müdahale edecek bir tıp merkezi ve fabrikalarımızın hizmetinde olacak bir itfaiye binası da olacak” diye konuştu.

“Bir OSB’den daha fazlasını oluşturuyoruz” diyen Direnç Özdemir, makalede şu ifadeleri kullandı:

“2019 yılında kamulaştırmalarını yapıp, 2020 yılı itibariyle altyapı inşaatlarına başlamış bir OSB olarak, önümüzdeki yıl, tüm bu sosyal donatılarımızın temellerini, 50’ye yakın fabrika temeli ile birlikte atıyor olacağız. Mini bir sanayi şehrinin temellerini atacağız kısaca”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.