AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Yalova, en fazla göç alan illerden

Yakın tarihte ilk kez geçen yıl göç veren İstanbul’dan kaçış var. TÜİK verileri, İstanbul’daki zorlu yaşam koşullarının insanları Çanakkale, Tekirdağ, Sakarya, Yalova gibi İstanbul’a yakın şehirlere yönlendirdiğini gösteriyor

İstanbul, genç beyinleri göçe zorluyor. Geçen yıl 422 bin 559 kişi İstanbul’u terk etti. Buna karşılık 416 bin 587 kişinin geldiği İstanbul, ilk kez aldığı göçten fazla göç verdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Çanakkale Tekirdağ, Yalova, Sakarya, Kocaeli gibi İstanbul’a yakın şehirler düzenli olarak göç alıyor. Tekirdağ ve Yalova’da net göç hızı yüzde 20’nin üzerinde.

İstanbul’a olan yakınlığı, bunun yanısıra Bursa ve Kocaeli gibi şehirlere de ulaşımın kolaylığı yeni bir yaşam kurmak isteyenleri Yalova’ya yönlendiriyor. Bunun yanısıra yaşam koşulları, doğal güzellikleri ve gitgide artan iş imkanları Yalova’nın cazibesini her geçen gün arttırıyor.

Olumsuzlukları da var

Göçün Türkiye’nin yüz ölçümü en küçük illeri arasında yer alan Yalova’ya birçok olumsuzluğunun da olduğu dile getiriliyor. Bu durumun yerleşim alanı kısıtlı olan Yalova’da bu durumun konut fiyatlarının artmasına şehir merkezi başta olmak üzere ilçelerdeki metre kareye düşen nüfus yoğunluğunun da artmasına neden olduğunun da altı çiziliyor.

Nüfusunda yaşanan artışa ve aldığı göçe rağmen Yalova halen ülkenin en güvenli illeri arasında yer alıyor. Şahsa ve mala karşı işlenen suçlar baz alındığında ve nüfusa oranlandığında Yalova son derece sakin bir il olarak kayıtlara geçiyor.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.