Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yalova Belediyesi zimmet davasında bir tahliye

0 48

Yalova Belediyesi’nde geçtiğimiz yıl Şubat ayında yaşanan zimmete para geçirme olayıyla ilgili yargılamaya devam edildi. 4 tutuklu sanıktan biri olan Bahar T. Mahkeme kararıyla tahliye edildi.

Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen davaya tutuksuz sanıklar ile tutuklu bulunan Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, R.E, B.T ve B.B Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtası ile cezaevinden katıldılar.
Duruşmanın başında belediyenin ödemelerini yaptığı bankanın personellerinden S.F’nin ifadesine başvuruldu. Tanık sıfatı ile mahkemeye katılan S.F belediyeden ıslak imza ile gelen ödeme emirlerinin yapıldığını, ödemeler yapılırken de bazen belediyeyi arayarak onay aldıklarını dile getirdi.

“Bana iftira atıldı”

Mahkemeye SEGBİS ile katılan sanıklardan B.B ise tutuklu sanıklardan R.E’ye yüklendi. B.B, “R.E bana iftira attı. Belirtildiği gibi benim bu olayla bir ilgim yok mağdurum. Kaybolan paraları R.E’nin yasa dışı bahis sitelerinde yediği zaten ortaya çıktı. Ben zimmetime 1 kuruş bile geçirmedim. Olayın ortaya çıkmasında da elimden gelen desteği verdim. Tahliyemi istiyorum” dedi.

“Benim ödeme yetkim yok”

Tutuklu sanıklardan R.E ise kendisinin herhangi bir ödeme emri yetkisi verme yetkisinin olmadığını dile getirerek savunma yaptı. R.E, “Herkes benim üzerime suç atıyor. Ben dilediğim kişiye ödeme yetkisine sahip birisi değilim ki. Ben sadece bana verilen talimatları yerine getirdim” diye konuştu.

“Hiçbir şeyden haberim yok”

SEGBİS ile mahkeme heyetine savunmasını yapan B.T kendisinin hiçbir şeyden haberinin olmadığını ifade etti. B.T, “Ben sekreterim. Hiçbir şeyden haberim yok. Bana ne söylerseler ben onu yerine getiririm. Hiçbir usulsüz olaya dahil olmadım. H.G ve R.E’de usulsüz bir şey yaptı diyemem zira benim hiçbir şeyden haberim bile yok” şeklinde konuştu.

“Aklanarak tahliye olmak istiyorum”

485 gündür tutuklu bulduğunun altını çizerek savunma yapan Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç ise “Ben suçsuzum. 485 günden beri tutukluyum. Ben Yalova’da doğdum bu yaşıma kadar da Yalova’da yaşadım. 25 yıldır Yalova’ya hizmet ediyorum. Ben başarılı bir siyasetçi, iş adamı ve her şeyden öte bir babayım. Benim tek isteğim aklanarak tahliye olmaktır. Aklanmak için burada 16 ay daha yatarım. Ben Yalova’da 4 seçim kazandım. 30 bin kişinin oyunu aldım. Üzerime atılı suçu kabul etmiyorum. Boğazımdan haram lokma geçmedi” dedi.

“Davalar ayrılmalıdır”

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı temsilen davaya katılan avukat Deniz Baykal ise Vefa Salman’ın davası ile Yalova Belediyesi’nde zimmet ve belgede sahtecilik davalarının bir birinden ayrılmasını istedi. Baykal, “Vefa Salman görevini yerine getirdi. Gerekli yerlere suç duyurusunda bulundu. Ama ne acıdır ki görevinden el çektirilen yine o oldu. Bu adalet midir? Biz belediye Başkanı Vefa Salman’ın görevine derhal iadesini istiyoruz. Bizim derdimiz Vefa Salman’ı o koltuğa oturtmak değil, halkın iradesini o koltuğa oturtmaktır. Vefa Salman’ın itibarı geri iade edilsin” dedi.

1 kişi tahliye edildi

Sanıkların savunmaları sonrasında söz alan avukatlar ise müvekkillerinin tahliyesini istediler. Duruşmaya 15 dakika ara verdikten sonra yeniden başlayan davada ara karar veren mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan B.T tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmesine, diğer tutuklu sanıklar H.G, R.E, ve B.B’nin ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. Dava Eylül ayına ertelendi.

“Salman görevine iade edilmelidir”

CHP Mersin Milletvekili Mahir Başarır, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise mahkeme çıkışında bir açıklama yaptılar. CHP Mersin Milletvekili Mahir Başarır Yalovalıların hakkının gasp edildiğini dile getirerek, “ Maalesef hukuksuz haksız olarak açılan dava bugün de bir sonuç vermedi. Biz bugün burada sadece ve sadece adalet istiyoruz. Bakın yine davayı 07 Eylül 2021 tarihine ertelediler. Biz bunu eski DGM’de görüyorduk. Neden mahkemeyi bu kadar uzun tarihlere bırakıyorsunuz. MASAK raporu 15 gün önce çıktı. Ama mahkemeye ne hikmetse bir türlü gelemedi. Ya biz 15 günde Adalet Yürüyüşü ile Ankara’dan İstanbul’a yürüdük. Bir rapor gelmez mi bu kadar sürede. Çünkü o raporda Vefa Salman ve arkadaşlarının suçsuz olduğu, Yalovalıların 1 kuruş parasına tenezzül etmedikleri çıkmış. Ama mahkeme dosyasına girmiyor. Başkanımızın hakkı gasp edildi. Yalovalıların iradesi gasp edildi. Salman acilen görevine iade edilmelidir” diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise, “Hukuk tarihimizin en hukuksuz davalarından birisini yaşıyoruz. Vefa Salman bir hukuksuzluğu ortaya çıkartmışken ve koltuğunda halen oturması gerekirken maalesef hukuksuz bir şekilde görevinden alındı. Bir an önce görevine iadesi gerekir. Milletin iradesini gasp edenler, milletin iradesiyle hesaplaşanlarla gasp edenlerle savaşanlar eminiz ki sandıkta millette hesaplaşacaktır. Bundan kuşkumuz yok. Adaletin acilen tecelli etmesini istiyoruz” dedi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.