Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Virüsle mücadelede öndeyiz

0 289

Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, ülkemize koronavirüs vakalarının gelmeden önlemler aldıklarını ve virüsle mücadelede özellikle ilaçlama çalışmalarında en iyi şekilde çalışmalarını yaptıklarını söyledi.

Başkan Canbay, Kent 77 TV’de Gündem Özel programının konuğu oldu. Genel Yayın Yönetmeni Özgür Yıldız’ın konuğu olan Canbay, koronavirüsle yapılan mücadelenin yanı sıra beldedeki çalışmalar hakkında bilgi verdi.  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Üstüntaş’ın da konuk olduğu programda Canbay, ilaçlama çalışmalarına koronavirüsün ülkemize girmeden önce önlem olarak başladıklarını kaydetti. Virüsün Türkiye’ye girmesinden sonra önlemleri attırdıklarını söyleyen Canbay, şu ana kadar 15 ton dezenfekte kullanarak çalışma yürüttüklerini açıkladı. Başta cadde ve sokakların dezenfektelerinin yanı sıra toplu taşıma araçlarını, kurumları da ücretsiz şekilde dezenfekte ettiklerini anlatan Canbay, tersaneler nedeniyle kritik bir bölgede olduklarını söyledi. Canbay, koronavirüsle ilgili en hızlı mücadeleyi yapan bölgenin Altınova olduğunu belirterek, kaymakamlıkla özenle çalıştıklarını anlattı.

65 yaş üstünün tüm ihtiyaçlarının karşılanması adına hassasiyetle çalışma yürüttüklerini anlatan Canbay, bu konuda belediye ekiplerinin yoğun bir çalışma yürüttüğünü söyledi.

Beldelerinde tersanede çalışan kişi sayısının yüksek olduğuna dikkati çeken Canbay, koronavirüsten dolayı bu işçilerin bazılarının ücretsiz izne çıktığını bazılarının da işten çıkarıldığını ifade etti. Canbay,  buradaki insanların çoğunun gıda konusunda sıkıntı çektiğini anlattı. Canbay, bununla ilgili çalışma yaptıklarını kaydederek, “Bu insanlarımıza gıda yardımına başladık. Şu anda sayımız 155 taneydi. Bugün de 88 tane dağıtım dağıttık. Bu programı 15’e günlük periyoda sığacak şekilde yaptık. Programımızda 3 ay bu insanlara destek olmak var. Erzak paketleri de insanlarımızın 10-15 gün ihtiyacını karşılayacak şekilde” dedi.

Belediyedeki önlemler çerçevesinde personel sayısını idari izinlerle yarı yarıya düşürdüklerini söyleyen Canbay, sahadaki personelin ise yoğun bir emek sarf ettiğini belirtti. Canbay, özveriyle çalışan personellerine teşekkür etti.

Belediye olarak su faturalarının ötelenmesi kararı aldıklarını söyleyen Canbay, bu kararla ilgili ücretsiz su dağıtıklarına yönelik yanlış anlaşmalara yol açtığını ifade etti. Canbay, Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir şey olmadığını, belediye meclisinin toplanamadığı için bunu yapabilmelerinin mümkün olmadığının altını çizdi.

Canbay, Altınova bölgesindeki tersanelerin yüzde 100 şekilde duyarlı bir şekilde çalıştığına vurgu yaparak, “Şu anda bir sıkıntı gözükmüyor. Biz tedbir alacağız, takdir Allah’ındır. Dediğim gibi Altınova bölgesi Yalova’da en iyi şekilde çalışan bölgedir” diye konuştu.

VİRÜSLE MÜCADELEDEKİ İLAÇLAMA SİSTEMİ

Koronavirüsle mücadelede ilaçlamada kullandıkları sistem hakkında bilgi veren Canbay, şunları kaydetti:

“Bizim şu anki ilaçlama sistemimiz havaya doğru, insan boyunun 2-3 kat yükseğine atıyoruz, attığımız zaman da ilaç havada 3-4 saat askıda kalabilecek şekilde aşağıya inen tarzda bir ilaç kullanıyoruz. Muhtemelen bu virüsle mücadelede bize biraz daha zaman kazandırır ya da daha çabuk sonuç almamızı sağlayabilir diye düşünüyorum.”

BORÇ AZALDI, HİZMET DEVAM ETTİ

Seçildikten sonra bir yıllık süreç içinde görevlerini layıkıyla yaptıklarını söyleyen Canbay, belediyenin borçlarını azalttıklarını ifade etti. Canbay, devletin belediyelere iyi bir miktarda para yolladığını, bunun doğru kullanılması takdirinde borçların azalabileceğini ifade ederek, “Biz parayı doğru kullanıyoruz. Hizmetimizi azaltmadan, borçlarımızı kapatarak” dedi.

Seçimden sonra tek tek belde halkını dolaşarak sıkıntılarını dinledikleri ve bunun çözümü  noktasında adımları attıklarını anlatan Canbay, her zaman vatandaşların yanında olduklarını söyledi.

SUBAŞI’NA KENT MEYDANI

Kapalı pazaryeri çalışmasına başladıklarını 4 ay içinde bunun tamamlamayı hedeflediklerini anlatan Canbay,  beldede bir kent meydanı yapmayı da planladıklarını ifade etti.  Kivinin ‘C’ vitamini noktasında önemli bir meyve olduğunu ve Türkiye’deki en önemli kivi üretim merkezi olduklarının altını çizen Canbay, bölgedeki tarımın gelişmesi adına belediye olarak ellerinden gelen katkıyı sağladıklarını kaydetti.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.