AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Vefa Salman, “devam” dedi

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, ‘Vefa Sensin Yalova’ sloganıyla Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirdiği muhteşem organizasyonda 4 yılda yapmış olduğu ve önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmaları halka anlattı. Programın sonunda “Yalova’ya vefaya” devam mı” diye soran Salman, yeniden aday olacağının sinyallerini verdi.

Yalova’ya Vefa sevgisi engel tanımadı ve olumsuz hava şartlarına rağmen binlerce Yalovalı yağmura aldırış etmeden amfi tiyatroyu doldurdu.

Salman, “Gazi Mustafa Kemal’in bize emaneti olan bu kente 4.5 yıllık görev süremde sonuna kadar sahip çıktım” dedi.

“Vefa Salman Bu Köprüyü Çok Güçlü Kurmuş”

Yalova Belediye Başkanlığı görevine gelişinin ardından düzenlediği programlarla halka hesap veren Başkan Vefa Salman, 4 yıllık hizmetlerini anlatmak için Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda bir program düzenledi. Programın moderatörlüğünü üstlenen Ardahan eski Milletvekili ve sanatçı Faruk Demir, seslendirdiği “Sarı Saçlım Mavi Gözlüm” adlı şarkısı ile programın startını verdi.  Vatandaşların da eşlik ettiği şarkı sonrasında vatandaşlara hitap eden Demir, “Yalova’da olmaktan çok mutluyum. Kırklareli’nde bir panelde bir söz duydum. Orada belediyecilik aslında ne yol, ne asfalt ve kaldırımdır. Belediyecilik beldeniz insanlarının acısında ve mutluluğunda yoksanız belediyecilik değildir. İstediğiniz kadar yol yapın gönüllere köprü yapamazsanız belediye başkanı olamazsınız. Görüyorum ki Vefa Salman bu köprüyü çok güçlü bir şekilde kurmuş” dedi.

Ardahan eski milletvekili ve sanatçı Faruk Demir ardından Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı sahneye davet etti. Üzerlerinde Atatürk tişörtleri ve ellerinde Türk Bayrakları olan 100 çocuk ve eşi Dilek Salman ile sahneye çıkan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman vatandaşları selamladı.

“Yalovalıları Herkesten Daha Çok Seviyorum”

Ardından konuşmasına başlayan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, “2013 senesinde Yalova’ya Vefa diye yola çıktık. Partim takdir etti adaylığı Roman Mahallesinin kenarında bir evde doğan kasap bir babanın, ev hanımı bir annenin oğlu olan bana verdi ve sizlerin oylarıyla da Yalova Belediye Başkanı oldum. O süreçten sonra ‘Birlikte yöneteceğiz, Sevgiyle Büyüteceğiz’ dedik. Bu bir ekip işiydi. Ben ve ekibim Yalova’yı güzelleştirmeye, modernleştirmeye ve çağdaşlaştırmaya, sadece Türkiye’nin değil, Dünyanın en güzel kentlerinden birisi yapmaya ant içtik. Bu yolda taşları üst üste koyarak 4,5 yılı geride bıraktık. Beni bu günlere Yalova halkı getirdi. Sizlere yürekten teşekkür ediyorum. 2014 yılında ki seçim Türkiye’ye umut oldu. O nedenle de biz ‘Umuttur Yalova’ dedik. Ben insanları seven hümanist bir adamım. Ama siz Yalovalıları herkesten daha çok seviyorum. Söz konusu Yalova ise gerisi teferruattır. Ben Yalova’ya aşığım. Bir kere daha dünyaya gelsem yine bu kentte dünyaya gelmek isterim. Bu dünyada bir cennet varsa orası da Yalova’dır. Bizim başkanlığımızın bugüne kadar ki döneminde kentimize verdiğimiz en önemli katkılardan birisi de Yalova’yı, dostluğun, huzurun ve barışın kentine dönüştürmemizdir” dedi.

“Atatürk’ün Emanetine Sahip Çıktım”

Konuşmasına Atatürk’ü Yalova’ya verdiği önemi hatırlatarak devam eden Salman Yalova’nın bir beton kenti olmasına izin vermeyeceğinin altını çizdi. Başkan Vefa Salman; “Gazi Mustafa Kemal’in bize emaneti olan bu kente 4.5 yıllık görev süremde sonuna kadar sahip çıktım. Burası çevre ve doğa kenti. Burası beton yığını olmasın diye elimizden geleni yaptık. Yalova Bursa-Kocaeli-İstanbul arasında bir vaha. Yalova’da belediye başkanlığı ve yöneticilik yapacak insanların artık şunu çok iyi bilmesi lazım. Yalova çevre ve doğa kenti kimliğini korumak zorunda. Bu da Yalova Belediye Başkanının birinci görevidir. Bu bilinçle buradan sizlere ve tüm Yalova’ya söz veriyorum ki ben görevde olduğum sürece Yalova’nın beton yığını olmasına izin vermeyeceğim. %60 orman kimliğini koruyacak” şeklinde konuştu.

“Maaş Ödeyemez Dediler”

Yalova Belediye Başkanı seçildiğinde kendisi için, “2-3 ay sonra maaş ödeyemez” dediklerini hatırlatan Başkan Salman, “Bu süreç içerisinde birçok ilke imza attık. Farkındalığı olan birçok projeyi ilimize kazandırdık. Bizim seçim sürecinde, ‘Vefa Salman ve ekibi göreve gelirse 2-3 ay içerisinde maaş bile ödeyemez’ dediler. Değerli vatandaşlarım göreve geldiğimizden sonra belediye personelimizin 54. maaşlarını da dağıttık. Yalova Belediyesi’nin çalışanlarına hiç borcu olmadığı gibi geçmiş dönemde borç batağında olan YABELTAŞ ve Hizmet A.Ş. artık zarar eden, belediyeye kambur olan şirketler değiller” diye konuştu.

“Her Zaman Halkla İç İçe Oldum”

Belediye Başkanı olmanın halkla iç içe olmayı gerektirdiğini vurgulayan Salman, bu nedenle halkın her zaman yanında olduğunu belirtti. Halkın acısında da mutluluğunda da yanında olduğunun altını çizen Salman, konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Belediye Başkanlığı bir insanın doğumunda başlar, ölümüne kadar devam eder. Biz hemşerilerimizin acı, tatlı günüde, doğumunda hastalığında, sünnetinde mürüvvetinde hep beraber olduk. Bu gücü ve samimiyeti Yalovalılardan aldık. Bu süreçte istemeden bilmeden kırdığımız, üzdüğümüz insanımız olabilir. Yaptığımız hatalar olabilir. Ben ya da arkadaşlarım bunu yapmış olabilir. Ben tüm ekibim adına sizlerden özür diliyorum”

“Ayrımcılığa Son, Her Mahalleye Eşit Hizmet”

Yalova Belediyesi olarak bütçeden merkez mahallelere ne kadar yatırım ayrılıyorsa kenar mahallelere de aynı oranda pay ayrıldığını hatırlatan Başkan Vefa Salman; “Seçim zamanı verdiğim bir söz vardı. Ben kenar mahalle çocuğuyum. Ben her mahalleye eşit hizmet dedim. Vefa Salman ve ekibi göreve gelene kadar belediye bütçesinden kenar mahalleler hakkını alamıyordu. Ne mutlu ki bugün o sözümüzde durduk. Merkez mahallelerde ne varsa artık kenar mahallelerde de o var. Bazı mahallelerde ki insanlar o mahalleden çıkıp merkez mahallelere de gelmek istemiyor. İnsan ayırmadık. Herkese eşit mesafede olduk. Kimsenin etnik kökenine bakmadık. Ama sizlerde bunun hakkını bana verdiniz” dedi.

“Dünyada örneği yok”

Haftada 2 kez gerçekleştirilen şeffaf oda toplantıları ile halkla bir araya geldiklerini vurgulayan Başkan Salman; “Türkiye’de değil dünyada hafta da 2 gün halk toplantısı yapan başka bir belediye başkanı yok. Halk toplantısı yapmak siyasetçi için mangal gibi yürek ister. Ama biz bu cesareti ve gücü hep sizden aldık. Size güvendik. Sizden birisi olduk. Ben 13 mahalle muhtarına da buradan teşekkür ediyorum. Zira yaptığımız mahalle buluşmalarında beni bir kez olsun yalnız bırakmadılar. Mahallelerimizde üretilen çözümlerde, getirilen hizmetlerde onların da büyük payı vardır” dedi.

“Yalova’yı daha ileriye taşıyacağız”

Başkan Salman yaptığı açılış konuşmasının ardından yapılan hizmetlerin konu alındığı video sunumu gerçekleştirildi. Başkan Salman bu sunum esnasında da videoyu sık sık durdurarak hizmetlerle ilgili bilgiler verdi. 3 Bölüm halinde yapılan video sunumda ilk olarak çevre ve peyzaj düzenlemeleri anlatılarak Yalova’nın yeşiline vurgu yapıldı. Başkan Salman; “Göreve başladığımızdan bu yana Yalova’mızın çehresini Atatürk’ün kentine yakışacak şekilde ele aldık. Yani kentsel tasarım projeleri ile peyzaj ve çevre düzenlemelerini yapmaktayız. Yalova yeşil bir kent. Biz de yeşil alanları arttırmak adına çabaladık. Yeşil alanları arttırmak ve güzelleştirmek için, ‘Çiçek kenti Yalova’ sloganı ile hemşerilerimize hizmetlerimizi sunuyoruz. Amacımız daha yeşil bir Yalova, sürdürülebilir sağlıklı bir çevre oluşturabilmek için kişi başına düşen aktif yeşil alanları yaygınlaştırmak amacıyla ağaç ve çiçek dikimi, yeşil alanların bakımı, çocuk oyun grubu ve fitness gruplarıyla ilgili hizmetleri geliştirmek ve uygulamasını yapmak. Yeşil ile mavinin en güzel buluştuğu yer olan Yalova’mızı sizlerin bize verdiği güç ile daha ileriye taşımak görevimizdir” diye konuştu.

“Sosyal Belediyeciliğin En Güzel Örnekleri Yalova’da”

Video sunumun ikinci bölümünde sosyal belediyecilik adına yapılmış olan hizmetlere yer verildi. Sunum sonrasında açıklamalarına devam eden Başkan Salman şunları dile getirdi;
“Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini Yalova’da sergiledik. Bu konuda örnek alındık, takdir edildik. Bu konuda iddialıyım Türkiye’de bizden daha ileri bir belediye yok. Yalova Belediyespor basketbol, masa tenisi ve satrançta profesyonel liglerde mücadele ediyoruz. Mezarlık hizmetleri biz gelemeden önce ücretliydi. Göreve gelir gelmez bu hizmetlerin tamamını ücretsiz yaptık. Mezarlıkla ilgili düzenlemeler yaptık. Kadın, erkek gasilhanesini ayırdık. Bu konuda da örnek uygulamalar yapıyoruz.”

“Örnek Bir Mahalle Oluşturduk”

Üçüncü ve son bölümde ise gelişen Yalova başlığı işlendi. Bu videoda geçmişten gelen ve sorunları çözüme kavuşturulan hizmetlerle, yeni hayata geçirilen projeler anlatıldı. Gecenin kapanış konuşmasında yaptıklarımızı özetlemeye çalıştık ama elimde sizlere anlatmam gereken daha birçok not var. Burada saatlerce konuşmamız gerek. Bazen bizler bile üzerinden zaman geçince yaptığımız hizmetleri unutuyoruz. Örnek bir mahalle oluşturduk. Adnan Menderes Mahallesi. Bu mahallemizde şehir merkezinde bulunması gereken tüm ihtiyaçlar var. Hedefimiz tüm mahallelerimizi bu şekilde yapmak. Benim sizlere sözümdür. Kentimizde her mahallemiz her anlamda gelişecek, modernleşecek. Kısa vadede tamamlayacağımız işler var. Bunların bir kısmının yapımı devam ediyor, bir kısmının ihalesi yapıldı, bir kısmı da ihale aşamasında. Bunları da sizlerle paylaşacağız” dedi.

“Yürekten Teşekkürler”

Buraya gelerek bana güç verdiniz diyerek sözlerini sürdüren Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman; “Daha yapacak çok işimiz var. Yalova hizmete aç. Yalova emek istiyor. Biz ekip olarak buna hazırız. Yalova istiyor mu? Vefa Salman devam mı?” diye sordu. Coşkulu alkışlar karşısında Başkan Salman; “Vefa Salman ve ekibi sizlere kurban olsun. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.