Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Vali Erol’dan 23 Nisan mesajı

0 10

Yalova Valisi Muammer Erol, “23 Nisan 1920 tarihi, vatanımızın dört bir tarafının işgal edildiği, milletimizin yok olmanın eşiğine geldiği hayati bir dönemde, yeni bir dönemin başlangıcı olan ve devletimizin temellerinin atıldığı, Türk Milletinin bağımsızlığının sembolü olmuştur” dedi.

Vali Muammer Erol’un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Erol, mesajında şunları kaydetti:

“Sevgili Yalovalılar;
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 101. kuruluş yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Egemenliğin kayıtsız ve şartsız olarak millette devredildiği bu müstesna günün, ülkemiz, milletimiz ve çocuklarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk o gün ‘Hâkimiyet bilâ kaydü şart milletindir’ demek suretiyle millet egemenliğine dayanan bir demokrasi anlayışının temelini atarken, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza verdiği önemi ve duyduğu güvenin bir ifadesi olarak bu bayramı onlara armağan etmiştir.
23 Nisan 1920 tarihi, vatanımızın dört bir tarafının işgal edildiği, milletimizin yok olmanın eşiğine geldiği hayati bir dönemde, yeni bir dönemin başlangıcı olan ve devletimizin temellerinin atıldığı, Türk Milletinin bağımsızlığının sembolü olmuştur.

23 Nisan 1920’de Milli iradenin tecelligahı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ şiarıyla Kurtuluş Savaşını başlatan aziz milletimiz, birlik ve beraberliğinden ödün vermeden, vatan toprakları uğruna büyük mücadeleler vererek bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkmıştır.
İstiklal Harbimizin karargâhı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz şartlara rağmen milletten aldığı güçle İstiklâl Mücadelesini başarıyla sonuçlandırmış, ezelden beri hür yaşayan milletimizin, ebediyete kadar hür yaşayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir.

Sevgili Çocuklar;

Dünyada ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı; sevincimizi tüm dünya çocuklarıyla beraber, kardeşlik ve barış mesajlarını paylaştığımız aydınlık bir gelecek çağrısıdır.
Yaklaşık bir yıldır tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarını bu yıl meydanlarda kutlayamıyoruz. Bu sebeple 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bayram coşkusunu ve kutlamalarını evlerimizde aile bireylerimizle evlerimizi ve odalarımızı süsleyerek coşku ile kutlayalım.

İnanıyorum ki, yarınlarda ülkemizin sorumluluğunu devredeceğimiz siz çocuklarımızın, 23 Nisan 1920 ruhunu, kardeşlik ve beraberlikle yoğrulan mücadele azmini çağın gerektirdiği bilgiyle buluşturacak, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşınmasında, barış içinde bir dünyanın kurulmasında önemli roller üstleneceksiniz.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Meclis Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Millî Mücadeleye emeği geçmiş tüm kahramanlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyor, başta Yalovalı çocuklarımız olmak üzere tüm dünya çocuklarının bu müstesna bayramını gönülden tebrik ediyorum.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.