Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Tutuk’tan arsa satışı iddiası

0 105

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Ocak ayı belediye meclis toplantısında önemli bir iddia dile getirdi. Tutuk, geçmişte belediyeden alacaklı müteahhitlere toplam 8 adet arsanın icra yoluyla satıldığını ancak bu meblağların alacaklardan düşülmediğini tespit ettiklerini iddia ederek “Gerekli mercilere şikayetlerimizi yapacağız” dedi.

Yalova Belediye Meclisi’nin Ocak ayı olağan toplantısında gündem maddelerinin ardından söz alan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, icra yoluyla arsa satışlarına yönelik çarpıcı bir iddiada bulundu. Tutuk, 2017- 2018 yılları arasında toplam 8 adet arsa satışına ilişkin yaptıkları incelemede usulsüzlük tespit ettiklerini ve kamu zararı oluştuğunu dile getirdi.

Satış bedelleri 3 Milyon TL

Belediyeden alacaklı olan müteahhitlere yapılan arsa satışları sonrası bu meblağların şirketlerin alacaklarından düşülmediğini iddia eden Tutuk, oturum sonrası gazetecilere açıklamada bulundu. Başkan Vekili Tutuk, “Geriye dönüp arsaları kontrol ederken 8 adet arsanın icra yoluyla satıldığını tespit ettik. Arsaların satış rakamı toplamı 3 Milyon 7 Bin TL. Fakat bu 8 arsanın 6’sı aynı müteahhide, iki tanesi de farklı müteahhitlere satılmış. Bu arsaların müteahhide olan borçlardan düşülmediği tespit edildi. Müteahhidin 5-6 Milyon TL alacağı aynen devam ediyor. Bu da ciddi bir kamu zararı teşkil ediyor. Belediyelerin arsaları peşkeş çekilmiş. Hiç bir şekilde alacaklıların carisinden düşülmemiş. 2020 sonu itibariyle biz bunu carilerinden düştük” dedi.

Tutuk, söz konusu alacaklardan kaynaklı faiz ve avukatlık masrafları gibi giderlerin 2,5 – 3 yıl boyunca çalıştığını kaydederek “Biz tabii ki bunu görüşeceğiz. Kamuyu zarara uğratmayacağız. Biz bunu arkadaşlarımızın dikkati sayesinde farkettik. Bunlar bence 15-20 milyon değerinde arsalar” diye konuştu.

Tutuk, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını da ifade ederek “Bence artniyetli olabilir. Belki başka arsalar da gitmiştir. Birçok arsa satılmış, hepsini tek tek inceliyoruz” ifadelerini kullandı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.