Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

“Türkiye’yi ayağa kaldırmak hepimizin sorumluluğu”

0 20

Gelecek Partisi Yalova İl Başkanlığı yeni yıl öncesi kahvaltılı bir program düzenleyerek yıl sonu değerlendirmesi gerçekleştirdi. 

Gelecek Partisi Yalova İl Başkanlığı tarafından 2022 yılında yapılan çalışmalara ilişkin değerlendirme toplantısı Setur Marina’da bulunan Catwalk isimli mekanda düzenlenen kahvaltılı etkinlikle gerçekleştirildi.  Toplantıda Gelecek Partisi Savunma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Salih Aynural ve Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve önceki dönem Bursa Valisi İzzettin Küçük ile parti teşkilat mensupları hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Gelecek Partisi Yalova İl Başkanı Kürşat Emre Çandır, “Parti olarak yaşadığımız şehre olan borcumuzu bir şekilde ödemeye çalıştık. Halk ekmek ve YADO ile ilgili 2 ayrı imza kampanyası gerçekleştirdik. Bunlar dışında sokak hayvanlarına yönelik konserlerimiz oldu, ağaç dikme faaliyetleri yaptık. Yaşadığımız şehre bir katkı verebilmek için, şehri yönetenlerin ufuklarını açabilmek için bazı çalışmaların altına imza attık. Bunların bir kısmının değerlendirildiğini görmek bizleri mutlu ediyor. Yalova’dan Sabiha Gökçen’e bir ulaşım sıkıntısı vardı bununla ilgili alternatif bir çözüm üretildi. Yalova’dan Sabiha Gökçen’e otobüsle ulaşım şu an 140 TL ama işin ilginci Bursa’dan Sabiha Gökçen’e ulaşımda 140 TL. Burada bir yanlışlık var ve aynı bu durum İDO içinde geçerli. Yalova’nın kendine has kendine özgü bir ulaşım ağı oluşturması, İstanbul’a çok daha ucuz ve alternatifli ulaşımı geliştirilmesi gerekiyor. Mevcut yeni hastanenin eğitim araştırma hastanesi olmasıyla ilgili henüz tabelayı göremedik. Önümüzdeki sene görmeyi umut ediyoruz. Geçen seçimde iktidar partisinin Başbakanı Yalova’ya 400 Yataklı Şehir Hastanesi sözü vermişti ve o hastane şu anda hizmet veriyor. Gönül isterdi ki çok daha geniş kapsamlı bir akademik kadroyla faaliyetine devam etsin” dedi.

“Yalova Lisesi, Millet Bahçesi kadar değer görmedi”

Adeta yılan hikayesine dönen şehrin eğitimdeki simgesi Yalova Lisesi’ne ilişkin de değerlendirmede bulunan Başkan Çandır, “Yaklaşık 1,5 sene geçti, bir eğitim öğretim sezonunu boş geçtik. Yalova Lisesi Haziran ayında yıkıldığı zaman biz 1 seneyi zaten gözden çıkarmıştık ama bu sene de gitti. Görünen o ki önümüzdeki sene de Yalova Lisesi maalesef eğitim hizmeti veremeyecek. Zira AK Parti İl Başkanının basına yaptığı açıklamada 2023’ün ilk aylarında hazırlanan projenin ihaleye çıkacağı söylendi. Bu şartlar altında 2023-2024 eğitim öğretim sezonuna Yalova Lisesinin yetişmeyeceği görülüyor. Keşke Çiftlikköy’de yapılan park bahçe adına ne diyorsak millet bahçesine olan ilgi, yapılan çalışmalar Yalova’nın marka değeri olan Yalova Lisesi için yapılmış olsaydı. 2023 yılın inşallah Yalova’mıza, ülkemize, milletimize, tüm dünyaya güzellikle getirir” şeklinde konuştu.

“Netleşen bir durum yok”

İl Başkanlığı görevinden istifa edip Milletvekili aday adayı olacak mısınız sorusuna Rüştü Asyalı’nın başrolünü oynadığı Keloğlan isimli filmin serisinin son filmindeki bir kesitle cevap veren Çandır, “Keloğlan padişahın kızını almak isteyen bütün yarışmacıları mağlup ediyor ve padişahın kızıyla evlenmeye hak kazanıyor. Ama tabi Keloğlan’ın gönlü de Aykız’da. Padişah, Keloğlan’a buyur kızımla evlenebilirsin diye sorunca Keloğlan, ‘Ben padişah kızını almaktan daha güzel bir şey buldum oda padişah kızını verseler de almamak.’ Mesele milletvekilliği veya belediye başkanlığı veya il genel meclis üyesi olmak değil, mesele bu şehre bulunduğunuz pozisyon her neyse o pozisyonda hizmet edebilmek. Sayın Genel Başkanımız, üst yöneticilerimiz, genel merkez yöneticilerimiz Yalova için illa ki bir planlamamız programımız var. Bize verilen görev parti üyesi olur, partimizde herhangi bir noktada başka bir görev olur veya sadece düz üye olur, milletvekili aday adayı olur, belediye başkan adayı olur. Şu an için bununla ilgili açıklama yapacak bir pozisyonda değilim, netleşen bir durum yok. Bizim için milletvekilliği çokta elzem olması gereken bir şey değil. Biz zaten üzerimize düşen görevi milletvekili olmadan da yaptığımızı düşünüyoruz” dedi.

“İl Başkanımız şehrine çok duyarlı”

İl Başkanı Kürşat Emre Çandır’ın şehrin sorunlarını, eksiklerini çözmek için çözüm önerileri oluşturduğunu ve ekibiyle birlikte çok iyi çalıştığını söyleyen Gelecek Partisi Savunma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Salih Aynural, “Yalova için böyle bir başkan ve yönetimin şans olduğunu düşünüyorum. Adeta iktidar partisinin il başkanlığı gibi şehrin sorunlarını çözmek, eksiklerin giderilmesine öncü olmak için gece gündüz demeden çalışıyorlar. Kürşat başkanımız adeta bir STK temsilcisi gibi Yalova’ya hizmet yolunda gönül vermiş. Bu çalışmaların diğer partilere de örnek olmasını temenni ediyorum. Mevcut iktidar belirli yıllar güzel işler yaptı ama son yıllarda maalesef güç zehirlenmesi ve kötü yönetim sonucunda ülke her gün kaosa doğru yürüdü. Haksızlıklar, hukuksuzluklar, ekonomik sıkıntılar gittikçe artmaya başlayınca başta sayın Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu ve ekibi olarak buna bir son vermeyi, ülkenin tekrar refahının yükselmesi, ekonominin iyi noktaya gelmesi, haksızlığa ve hukuksuzluğa son verilmesi amacıyla biz Gelecek Partisi’ni kurduk. Vatan ve millet meselesini düşünerek yola çıktık. Şu andaki iktidar yolsuzluğa bulaşmış, biz iktidara geldiğimiz zaman bu haksızlığa, düzensizliğe son vereceğiz” diye konuştu.

İllerde milletvekili adaylarının belirlenmesi konusunda açıklamada bulunan Aynural, “Biliyorsunuz her gün basında altılı masa dağılacak. Şöyle olacak, böyle olacak diye yazılar çıkıyor. Bunlar tamamen yanlış haberler. Çünkü biz genel merkezde olduğumuz için altılı masanın her hareketini takip ettiğimiz için çok iyi biliyoruz. Şunu biliyoruz ki her geçen gün altılı masanın ayakları daha da sağlamlaşıyor. Liderler birbirlerini tanıdıkça, samimiyetini, dürüstlüğünü gördükçe uyum noktasında ciddi bir birleşme uyum söz konusu. Bu kesin bir bilgi yani dağılacak aklınızın ucundan dahi geçmesin. Bu haberler iktidarın yaydığı çünkü iktidarın en korktuğu şey beraber bir aday çıkararak cumhurbaşkanlığı seçimine gitmesi. Öyle bir durumda da zaten yüzde yüz iktidar değişecek. Dolayısıyla şu andaki önemli meselelerden bir tanesi altılı masa bakımından böyle bir gerçekle karşı karşıyayız. Şu anda altılı masanın yaptığı iş biz iktidar değişiminden sonra ülkeyi nasıl yönetiriz, bu ekonomik krizi, bu ekonomik felaketi nasıl aşarız. Cumhurbaşkanlığı sisteminden Parlamenter sisteme nasıl geçiş yaparız. Haksızlık ve hukuksuzluğu nasıl ortadan kaldırırız. Özellikle eğitim ve kültür de neler yapabiliriz. Sağlıkta neler yapabiliriz. Bunların üzerinde ciddi bir çalışma var. Komisyonlar kuruldu. Bütün altılı masanın ekipleri partilerde komisyonlar oluşturuldu ve bu komisyonlar bu çalışmaları yapıyor. Ve iktidar yenildiği zaman yönetim yolu nasıl olacak bunlar üzerinde duruluyor. Ama dikkat edersiniz basına cumhurbaşkanlığı adaylığı falan filan. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için daha tartışma bile yapmadılar. Ortaya ciddi bir şey çıkmıyor. Önce gideceğimiz yolu çizelim ondan sonrası kolay denildi. Dolayısıyla bu konularda hiçbir şekilde endişe edilmesin” dedi.

İki farklı üniversitede rektörlük görevini icra ettiğini kaydeden Aynural, “En son yaptığım bir rektörlükte Beştepe’de yani sarayda sayın cumhurbaşkanı ile beraber yemek yedik orada cumhurbaşkanının söylediği çok önemli bir şey var. Bizzat kulağımızla duyduğumuz çok önemli bir şey. Biz iktidaramız döneminde kültür ve eğitimde başarısız olduk diye cumhurbaşkanı söyledi. Eğer ülkede ekonomik kriz olursa, ekonomide ciddi refah düşüsü olursa, çok fazla sorun yok. Onu üç beş yılda telafi edersin ama bir ülkede kültürde eğitimde başarısız olursanız bunu telafi etmek çok zordur. Bunu söyleyen bir cumhurbaşkanı veya diyelim ki demokratik sistemde bir başbakan bunu söyledikten sonra hemen istifa etmesi lazım. Böyle bir şey açıkça söyleniyor ama iktidar devam ediyor. Yine sayın cumhurbaşkanı biliyorsunuz çıktı ‘Efendim biz İstanbul’a ihanet ettik’ dedi. İstanbul’da 5 dakikada gideceğiniz yolu 1 saatte zor gidiyorsunuz felaket durumda. 5 katlı bina yanında 35 katlı bina. Rant meselesinden İstanbul yaşanmaz hale geldi. Böyle bir durumda iktidar nasıl istifa etmeden devam ediyor ben şaşkın vaziyetteyim” diye konuştu.

“Ülke karanlığa doğru sürükleniyor”

Mevcut iktidarın Yalova’yı ve ülkemizin yaşanılası bir yer halinden uzaklaştırdığını, mutluluğu kabusa çeviren bir yönetim anlayışıyla karşı karşıya olunduğunu belirten Önceki dönem Bursa Valisi, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı İzzettin Küçük, “Yalova, Türkiye’nin en yaşanılası şehirlerinden bir tanesi, pek çok ilde kaymakamlık ve valilik yaptım ancak burası çok müstesna bir şehir. Ancak bu mutluluğu yaşamamıza engel olan bunu kabusa çeviren bir yönetimle karşı karşıyayız. Enflasyon, yokluk, hayat pahalılığı, işsizlik, sağlıkta sorunlar, pek çok doktorun istifa etmesi, ilaç sıkıntısı, hukuksuzluk. Artık bazı şeyleri kılıfına uydurma gereği bile duymuyorlar. Türkiye hızla büyük bir kaosa ve krize doğru sürükleniyor. Seçime 4-5 ay gibi kısa bir süre kaldı ve halkımız yaşanan bu sıkıntılara, sorunlara gereken cevabı sandıkta verecektir. Cumhuriyet tarihinde olmadık şeyler yaşıyoruz, kriz sadece bir yönetim bir ekonomik krizden öte bir uygarlık krizine doğru gidiyor. Türkiye Ortadoğu ülkeleri gibi kuralsız, yasasız, kanunsuz bir şekilde keyfi olarak kimin gücü kime yetiyorsa o şekilde yönetilmeye ve dağılmaya gidiyor. İtibar yöneticiler 3-4 yerden maaş alması, saray ve köşklerde yaşamasıyla olmaz. Bir evin babası evine başı önde eğik giriyorsa o ülkenin itibarı yoktur. Bir genç günlerce para harcamamak için evden çıkmıyorsa o gencin itibarı yoksa o ülkenin itibarı yoktur. Bir anne her öğün ben ne pişireceğim diye sızım sızım sızlanıyorsa o ülkenin itibarı yoktur. Yoksa yöneticilerin 3-5 tane uçakla, yüzlerce araçlık konvoyla, yönetim kademesinde bulunan milletvekilleri ve bürokratların 4-5 maaşla itibar sahibi olduğu ülkeler ancak gelişmemiş, az gelişmiş otoriter sistemlerde mevcuttur. Dönem ülkeyi yol almakta olduğu karanlıktan kurtarma dönemidir bu sebeple herkes sorumludur herkes görevlidir. Bu görev ve sorumluluktan kaçma şansı kimsenin yoktur. Yarın çocuklarımıza, torunlarımıza, evlatlarımıza devredeceğimiz Türkiye’yi ayağa kaldırmakta hepimiz sorumluyuz” ifadelerini kullandı.

Küçük, “Bir göreve birisini alırsanız iki tane öğeye bakarsınız. İsterseniz bir lokantaya garson alın isterseniz bir ülkeye başbakan alın. İki şey önemlidir. Bir dürüst mü, iki bu işi yapabilir mi? Yani liyakat sahibi mi? Genel müdür, belediye başkanı, vali ne derseniz özel sektörde muhasebeci, direktör, koordinatör, şef. Hangi görev olursa olsun bu ikisi olması gereken bir şeydir. Dürüstlük ve işini yapabilir mi? Sayın Ahmet Davutoğlu bu ülkeye şu anda Türkiye’de  muhalefet liderleri diğer partilerde yakın zamanda başbakanlık yapmış tek lider. Aşağı yukarı 2 buçuk sene yapmıştır. Onun başbakanlık yaptığı dönemde enflasyon yüzde 6,8’di. Dolar kuru 2,73 Türkiye’deki büyüme oranları yüzde 7’ydi. Liyakattan bahsediyorum. Bir de dürüstlük. Bakın sayın başbakan hakkında her konuda bir şey söyleniyor. İtiraz edenler, çeşitli nedenlerle eleştiride bulunanlar ama onun ailesi hakkında dürüstlüğü, haysiyeti, şerefi hakkında bir söz eden yok. Şu şirket, şu ev, şu ihale kimse bahsediyor mu? İki kriter varsa bunu karşılayan sayın Davutoğlu’dur. Ama sonuçta biz altılı masanın bir parçasıyız. Bu altılı masa kimilerinin beklediği umduğu gibi asla dağılmayacak” dedi. 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez(cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul et Daha Fazla Oku