Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Türkiye, Sinovac aşısının etkinliğini açıkladı!

0 29

Hacettepe Üniversitesi’nin son dakika açıklamasında Sinovac aşısının Faz 3 sonuçları açıklandı. Faz 3 sonuçlarına göre, Sinovac aşısının etkililiği yüzde 83,5; hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100…

Oxford/AstraZeneca, BioNTech/Pfizer aşıları… Tek doz bile yettiOxford/AstraZeneca, BioNTech/Pfizer aşıları… Tek doz bile yetti
Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal ve Prof. Dr. Murat Akova açıklamalarda bulundu.

İşte Prof. Dr. Serhat Ünal’ın açıklamasından öne çıkanlar:

14 Eylül itibariyle çalışmalar başladı, 24 merkezden gönüllü alındı. 11.308 kişiden 6.648 aşı koluna 3.568’i plasebo koluna gitti. Kodlar kırılmaya başlandı, plasebolardan 2959’una günü geldiğinde aşıları uygulanmaya başlandı. Gönüllü olarak katıldıkları için aşılamaları sistem tarafından yapıldı. Erkekler yüzde 58 civarında, yüzde 42’si kadın çalışmaya katılanların…

65 yaş üstü için de yakında bir sonuç alacağımızı umuyorum. Hangisinde ne kadar antikor oluştu, yakında Bakanlığın ilgili birimlerinden bu yönde bir sonuç bekliyorum.

AŞININ MUTANT VİRÜSE KARŞI ETKİNLİĞİ NASIL?

Aşıların hepsi mutasyonlara karşı deneniyor daha sonuçlarımız çıkmadı. Brezilya mutantının, İngiliz mutasyonuna göre aşıdan daha fazla kaçtığına dair bir veri gördüm ben de… Muhtemelen bir koruyuculuk devam ediyor. Mutantlara karşı çalışmamız da yakında yayınlanacak. Bütün aşılarda olduğu gibi bu aşıda da mutantlara karşı daha az etkili olma şüphesi var ama bu kesin, aşıdan vazgeçelim durumunda değil.

Son dakika… Türkiye, Sinovac aşısının etkinliğini açıkladı Hastaneye yatışı yüzde yüz engelliyor
İşte Prof. Dr. Murat Akova’nın açıklamaları:

Bu aşı 14 gün arayla 2 doz arayla yapılıyor. Etkinlik verileri bu parametreye dayanıyor. 41 hastamız var, bu yakalananların 32 tanesi plasebo grubunda, 9 tanesi aşı grubunda.

Ağır hastalığı engelleme yada hastaneye yatışı engelleme konusunda aşının koruyuculuğu yüzde 100. Yüzde 83,5 semptomatik hastaları engelleme oranı var, ağır hastalığı tedavi etmek anlamında da yüzde 100 koruyuculuğu var.

25. günden itibaren plasebo olanlarda daha belirgin olarak hastalık artmaya başlıyor.

İkinci dozdan sonra 14 ila 28 günde antikor oluşmasının maksimuma ulaşacağını düşünüyoruz. Kesin bir gün vermek mümkün değil.

GÖRÜLEN YAN ETKİLER NELER?

Yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme ve ishal gibi belirtiler var. Aşı bölgesindeki ağrı gerçek aşıyı alanlarda biraz daha fazla. Diğer belirtilere bakınca plasebo olanlarda daha fazla. Aşı, plasebodan yan etki açısından farksız.

Dünyada mutant virüsün çok ön plana çıkacağı ve yeni çıkan vakaların yarısının İngiltere mutantından çıkacağı belirtiliyor.

AB üyelerinin aşı isyanıAB üyelerinin aşı isyanı

BREZİLYA, VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Brezilya, Çin’in Sinovac firmasının geliştirdiği CoronaVac aşısının virüsün İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıkan varyantlarına karşı etkili olduğunu açıklamıştı.

CoronaVac’ın Brezilya’daki testlerini yürüten ve aşıyı Brezilya Sağlık Bakanlığına tedarik eden Butantan biyomedikal merkezi başkanı Dimas Covas, “Bu aşıyı İngiltere ve Güney Afrika varyantlarına karşı test ettik ve iyi sonuçlar aldık” açıklaması yaptı. Aşının bu varyantlara karşı ne kadar etkili olduğunu tam olarak detaylandırmayan Covas, “Yakında net sonuçları öğreneceğiz. Güzel sonuçlar elde edeceğimiz konusunda iyimseriz” demişti.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.