HABER PORTALI
Yalova'ya dair herşey!

Tersaneler Yalova’ya zarar veriyor

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, “Tersanelerin Yalova’ya çok büyük katkısı olacak, yeni gemiler üretilecek denildi. Bakıyorsunuz tersanelerin yüzde 80’inde gemi tamiratı yapılıyor. Hem denize hem karaya hem havaya zarar veriyor.” dedi.

Beşli, odada düzenlediği basın toplantısında Altınova ilçesindeki çiftçilerin tersaneler nedeniyle isyan ettiğini söyledi.

 width=Tersanelerden dolayı bölgede şeftali yetişmediğini ileri süren Beşli, şöyle konuştu:

“O bölge birinci derece tarım alanı ilan edildiği halde dikkat edilmiyor. Altınova’da bu sene 1 kilo bile şeftali olmadı. Şeftaliler hep hastalıklı. Yarma şeftali dediğimiz tür üretiliyor orada. Üretici isyanda, millet isyanlarda. Tüm Altınova çiftçisi ayağa kalkmış durumda. Sadece çevreye değil tarıma da büyük zarar. Kivide bir numarayız diyoruz ama bindiğimiz dalı kesiyoruz. Çevre Müdürlüğü nerede? 365 günün 330 günü poyraz esiyor. Denizden gelen rüzgar olduğu kumlamayı karaya doğru atıyor. Bu da ağaçların kuruması, ürünün bozuk çıkmasına sebep oluyor. Peki, buna kim ‘dur’ diyecek.”

Yalova Ziraat Odası, Çiftlikköy Ziraat Odası ve Kiviciler Birliği olarak Altınova çiftçilerle orada eylem yapacaklarını dile getiren Beşli, şunları kaydetti:

“Gerekirse oraya siyah çelenk bırakacağız, traktörlerle yolu kapatacağız. Bunu yapmak, bir tepki göstermek zorundayız. Yoksa bunun önüne geçilmeyecek. Birinci derecede tarım arazilerini korumamız gerekirken zarar veriyoruz. Hani verilen sözler. Tersanelerin Yalova’ya çok büyük katkısı olacak, yeni gemiler üretilecek denildi. Bakıyorsunuz tersanelerin yüzde 80’inde gemi tamiratı yapılıyor. Hem denize hem karaya hem havaya zarar veriyor. ÇED’lerde bize böyle söylenmedi. Bir hafta içinde STK’larla çalışmalarımız başlatacağız. Bu konuda Çiftlikköy Ziraat Odası ve Kiviciler Birliği de açıklama yapacak. Harekete geçiyoruz. Altınova’da çiftçiler bizi beklesin. Hep birlikte el ele bu işi haledeceğiz. Buna artık ‘dur’ deme zamanı geldi. Şeftali yüzde 100 zarar gördü. Kivide de zararlar var.”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.