Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Subaşı’nda kivi dalında satıldı

0 62

Türkiye’de kivinin ilk üretildiği yer olan ve halen mevcut üretimin yaklaşık yüzde 40’ını karşılayan Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı Subaşı Beldesi’nde hasat dönemi başladı. Geçiminin büyük bir bölümünü kivicilikle karşılayan ve bu alanda Türkiye’nin ilk ve en büyük kivi üretim merkezi olan Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı Subaşı Beldesi’nde 28. Kivi hasadı heyecanı yaşanıyor.

Kasım ayının ilk haftasıyla birlikte mahsullerini toplamaya başlayan çiftçiler büyük oranda dalında satılan mahsullerini soğuk hava depolarına taşıyor. Özellikleri nedeniyle Türkiye’nin sadece belirli bölgelerinde yetişen kiviyi elleriyle ağaçlardan toplayan kivi işçileri yaklaşık iki hafta sürecek hasat döneminde yoğun mesai harcıyor.

Kendilerine ait 25 dönümlük arazide yaklaşık 12 yıldır kivicilik yaptıklarını belirten çiftçi Ercan Gürbüz, “Kivinin içindeki şeker oranı belirli bir seviyeye geldikten sonra topluyoruz. Bu da genelde Kasım ayının ilk haftasına denk geliyor. Bizim hasatımız bir hafta sürse de bölgemizde 20-25 gün sürüyor” dedi.

Büyük oranı dalında satıldı

Gürbüz, Türkiye’de kivinin ilk Subaşı’nda yetişmeye başladığını ifade ederek “Subaşı kivisinin en büyük özelliği marka olması. Subaşı kivisi denilince artık Türkiye’nin her yerinden tanınıyor. Bunun yanısıra lezzeti ve tadı da apayrıdır. Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen tüccarlar buradaki kivileri alıp kendi depolarına taşıyorlar. Bunun yanısıra bölgemizdeki depolarda da kiviler bekletiliyor. Kivilerin büyük kısmı dalında satılıyor. Büyük bir kısmını tüccar kendi topluyor. Bizim gibi bazı çiftçiler de kendimiz toplayıp tüccarlara satıyoruz” diye konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.