Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Sosyal belediyecilikte örnek hizmetler

0 400

2014 yılından buyana faaliyetlerini aralıksız sürdüren Yalova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü 2019 yılı içerisinde de yeni projelerle vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam etti.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın talimatları doğrultusunda çalışmalarına Sosyal Belediyecilik anlayışıyla devam eden Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, başta özel insanlarımız (engelli bireyler) olmak üzere, yaşlılara, dar gelirli ailelere, kimsesiz, korunmaya muhtaç, dezavantajlı toplum kesimlerine yönelik yardım ve sosyal hizmetlerinin yanısıra 2019 yılında yeni açılan kurslarla faaliyetlerini sürdürdü.

98 bin 344 Öğün Sıcak Yemek Hizmeti Yapıldı

Yalova Belediyesi sınırları içinde yer alan 65 yaş üstü Sosyo-Ekonomik yönden ihtiyaç sahibi, yemek yapamayacak durumdaki ve özel insanlarımız başta olmak üzere 2019 yılı faaliyetleri içinde 250 kişiye 98 bin 344 kişiye öğün yemek hizmeti sunuldu. Bu hizmetlerle beraber ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza 1194 torba kömür yardımı yapılırken, 917 aileye ise erzak kolisi verildi.

Kuaför ve Berber Hizmetleri

2017 yılından bu yana devam eden ve sosyal belediyecilik anlayışı içinde çalışmalarını sürdüren kuaför ve berber hizmetlerinden 2019 yılında toplam 1310 vatandaşımız yararlandı. İhtiyaç sahibi özel insanlar, yaşlılar, hasta vatandaşlarımız talep doğrultusunda ise Paşakent Huzurevi ve Yalova Devlet Hastanesinde yatan hastalarda bu hizmetten yararlanabildi.

Önce Sağlık Dedik

Yalova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Sağlık İşleri Birimi Yalova Belediyesinde görevli 186 personele poliklinik hizmeti verdi. Ayrıca birim içinde bulunan ambulans ile 330, engelli aracıyla ise 126 hasta nakli gerçekleştirildi. Bu hizmetlerin yanısıra Başkan Salman’ın talimatlarıyla Bursa Uludağ Üniversite Araştırma Hastanesi Onkoloji Bölümüne her sabah 07:00’da imkanı olmayan vatandaşlarımız için ücretsiz ulaşım sağlandı. 2019 yılı içinde bu hizmetten 1605 vatandaşımız yararlandı. Özel insanlarımızdan ihtiyaç sahibi olan 71 kişiye tekerlekli sandalye ve 21 vatandaşımıza da destek ürünleri verildi.

Saklamadık Paylaştık

“Sizin fazlanız başkasının eksiği olabilir” sloganı ile ihtiyaç sahibi 3 bin 967 kişiye destek verildi. Duyarlı vatandaşlarımız sayesinde gerçekleşen desteklerle kullanmadıkları giyim ve ev eşyaları 14 mahallemizde ve 50 noktada bulunan kumbaralara atıldı. Buralardan ekiplerimizce düzenli olarak toplanan giysiler yıkandıktan sonra ihtiyaç sahibi olan kişilere verildi. Bununla birlikte hemşehrilerimizin kullanmadıkları ev eşyaları ekiplerimizce evlerden alınarak ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza dağıtıldı.

Hastalarımızın Yanında Olduk

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Umut Merkezleri personelleri Yalova Devlet Hastanesinde yatmakta olan hastalarımızı ziyaret etti. Yalova Belediyesi ve Yalova Devlet Hastanesinin ortaklığında düzenlenen projeyle haftanın belirli günlerinde Başkan Salman adına ziyaretler gerçekleştirildi. Bu ziyaretlerin yanısıra hasta olan vatandaşlara da ev ziyaretleri yapılarak bu sayı 2019 yılı içerisinde toplam 7 bin 900 kişiyi buldu. Bu hizmetlerin yanında doğum yapan 1.399  anneye  ve yakınlarına kentimizde bulunan hastanelerde ziyaret yapıldı ve doğum hediyesi takdim edildi. Birimde bulunan ebe ve hemşireler tarafından 105 yeni doğan bebek ziyaretİ gerçekleştirildi. Bu ziyaretlerde annelere anne-bebek bakımı hakkında bilgiler verildi.

Yaşlılar Unutulmadı

Umut Merkezleri personelleri tarafından 7 bin 949  70 yaş üstü yaşlılar evlerinde ziyaret edildi. Evlerinde ziyaret edilen yaşlılara doğum günü tebrik kartı, çiçek ve çeşitli hediyeler takdim edilerek Başkan Salman’ın selamları iletildi ve ihtiyaçları soruldu.

Rehberlik Ve Danışmanlık Hizmeti Verildi

Bahçelievler Umut Merkezinde düzenlenen terapi odasında toplam 211 vatandaşımız yararlandı. Aile içi şiddet, ailede iletişim, ilişki, intihar girişimi ve çeşitli psikolojik sorunlar yaşayan vatandaşlara terapi ve psikolojik danışmalık hizmeti toplam 228 seans olarak verildi.

32 Kurs Açıldı

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Umut Merkezleri bünyesinde Yalova Merkez İlçeye bağlı bulunan 7 mahalledeki Umut Merkezleri aracılığıyla kurslar açıldı. Türkçe, Matematik ve İngilizce (2-3-4-5-6-7 sınıflar) kurslarının yanısıra yetişkinleri için de İngilizce ve Okuma-Yazma Kursları faaliyete geçti. Ayrıca el sanatları kursları (çini, seramik, resim, dikiş, nakış v.b) bayanlar tarafında tercih edilen kurslar arasında yer almaktadır. 2019 yılı içerisinde ise plates, yoga ve zumba kursları faaliyete geçmiştir.

Oyun Odalarından 1742 Çocuk Yararlandı

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve Kadın Aile Dayanışma Derneği ile ortaklaşa yapılan protokolle Bahçelievler, Mustafakemalpaşa Umut Merkezleri ve Ek Hizmet Binasında bulunan oyun odalarından 1.742 çocuk faydalanmıştır. Kurslara gelen kursiyerler başta olmak üzere vatandaşlarda çocuklarını bu oyun odalarına bırakabilmekteler.

Kütüphane Kafe Hizmete Açıldı

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve Kadın Aile Dayanışma Derneğinin ortaklaşa yürüttüğü ‘Gençlik Projesi’ olan Kütüphane Kafe açıldı. Vatandaşların kitap bağışı ile açılan kafe’de öğrenciler sıcak bir ortamda ücretsiz çay ve kahve imkanları ve kesintisiz internetle derslerini çalışabiliyor ve araştırmalarını Kütüphane Kafe’de yapabiliyorlar.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.