Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Sırrı Acar Kimdir?

0 86

Sırrı Acar Türk güreşcisi. 1943 yılında Yalova’da dünyaya geldi. 1959 yılında İstanbul Güreş İhtisas Kulübü’nde güreşmeye başladı. Daha sonra Fenerbahçe’ye geçti ve bu forma ile büyük başarılara ulaştı, sarı lacivertli takımın 1966, 1967 ve 1968 yıllarında güreşte İstanbul şampiyonu olmasında büyük pay sahibi oldu. Fiziği pek elverişli olmamasına karşın greko-romen güreş karşılaşmalarında üstün hız ve çevikliğiyle başarılı oldu. Ayakta çapraz ve yerde suples gibi sıkça uyguladığı oyunlarla uluslararası düzeyde dereceler yaptı.

1964 yılında Güreş Milli Takımı’na seçildiği yıl Romanya’nın Köstence şehrinde yapılan şampiyonada 78 kiloda Balkan üçüncüsü oldu.

1965 yılında Bulgaristan’ın Yanbolu şehrinde yapılan Balkan Şampiyonası’nda ikinci olduktan sonra, Finlandiya’nın Tampere şehrinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazanmayı başardı.

1967 yılında Tunus’ta yapılan Akdeniz Oyunları’nda grekoromen stilde yine 78 kiloda üçüncülük elde ettikten sonra, SSCB’nin Minsk (Beyaz Rusya) şehrinde yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’nda aynı kiloda ilk kez Avrupa Şampiyonu oldu. Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılan Dünya Şampiyonası’nda altın madalyaya ulaşarak Dünya Şampiyonluğu kazanan güreşçilerimiz arasına katıldı.

1968 yılında İsveç’in Vasteros şehrinde 78 kiloda ikinci kez Avrupa Şampiyonu oldu.

1969 yılında İtalya’nın Modena şehrinde 74 kiloda mücadele ederek Avrupa dördüncüsü olmayı başardı.

1966-68 arasında kesintisiz İstanbul şampiyonu olan Fenerbahçe’nin kaptanlığını yapan Acar, Türkiye ulusal güreş takımının çalıştırıcılığını da üstlenmiştir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.