Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

Seyyar sandık’ta son başvuru 17 Ocak!

0 132

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılan açıklamada önümüzdeki 31 Mart yerel seçimlerinde seyyar sandık uygulamasının yapılacağı bildirildi. Bu bağlamda aile hekimlerinden alınan rapor ile seyyar sandıklar yatağa bağımlı olanların evine kadar gidecek.

Muhtarlar Derneği Başkanı Kandemir, seçmen listelerinin askıdan inmesinin ve seyyar sandık başvurularının 17 Ocak’ta biteceğini söyledi..

Yerel seçimlerde hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için yapılacak seyyar sandık başvurularında talep formu ile “engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu veya hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu” ibaresinin yer aldığı sağlık raporu ibraz edilmesi gerekecek. Kararda, seçim takvimine göre hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin bir yakını tarafından www.ysk.gov.tr internet adresinden temin edilecek ‘seyyar sandık kurulu talep formu’ ile 4-17 Ocak arasında ilçe seçim kurulu başkanlığı veya buraya gönderilmek üzere muhtarlıklara başvuru yapılması gerektiği hatırlatıldı. Talep formu ile engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu veya hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu ibaresinin yer aldığı sağlık raporunun ibraz edilmesi gerektiği belirtilen kararda, bir önceki seçimde kalıcı olarak yatağa bağımlı olduğu tespit edilerek seyyar sandık seçmen listesine dahil edilmiş seçmenlerden yeniden sağlık raporu istenmeyeceği vurgulandı. Sağlık raporlarında yatağa bağımlılığın tıbbi sebebinin, yatağa bağımlılığın kalıcı olup olmadığının, yatağa bağımlılığın süresinin belirtilmesi, raporların ıslak imzalı veya elektronik imzalı ve barkodlu şekilde düzenlenmesi ve tereddüt halinde barkod kontrolünün ilçe seçim kurulu başkanlığınca yapılması gerektiği bildirildi.

- Reklam -

Kararda, seyyar sandık kurulu seçmen listelerine, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerden sadece il ve ilçe merkezlerinde ikamet edenlerin kaydedilebileceği, seyyar sandık kurulu seçmen listesine kaydedilen seçmenlerin büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği seçimleri için oy kullanabileceği, ancak muhtar, ihtiyar meclisi/heyeti üyeliği seçimleri için oy kullanamayacağı ifade edildi. Görme ve işitme engelli olan seçmenlerin sadece bu engelleri nedeniyle seyyar sandık kurulu seçmen listesine eklenemeyeceği bildirilen kararda, köyler ve beldelerde kayıtlı seçmenler ile 6360 sayılı Ondört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmiyedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamında köy veya beldeden mahalleye dönüşen yerlerdeki seçmenlerin seyyar sandık kurulu seçmen listesine kaydolmak için talepte bulunamayacakları aktarıldı. Kararda, bir sandıkta oy kullanacak azami seçmen sayısının otuz olarak belirlenirken, bu sayının üzerinde de seyyar sandık belirleme yetkisinin ilçe seçim kurulu başkanına ait olduğu da belirtildi.

Son gün 17 Ocak..

Muhtarlar Derneği Yalova Şubesi Başkanı Mustafa Kandemir de seyyar sandık ile alakalı yaptığı açıklamada, “4 Ocak 2019 Cuma günü saat 08:00’da seçmen listeleri tüm köy ve mahalle muhtarlıklarında askıya çıkarılmış ve ilan edilmiş olup, 17 Ocak 2019 Perşembe günü saat:17:00’da askıdan indirilecektir. Bağlı olduğunuz muhtarlığa gidip kontrol edebilirsiniz veya ysk.gov.tr den seçmen sorgulama bölümünden sorgulayabilirsiniz. Seyyar sandık uygulaması ile alakalı da aile hekimliklerinden alınan raporun 17 Ocak’a kadar teslim edilmesi gerekiyor” dedi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.