AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Şap hastalığına dikkat çekildi!

Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü bir açıklama yayınladı açıklama şöyle: “Trakya’nın Şap Hastalığından Aşılı Arilik Statüsü” nün devamlılığının sağlanması amacıyla Trakya’ya Bakanlığımızca yayımlanan 2010/7, 2010/13 ve 2013/16 sayılı Genelgelerde belirtilen şartları sağlayan hayvanlar sevk edilmektedir.

Trakya’ya kesim amaçlı ve kurbanlık hayvan sevklerinin aşağıda belirtilen hususlara göre yapılması gerekmektedir.

– Sevk yapacak yetiştiriciler karantina ve test süresini dikkate alarak sevk tarihinden en az 4 ay öncesinde İl/İlçe Müdürlüklerimize yazılı olarak müracaatta bulunmalıdırlar.

-Hayvanlar doğumlarından itibaren işletme değiştirmemiş olmalı veya an az 3 aydır halen bulundukları işletmede barındırılmış olmalıdır.

-İşletmenin 10 km çevresinde en az 3 aydır şap hastalığı görülmemiş olmalıdır.

– Hayvanlar sevk öncesinde 30 gün süre ile bir işletmede izole edilmelidir ( İşletmeye hayvan girişi ve çıkışı olmayacaktır, işletmeye yetkili yetiştirici ve veteriner hekim dışında kimse alınmayacaktır).

-İzolasyon süresi sonunda bütün hayvanlar şap virüsü varlığı yönünden teste tabi tutulmalı ve tüm hayvanların sonuçları negatif bulunmalıdır.

-Sevk yapılacak hayvanlara ait numunelerin laboratuar bedelleri yetiştirici tarafından karşılanmalıdır.

-Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmamalıdır.

Yukarıda açıklanan esaslar dışında Trakya’ya canlı hayvan sevki yapılmayacak olup, yaklaşan kurban bayramı nedeniyle Trakya’ya canlı hayvan götürmek isteyen yetiştiricilerin İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurması gerekmektedir.’’

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.