Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Salman’dan esnaflara anlamlı kutlama

0 33

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Ahilik Haftası dolayısıyla kentteki oda ve kooperatifleri ziyaret ederek Ahi Evran-ı Veli heykeli hediye etti.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı nedeniyle kentteki esnaf oda ve kooperatiflerini ziyaret etti. Beraberindeki meclis üyeleriyle birlikte ilk olarak Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret eden Başkan Salman, Birlik Başkanı Hüseyin Çetin’e özel olarak yaptırılan Ahi Evran-ı Veli heykeli hediye etti.

Kendisinin de bir esnaf çocuğu olduğunu hatırlatan Salman, “Anadolu’daki esnafların piri, tasavvuf alimi, filozof, şair ve Türkmen lideri Ahi Evran-ı Veli’nin en önemli öğretisi ‘Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut’ sözüdür. Bir esnaf çocuğu olarak güzel Anadolu’muzda bu kültürün yüzyıllardır yaşatıldığını görmek beni mutlu ediyor” dedi.

Birlik Başkanı Hüseyin Çetin de ziyaret nedeniyle teşekkürlerini sunarken şu andaki birlik binasının tahsisiyle ilgili olarak da Salman’a Yalova esnafları olarak müteşekkir olduklarını söyledi. Salman, daha sonra Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ni ziyaret ederek Başkan Muammer Şener’in Ahilik Haftası’nı kutladı.
Yılın ahisini kutladı

Salman’ın bir sonraki durağı ise Çiftlikköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası oldu. Oda Başkanı Ramazan Tekin ile görüşen Salman, Yalova’da yılın ahisi seçilen Çiftlikköylü esnaf Hayrettin Eryiğit’i de kutladı. 45 yıllık esnaf olan Eryiğit’e de Ahi Evran-ı Veli heykeli hediye eden Salman, “Esnaflık kültürünün yaşatan tüm esnaflarımızın nezdinde sizleri tebrik ediyorum” dedi.

Salman’ın son durağı Çınarcık Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi oldu. Salman burada da Kooperatif Başkanı Ali Coşgun ile görüşerek Ahilik Haftası’nı kutladı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.