Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Polis uyuşturucu tacirlerine göz açtırmıyor

0 23

Yalova İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından yapılan çalışmalar kapsamında 2020-2021 yıllarında uyuşturucu madde ticareti yaptığı tespit edilen toplam 340 şüpheli yakalandı. Şahıslardan 125’i çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklandı.

Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü nedeniyle Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından yapılan açıklamada, uyuşturucu kullanımının, toplumların hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, maddi ve manevi pek çok kayıplara sebep olan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu bildirildi. Uyuşturucu madde kullanımının sadece kullanan kişiyle sınırlı sağlık zararlarından ibaret olmayıp çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik açıdan olumsuz etkileri bulunan bir durum olduğu ifade edilen açıklamada, “Önleyici tedbirlerin alınmasının kaçınılmaz olduğu halk sağlığı sorunlarından biri olan uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, ülkemizde en üst düzeyde kararlılıkla sürdürülmektedir” denildi.
Açıklamada, bağımlılık ile mücadele kapsamında İl Valiliği koordinesinde Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu’nun oluşturulduğu bildirildi. Kamu kurumları, üniversite, sivil toplum kuruluşları, bağımlılığın önlenmesi ve toplumsal duyarlılığın geliştirilmesi için işbirliği içinde hareket ettiği kaydedilen açıklamada, “Toplumda bağımlılık yapıcı maddelerin kullanılmasını ve yayılmasını önleme, bu maddelerin yarattığı bireysel ve toplumsal sorunları en aza indirgemek ve toplumda bireylerin sağlığını önemseyerek olumlu davranışların gelişmesini sağlamak amacıyla paydaş kurum ve kuruluşlarla birlikte bağımlılık ile mücadele konusunda belirlenen ulusal stratejiler ışığında ilimiz için gerekli olan yerel strateji ve eylem planları hazırlanarak uygulanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

EN İYİ NARKOTİK POLİSİ ANNE PROJESİ

Talebin önlenmesi açısından en önemli hedef kitlenin gençler olduğuna dikkat çekilen açıklamada şöyle devam etti:
“Kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yapılarak gençlerin gelişiminden sorumlu olan yetişkinlere yönelik yapılan farkındalık eğitimleri her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Bu hususta İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde ülkemiz genelinde ‘En iyi Narkotik Polisi Anne’ sosyal sorumluluk projesi hazırlanmış ve başarıyla uygulanmaktadır. Proje kapsamında eğitim, bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları yürütülerek uyuşturucu madde kullanımının zararlı etkileri, alınabilecek tedbirler ve korunma yolları ile tedavi süreci hakkında toplumun bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda Yalova İlimizde 2021 yılı içerisinde anne ve anne adayı yetişkinlere yönelik farkındalık oluşturulması kapsamında 3 bin 251 Anne ve anne adayına ulaşılarak bilgilendirilerek faaliyet yapılmıştır.

125 KİŞİ TUTUKLANDI

Yalova İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde yapılan çalışmalarla ilgili ise, “Terör örgütlerinin en büyük finans kayaklarından olan Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti suçunu örgütlü bir şekilde işleyerek haksız ekonomik kazanç elde eden şahısların tespiti ile Uyuşturucu Madde Kullanımı yapan şahısların tespiti ve bu şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir. 2020-2021 yıllarında uyuşturucu madde ticareti yaptığı tespit edilen toplam 340 şüpheli yakalanarak haklarında yasal işlem yapılmış olup bunlardan 125 kişi çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanmışlardır. Sağlıklı ve Güvenli bir Toplum için bu alanda kararlılıkla aralıksız çalışmalarımız sürdürülmektedir” denildi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.