Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Pazarcılardan köylü pazarı çıkışı

0 280

Yalova’da haftanın her günü çeşitli yerlerde pazarların kurulduğunu söyleyen Pazarcılar Odası Başkanı Orhan Kalyoncu, kurulan köylü pazarlarının denetiminin oda tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kalyoncu, “Köylü pazarları kurulmasındaki amaç; köylünün tarlasında bahçesinde yetiştirdiği ürünü daha ucuz ve birinci elden tüketiciye ulaştırmaktır” dedi. Yalova’da bazılarının meyve ve sebze halinden alınan ürünleri ‘bahçeden topladım’ diyerek satış yaptığını söyleyen Kalyoncu, “Yalova’mızda amacına uygun kaç tane köylü pazarı var? Köylü pazarı adı altında hallerden alınan malları ‘kendi ürünüm sabah topladım’ diyerek kendi tezgahlarında satan, gerçek köylümüze de haksızlık yapan uyanıklar var. Onlar yüzünden olan gerçek köylü vatandaşımıza oluyor. Son zamanlarda köylümüzün sattığı mala bile şüphe ile bakılıyor” ifadelerine yer verdi.

‘Denetimi oda yapmalı’

Köylü pazarı denetimlerinin Yalova Seyyar Pazarcılar Odası’nın yapması gerektiğini söyleyen Kalyoncu, “Zaten pazarlar kurulurken yönetmelik gereği yüzde 20 köylü ve müstahsile yer verilmesi gerekmektedir. Maalesef pazarları kuranlar hiçbir zaman bu durumu göz önüne almamışlardır. Bu konu iyi bir denetimle kontrol altına alınabilir. Bu denetlemeyi de işini en iyi bilen olarak odamız yapmalı. Köylü ve esnafın kim olduğunu ancak biz biliriz. Yalova Seyyar Pazarcılar Odası olarak denetlemenin bize verildiği takdirde köylü pazarları gerçek kimliğine kavuşacağı gibi pazarcı esnafımızı da korumuş olacağız. Denetleme ile hem gerçek köylümüz mağdur olamayacak hem de vatandaşımız kandırılmamış olacaktır” ifadelerine yer verdi.

‘Oda esnafına haksızlık’

Yalova Seyyar Pazarcılar Odası’na haksızlık yapıldığını söyleyen Kalyoncu, “Diğer bir yandan haftanın her günü ilimizde semt pazarları kuruluyor. Bu pazarlarda köylü ve müstahsil esnafımız malını satabilmektedir. Yeni bir köylü pazarı kurmak hangi amaca ve kimlere menfaat sağlamaktadır? Bu yapılan benim esnafıma tamamen haksızlıktır. Bizim bu pazar üzerinde kanunen hakkımız olmasa bile takibini yapıp amacı dışına çıktığı anda esnafımın hakkını sonuna kadar koruyacağımdan kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerine yer verdi.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.