Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Öğrencilere atık yönetimi eğitimi verildi

0 13

Çiftlikköy Belediyesi Proje Birimi, 20-28 Kasım Avrupa Atık Azaltım Haftası (European Week for Waste Reduction-EWWR) dolayısıyla Çiftlikköy’de GSD İlkokulu öğrencilerine atık yönetimi konusunda eğitim gerçekleştirdi. GSD İlkokulu Seminer Salonu’nda yapılan etkinliğe yüzü aşkın öğrenci katıldı.

Çiftlikköy Belediyesi’nin Türkiye Belediyeler Birliği’nden hibe desteği kazanan ‘Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe’ projesi hakkında bilgilerin de verildiği sunumda, proje ekibinden Yeşim Aras ve Janset Aslankaya atık azaltımının önemini çeşitli örneklerle anlattı. Aras, öğrencilerin ilgiyle dinlediği sunumda atık azaltımıyla birlikte çöp miktarında da azaltım olacağını ifade ederek, atıkların geri dönüştürülmesi, kaynağından ayrıştırılması ve tek kullanımlık malzemeler yerine uzun süre kullanılabilen ve geri dönüşebilen malzemelerin kullanılması gerektiğini anlattı.

Çiftlikköy Belediyesi’nin devam eden ‘Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe’ projesinin de Çiftlikköy’deki organik atıkların dönüştürülerek geri kazandırılması temeline dayandığını ifade eden Aras, ilçe sahilinden toplanan deniz yosunları ve esnaflardan alınan evsel atıkların komposta dönüştürülerek bitkiler için yeniden kullanılmasıyla önemli miktarda atık azaltımı sağlandığını vurguladı. 

BAŞKAN SİLPAGAR, “ATIK AZALTIMI KONUSUNDA FARKINDALIK OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ”

Avrupa Atık Azaltım Haftası’nın 2021 yılında ‘Döngüsel Topluluklar’ (Circular Communities) teması ile gerçekleştirilmekte olduğunu ifade eden Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, “Avrupa Atık Azaltma Haftası, Avrupa’da atık önleme konusunda farkındalık oluşturmayı ve tek bir hafta boyunca kaynak ve atık yönetiminin sürdürülebilirliği ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarını teşvik etmeyi hedefleyen bir girişim. Biz de Çiftlikköy Belediyesi olarak Avrupa Atık Azaltma Haftası faaliyetlerine, ‘Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe’ Projemizi ilçemizdeki öğrencilerimize anlatarak katılıyoruz. Bu çalışmayla onları bu konudaki bilinçlendirmeyi ve atık azaltımı ile ilgili farkındalıklarını artırmayı amaçlıyoruz. Avrupa Atık Azaltma Haftası faaliyetleri kapsamındaki etkinliklerimiz hafta boyunca farklı platformlarda devam edecek” diye bilgi verdi. 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.