AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Mehmet Gürel, hedeflerini açıkladı

CHP Yalova Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Gürel, seçilmesi halinde uygulamaya koymayı düşündüğü projelerinin bir kısmını kamuoyuyla paylaştı. Gürel, Yalova’yı en yaşanabilir bir kent haline getirmeyi planladığını kaydetti.

Yazılı bir açıklama yapan CHP’nin Yalova Belediye Başkan aday adaylarından Mehmet Gürel, partide değişik kademelerde görev yapmış birisi olarak Yalova’nın güncel ve gelecekte oluşabilecek sorunlarını ve bu sorunları nasıl çözeceklerini iyi bildiklerini söyledi. İlk olarak “Kentsel Dönüşüm, Kentsel Ulaşım ve Kentsel Tasarım” konuları üzerinde gereken çalışmaları başlatacağını dile getiren Gürel, “Beraberinde tüm bu konuları da ayrıca içeren “Kentin Stratejik Pazarlaması, Kentsel Kültür ve Kentsel Ekonomi ” konularını da tüm alt başlıkları ile projelendirip “Yeni Yalova’nın Vizyonunu” oluşturacağız” dedi.

,Ciddi tecrübem var

İlk iş olarak Yalova’nın Kentsel Dönüşüm Master Planı’nı hazırlatacağını kaydeden Gürel, şöyle devam etti:

“Bu master plan ile mahalle mahalle Yalova’nın dönüşüm senaryosunu kurgulayacağız. Yalova’da yaşayan insanlar olarak şu anda kullanılan mevcut imar planı ile depremde yorulmuş, riskli binalarda oturma zorunluluğunda bırakıldık. Doğru bir dönüşüm planı ile hem oturduğumuz binalar depreme dayanıklı hale gelecek, hem estetik anlamda daha güzel yapılar ortaya çıkacak hem de yeni oluşacak yapı adalarında otopark sorunu çözümlenecek, çocuk bahçesi, spor alanı, park gibi donatı alanları oluşturulacak. Bu çalışmayla mevcut yollarımız genişleyecek ve altyapımız da yenilenecek. Üstelik oturduğumuz konutların değeri de artacak. Tabi ayrıca yeni yatırımlar için arsa kazanımı da söz konusu olabilecek. Ben bu konuda ciddi tecrübesi olan bir şehir plancısıyım. Yalova’yı önümüzdeki süreçte baştan sona olumlu yönde değiştirecek bu dönüşümü, iddia ediyorum ki Yalova’da en iyi yönetebilecek kişiyim”

Yaya öncelikli, çevreye duyarlı ulaşım

Mehmet Gürel, kentsel ulaşım sorununun da Yalova’nın en büyük sıkıntılarından biri olduğuna dikkat çekti. Araç, yaya, bisiklet, alt-üst geçitler, otoparklar, toplu taşıma sistemleri vb. gibi birçok alt başlığı olan ulaşım konusunun profesyonel bir yaklaşımla çözümlenebilecek bir konu olduğunu belirten Mehmet Gürel, “Belediye başkanı olunca bu konuda hemen yeni bir ulaşım yaklaşımı ortaya koyacağız. Yayalaştırma çalışmaları, bisiklet yolu güzergahları ve toplu taşımada alternatif çözümler üzerine vizyonel bir çalışma yapıyorum. Tabii ki bu çalışmanın bir ulaşım master planına dönüşerek detaylandırılması gerek. Hayalimdeki Yalova’nın ulaşımında, istediğim çözümlerinin hepsinin yapılabilmesi için çok ciddi bir mali kaynak gerekiyor. Özellikle raylı çözümler çok maliyetli. Ama inşallah hepsini yapacağız. Yaya öncelikli, çevreye duyarlı, konforlu ve ucuz ulaşım sistemini Yalova’da oluşturacağız” diye konuştu.

Detay çalışmalar olacak

Kentsel tasarım konusuna da değinen Gürel, şöyle devam etti:

“Kentsel tasarım ağırlıklı olarak kamusal alanların; aktif ve pasif yeşil alanların, meydanların ve ortak algılanan kentsel mekanların ve kent mobilyalarının estetiği ve ergonomisi konularını içeriyor. Bu bağlamda bu alanların kullanım şekilleri de çok önemli. Örneğin kentin prestij ve perakende ticaret-eğlence caddeleri olan Gazipaşa Caddesi, Yalı Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Barış Sokak, Hürriyet Sokak, Huzur Sokak ve Safran Deresi Aksı kentsel tasarım başlıklı detaylı bir şekilde çalışılmalı. Yalova’yı ziyarete gelen, günlük ve mevsimsel olarak sahil şeridini ve şehir merkezini yaşayan insanlar için bu akslar bir sanat eseri güzelliğinde olmalı. Bu alanlarda yayalaştırma, bina cephesi güzelleştirme, peyzaj, aydınlatma ve yeni kent mobilyaları üzerine gereken ana projeleri hazırladım. İnşallah önümüzdeki süreçte detaylı bir şekilde geniş katılımlı bir toplantıda bu proje yaklaşımlarımı halkımızla paylaşacağım. Herkesin son günlerde sıklıkla şikayet ettiği, özellikle sahil şeridindeki seyyar satıcıların konumlandırılmasındaki yanlışlıkları göreve gelince hemen düzelteceğim ve bu konuda herkesi memnun edecek disiplini acilen sağlayacağım. Kentsel Tasarım konusunda; kentin tüm mahallelerinde, hemen hemen her sokağında Yalova’yı güzelleştirecek bir çok detay çalışmamız olacak. Bir önceki aday adaylığım zamanında önerdiğim “Yalova Kent Parkı’nı” muhakkak oluşturma niyetindeyim. Beraberinde Dere Ağzı’na da herkesin beğeneceği bir “Turistik Cazibe Alanı” oluşturacağız. Bu alan Yalova Balık Mezatı çalışmalarıyla birlikte hazırlanması gereken bir konu olduğundan dolayı bu çalışmayı henüz bitirmedik”

Mehmet Gürel son olarak “Bu başlıkların hepsini doğru bir şekilde ve doğru zamanda yaptığımızda Yalova; hem deprem güvenliliğini sağlamış çağdaş bir kent görünümüyle hem ulaşımındaki rahatlık ve konforla hem de estetik anlamda güzelliğiyle “Türkiye’nin En Yaşanabilir Kenti” olacak. İddiamız budur. Ve bunu değerli Yalova Halkı’nın desteğiyle yapacağız. Kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.