Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Mehmet Gürel, açık açık konuştu

0 75

Tam pandemi dönemi başlangıcında CHP Yalova İl Başkanı seçilen Mehmet Gürel, uzun bir süre sonra detaylı ilk röportajını Ajans Yalova’ya verdi. Gürel, Araştırma içine yapılacak cami projesinden Karma OSB girişimlerine Yalova gündemini, parti içi çalışmaları, Vefa Salman’ın durumunu ve genel siyasete ilişkin düşüncelerini dobra dobra anlattı.

Yalova kamuoyuna adını ilk olarak Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı olarak duyuran, akabinde CHP çatısı altında siyasete adım atan Mehmet Gürel, 2014 yerel seçimlerinde Yalova Belediye Başkan Aday Adayı olmuştu. Aday gösterilmeyen Gürel, 2014- 2019 yılları arasında partisinden İstanbul ve Beykoz büyükşehir belediye meclis üyesi olarak görev yaptı. Görev süresi dolmadan istifa eden ve bu kez Yalova’dan 3. sıra milletvekili adayı olan Mehmet Gürel, 2019 yılında yeniden Yalova Belediye Başkanlığı için partisinden adaylık başvurusu yaptı. Vefa Salman’ın yeniden aday gösterilmesi sonrasında parti içinde çalışmalarını ağırlık veren bu yılın Mart ayında yapılan il kongresine tek aday olarak girdi ve il başkanı seçildi.

İl Başkanı seçilmesinin hemen ardından Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın görevden uzaklaştırılması ve belediyedeki yolsuzluk iddiaları, koronavirüs süreci, Muharrem İnce’nin parti kurma çalışmaları gibi ülke ve Yalova yerel gündeminde önemli konuları kucağında bulan Mehmet Gürel, görev süresi içindeki en kapsamlı röportajını Ajans Yalova’ya verdi.

Ajans Yalova Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Nedim Güler’e açıklamalarda bulunan Gürel, Karma OSB, depremsellik, kentsel dönüşüm, parti çalışmaları, Vefa Salman’ın durumu, İnce’nin başlattığı Memleket Hareketi ve diğer konularda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Ajans Yalova: Yalova’nın gündeminde Karma OSB girişimleri var. Siz de bu konuda İl Genel Meclisi’ni eleştiren bir açıklama yaptınız. Bu konuya bakışınız nasıl?

Mehmet Gürel: Gemi İhtisas OSB ve Avrasya OSB’nin bundan 2-3 ay önce birleşmeye yönelik talepleri oldu. Bunlar planlarını yaptılar, parsellerini satıyorlar. Ancak ekonomik nedenlerden dolayı dediler ki “biz sadece kendi sektörlerimizde bu parselleri satamıyoruz. Karma olursa müşteri kitlemiz artar, biz de daha rahat parsel satarız”. Bu konuda biz siyasi parti il başkanları olarak toplantı yaptık ve “karma osb yerine ihtisas osb’lerle yola devam edilsin” dedik. Karma OSB’ye dönüş onayı sadece ilgili bakanlık tarafından veriliyor. Daha bakanlıktan karar gelmedenİl Genel Meclisi’nde oluşan zamansız bir gündem maddesi. Önceden böyle kararlar alınması demek şu manaya geliyor. Ankara diyor ki bize Yalova’dan tam destek getirin, ben onaylarım ama Yalova İl Genel Meclisi’nin de Yalova Ticaret Sanayi Odası’nın da tam onayını getirin bana diyor. İl Genel Meclisi’nin daha bakanlıktan karma osb kararı gelmeden, bunlar birleşip karma olursa bizi payımız ne olacak başlıklı gündem maddesi koymasının amacı Ankara’ya “bak bizim onayımız var” anlamında kurumsal bir karar metni oluşturmak demek. Amaç bunun onaylanması için Ankara’nın elini rahatlatmak. Adeta bir referans mektubu vermek demek. Aynı zamanda bu hamlelerin çevresel etkileri olumsuz olabilecek yatırımlara için de bir pazarlama girişimi olduğunu düşünüyorum. Bunun altından özellikle su kullanımı açısından kentimize çok sıkıntı yaratacak Çorlu’daki bir kağıt, karton firmasını buraya getirebilmek olduğunu düşünüyorum. Yani çaba öncelikli olarak arsa pazarlama işi. Arsayı satabilme çabası. Yani sanayi değil gayrimenkul işi. 2-3 ay önce Ak Parti ve MHP’li de yetkililer de bizimle aynı fikirdeyken gelinen son noktada Ankara’dan birilerinin talimatıyla birden ciddi bir U dönüşü yaptılar. Yalova’dan seçilmiş bir meclis grubunda olduklarını unuttular. Hiçbirinin özünde bunu istemediğini düşünüyorum. Bu konuda üzüntülü ve mahçup olmaları lazım”. Tabi süreçte YTSO’nun da duruşunu yakından izlemek gerekiyor. Çünkü yıllardır YTSO’nın duruşu İhtisas Osb’ler oluşturma yönündedir. Muhtemelen oraya da birçok Ankara telefonu geliyordur.

Hukuk varsa Salman görevine döner

Ajans Yalova: Belediye Başkanı Vefa Salman’ın da yargılandığı dava sürüyor. Görevine geri dönecek mi sizce?

Mehmet Gürel: Bu davada Vefa Salman’ın sanık olmasının sebebi Belediye Başkanı olması. İlgili yasa gereği belediyeyi denetlemek ve gözetlemekle görevli olması. Sadece o kurumun başkanı olduğu için sanık. İlk duruşmada da diğer sanıklar Vefa Salman’dan hiç bahsetmediler bile. Konuyla alakası yok zaten. Hatta bu suçu ortaya çıkaran zaten belediye yönetimi. Hırsızı bulan, şikayet eden yargılanıyor. Tezat burada. Mecliste CHP’nin sayısal çoğunluğu olmadığı için başkanvekilini meclisten seçtiler. CHP çoğunluk olsaydı kayyum atayacaklardı. Yani bir siyasi dava olduğu belli bunun. 9 Aralık’ta devamı olacak. Bizim beklentimiz başkanımızın bir an evvel görevine dönmesi. Yalova’yı yöneten başkanın Yalova halkının seçtiği başkan olması gerekir. Tarafsız bir hukuk varsa dönecektir, inancım ve beklentim bu yöndedir.

Adını Vali Bey Camii koydum

Ajans Yalova: Yalova’da bir diğer gündem maddesi de Araştırma arazisine, deniz kenarında cami yapımı. Bununla ilgili sizin ve partinizin görüşleri nelerdir?

Mehmet Gürel: Cami konusunda yaklaşımımız tamamen teknik ve toplumsal. Yalova’daki camilerin hepsinin Türkiye’nin en güzel camileri olmasını isterim ben. İhtiyaç olan her yerde en güzel ibadethaneler yapılsın muhakkak. Fakat yapılma kararı alınan denize sıfır caminin etrafında bir cemaat yok. Orada noktasal anlamda ibadethane ihtiyacı yok ki. Bunu da cümle alem biliyor. Neden kimse bir şey diyemiyor? Vali Bey öyle istedi diye. Çünkü valiler artık toplumsal algıda siyasi iktidar partisinin valileri devletin valileri değil. Bu yüzden de AKP ve MHP’liler yanlış olduğunu bilseler de birşey diyemiyorlar. Seslerini çıkaramıyorlar. Denize sıfır cami yapmanın ne anlamı var ki? Adını Vali Bey Camii koydum ben de. Çünkü sadece Vali Bey istediğinden dolayı yapılıyor. “Cumhurbaşkanı buradan yatıyla geçerse görsün, gözüne gireyim onun bu camiyi yaptım diye” yapılan bir iş. Yalova Valisi’nin kente dair önceliğinin ve vizyonunun bu olması beni üzüyor açıkçası.

Maske bile dağıtamadılar

Ajans Yalova: Koronavirüs sürecinde eleştirileriniz oldu. Sizce Yalova’da ve Türkiye’de bu konudaki önlemler yeterli mi, hükümet başarılı mı?

Mehmet Gürel: Beceriksizliklerle dolu bir süreç içeriyor. Kendi vatandaşına maske bile dağıtamadı bu hükümet. Sağlık Bakanı konuşurken gözleri yaşardığı için bu millet onu çok sevdi başlarda hatırlayın. Halbuki 15-20 gün önce bakanın verileri yanlış yorumlayarak girdiği ortaya çıktı. Bu sefer de herkes eleştirmeye başladı. Hatırlayın ne saçmalıklar oldu bu süreçte. Resmi bayramlarda Atatürk heykeline iki kişi çelenk koymamıza izin vermediler virüs var diye. Aynı yetkililer bankaların önünde 300- 500 kişi kuyruk oluşmasına müsaade ettiler. 15 Temmuz’da meydanda yapılan kutlamada koronavirüs yoktu. Koronavirüsün sadece 19 Mayıs, 23 Nisan gibi tarihlerde, en öncelikli de Atatürk heykeli etrafında aktif hale gelen bir virüs olduğu da ortaya çıktı. Bakın acilen yaklaşık 20 günlük katı bir karantina sürecine bütün ülkenin girmesi lazım. Neden giremiyoruz o zaman vatandaşına bakmak zorunda devlet. Bakacak parası olmadığı için, paraları yiyip bitirdikleri için bunu yapamıyorlar. Bunu yapamadıkları için insanlar ölüyor. Esnaf zaten şu anda da para kazanamıyor zaten . Bari 20 günlük doğru düzgün bir karantina uygulansın da can kaybı olmasın. Hastaneler rahatlasın. Türkiye’de başlamıyorsa Vali burada Yalova’da başlatsın. Yetkisi var.

En acil konu kentsel dönüşüm

Ajans Yalova: Deprem konusu hep gündemimizde. Kentsel dönüşümle ilgili bir açıklama da yapmıştınız?

Mehmet Gürel: O açıklamayı ben yıllardır defalarca yaptım. Yalova’da yapılması gereken şey kentsel dönüşüm master planlarının hazırlanmasıdır. Yalova’nın yerleşik dokusunun çok büyük bir bölümü olası depremde yıkılacak durumda. Bu insanların evlerinin dönüşmesini sağlamazsın ve bir deprem olursa, bu binalar yıkılırsa bunun sorumlusu kim? Kat meselesinin ötesinde bu. Fevzi Çakmak, Süleymanbey, Rüstempaşa, Bahçelievler Mahallelerini nasıl dönüştüreceksin bu kat adediyle? En azından insanların oturduğu binayı yıkıp aynısını yapabileceklerini sağlayacak bir yönetmelik organize etmen lazım. Yalova’da Kentsel Dönüşüm sadece Bağlarbaşı mahallesindeki bir alanla sınırlanacak bir konu değildir. Deprem öncelikli tüm ilin Kentsel Dönüşüm Master Planı’nın yapılıp uygulanması lazım. En acil konumuz budur. Siyaset üstü bir konudur bu. Toplumsal siyasi bir mutabakatla siyasetin üstünde hemen başlamamız lazım bu sürece. Hemen.

Ajans Yalova: Başkanlığınızın başından beri koronavirüs süreci yaşanıyor. Neler yaptınız şu ana kadar?

Mehmet Gürel: “ Yönetime geldiğimiz hafta pandemi süreci ve başladı. Zaten biliyorsunuz 2-3 ay kapalı kaldık. Bu süreçte tüm üyelerimize telefonla  ulaşarak iletişim halinde kaldık. İhtiyaçlar noktasında örgütümüze yardımcı olmaya çalıştık. Bu sürekli yaptığımız bir çalışma şu anda da devam ediyor ve devam edecek. Normalde her hafta en az üç gün ve günde iki sefer esnafları geziyoruz, sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyoruz, muhtarlarla görüşüyoruz, köylerimizi her hafta ziyaret ediyoruz. İl yönetimimiz, İlçe başkanlarım ve yönetimleri, kadın kollarımız sürekli çalışıyorlar. Fakat  son on gündür mecburen virüsten dolayı ziyaret ve toplantıları durdurmak zorunda kaldık. Her yerde varız. Kentin her gündeminin tam içinde ve ortasındayız. Çünkü biz halkın partisiyiz ve halkın iktidarı için durmadan çalışıyoruz.

Ajans Yalova: Bir de Muharrem İnce konusu var.

Mehmet Gürel: CHP örgütü bir bütündür. Muharrem İnce de partimizde geçmişte çok önemli görevler yapmış, popüler ve şu anda da partimizin üyesi olan bir siyasidir. Fakat  CHP’de siyaset isimlerin üstündedir. Ben dahil partimizdeki tüm siyasilerin varlıklarını, popülerliklerini  borçlu oldukları kurum CHP’dir. Borçlu oldukları örgüt de CHP örgütleridir. Yalova’da Muharrem İnce’yi, Mehmet Gürel’i, Vefa Salman’ı, Özcan Özel’i severiz. Ama biz, Cumhuriyet Halk Partisini yüz bin kat daha fazla severiz. Anlatabiliyor muyum. Kişilerden ziyade kurumsal ve örgütsel yapımız çok daha önemli ve kıymetlidir. Yalova örgütümüz de şu anda genel merkezimizin politikaları ışığında sadece ülkesi ve partisi için çalışmaktadır.

Ajans Yalova: Ekonominin gidişatını nasıl görüyorsunuz?

Mehmet Gürel: “Vallahi bence Damat kaçmıştır veya kurban verilmiştir. Nasıl tarif edersiniz bilmiyorum. Mali yönetimin rezalet olduğu ortadadır. Esnaf batık ve bitik durumda. Bunu biz her ziyaretimizde duyuyoruz ve gözlemliyoruz. Özellikle pandemi döneminde olması gereken içerikte ve miktarda devletin halkına destek verememesi de utanç vericidir”

Ajans Yalova: Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yönelik mektubu da ülke gündeminde. Bununla ilgili neler söylersiniz?

Mehmet Gürel: Cumhurbaşkanı yurt dışına şirin gözükmek için geçen hafta bir u dönüşü yaptı. Ak Parti’nin ilk dönemindeki gibi bir reform sürecine girildiğini vurguladı. Tam bunu söylediği hafta bazı kişilerin gerçek yüzü ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı tam bu reform vurgusu yaparken olması, reform başlığını tamamen çökerten bir şey. Reform hukukun üstünlüğüyle olur. Cumhurbaşkanı hukuk reformu yapacağız diyor. Minik ortağı “hayır biz mafya devleti olacağız, bu da benim dava arkadaşım” diyor. Ve reform diyen cumhurbaşkanı buna sesini çıkaramıyor. Bu mafya babası da ayrıca kendisine de birkaç yıl önce “Rizeli Yezid” diyen kişi. Ona rağmen çıkaramıyor sesini. Bu olay bence gözüktüğünden daha derin bir olaydır.” Ayrıca genel başkanından üyesine kadar hiç bir CHP’li mafyaya pabuç bırakmaz. Türk siyasi hayatı açısından yaşananları büyük bir üzüntüyle ve kızgınlıkla izliyorum. Ne hale getirdiler ülkeyi. Yazık. Biz Yalova CHP örgütü olarak genel başkanımızın sonuna kadar arkasındayız.

Bugün seçim olsa hazırız

Ajans Yalova: Sizce CHP önümüzdeki seçimde iktidar olabilir mi? Ak Parti’nin 18 yıllık iktidarı sona erecek mi?

Mehmet Gürel: Tabii ki Ak Parti kaybedecek. Hemen hemen bütün anketlerde görülüyor. Artık bir şey söylersem hapse girerim diye konuşmayan herkes bugün de aynı korkuyu yaşamasına rağmen, o kadar ekonomik zorluktaki artık dile getirebiliyor, konuşuyor hatta haykırıyor. CHP önümüzdeki seçimlerde Türkiye’yi yöneten parti olacaktır, saray iktidarını bitirip halkın iktidarını kuracaktır. Buradan da size bu müjdeyi vermiş olayım. Yalova’da da gücüne güç katacaktır. Bunu farklı göstermeye çalışanları gözlemliyorum ve onlar için üzülüyorum. güneşi görebilmek için keskin gözlü olmaya gerek yoktur. CHP hem yerel hem genel seçimlerde en güçlü parti çıkacaktır, bunu hep beraber göreceğiz. Gereken tüm yerel detay çalışma ve hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bugün seçim olsa ki keşke olsa, Yalova’da ve tüm ülkede seçime en hazır parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.