reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam
Site Yöneticisi TÜM YAZILARI

MARKA’dan firmalara 70 milyonluk destek

Yayınlanma Tarihi : Google News
MARKA’dan firmalara 70 milyonluk destek
reklam

MARKA 2022 yılı Kırsal Kalkınma ve Sanayide Verimlilik Dönüşümü Faizsiz Kredi Desteği Mali Destek Programları Tanıtım Toplantısı Yalova’da, kamu-özel sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen programda 2022 Yılı Mali Destek Programları tanıtıldı. MARKA Kırsal Kalkınma ve Turizm Programı için 50 milyon TL, Sanayide Verimlilik Dönüşümü Programı için ise 20 milyon TL kaynak ayrıldığını açıkladı. MARKA tarafından bu yıl firmalara toplam 70 milyon TL destek verilecek. 

“Faizsiz kredi desteği vereceğiz”

Programın açılış konuşmasını yapan MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, son 3 yıldır pandemi ve bütçe imkanları nedeniyle mali destek sağlayamadıklarını söyledi. Bu süreçte pek çok güdümlü proje ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programına destek verildiğini dile getiren Çöpoğlu, “Bu yıl Bakanlığımızın da onayı ile 2 tane mali destek programını ilan ettik. Bugün de burada lansmanı için toplandık. Bu programlardan bir tanesi 50 milyon TL bütçeli Kırsal Kalkınma ve Turizm Programı. Biz sosyal gelişmeyi destekleme programı kapsamında bölgemizdeki bütün ilçeleri proje tarama toplantıları ile taradık. Orada bazı projeleri değerlendiremedik. Kırsal kalkınmayı destekleyen çok güzel projeler vardı. İnşallah bu yılki mali desteklerimizle proje tarama toplantılarında ortaya çıkan fikirler ve yeni fikirleri değerlendireceğiz. Sanayide Verimlilik Dönüşümü Programı ise bölgemizde ilk kez uyguladığımız bir program. Bu programda faizsiz kredi desteği vereceğiz. Bu programında toplam bütçesi 20 milyon TL. İlk 6 ay ödemesiz 24 ay faizsiz geri ödeme imkanı var. Bu sene ilk olmasından dolayı bütçeyi biraz dar tuttuk. Başarılı olursak önümüzdeki yıl bütçeyi arttıracağız” dedi.

Çöpoğlu, 2024-2028 dönemini içeren bölge planı çalışmalarında da önemli bir yol aldıklarını sözlerine ekledi. 

“Kar amacı güdülmüyor”

Ardından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Proje Uygulama Uzmanı Berfu Özge Yıldız, mali destek programları hakkında detaylı bilgiler verdi. Yıldız, “Toplam bütçesi 20 milyon TL olan program kapsamında TR42 Bölgesi’ndeki imalat sanayisinin verimlilik ve sürdürülebilirlik temelinde rekabet güçlerinin artırılmasına yardımcı olacak ürün-hizmet sağlayıcısı firmaların güçlendirilmesi ve dijital/yeşil dönüşüm uygulamalarının yaygınlaştırılması amaçlandı. Doğu Marmara Bölgesi’nde ilk defa uygulanacak programda yararlanıcılar, ajanstan aldıkları mali desteği ilk 6 ay ödemesiz, sonraki 24 ayda eşit taksitlerle ajansa sadece anaparayı faizsiz olarak ödeyecek. Kırsal Kalkınma ve Turizm Programı’nda ise kar amacı güdülmüyor. Kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik olarak hazırlanan ve toplam bütçesi 50 milyon TL olan bu programda; Doğu Marmara Bölgesi’nin (TR42) kırsal kesimlerinde sürdürülebilir üretim-gelir modeline sahip ekonomik faaliyetlerin yaygınlaştırılması yoluyla kırdan kente göçün azaltılması ve tersine göçün teşvik edilmesi amacına yönelik projeler desteklenecektir” diye konuştu.

Program katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla son buldu.

Tanıtımın ardından Doğu Marmara 2024-2028 Bölge Planı Çalıştayı gerçekleştirildi.

reklam