Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Mahkemeden kapasite artışına ret!

0 41
Bursa 4. İdare Mahkemesi Yalova’daki kimya sanayinin büyümesine bir kez daha izin vermedi. Fay hattı üzerinde ve olası tsunamilerden etkilenebilecek bir bölgede kurulu olan kimya sanayinin büyüme isteklerine yargı bir kez daha “Dur” dedi.
YALOVA PLATFORMUNUN AÇTIĞI DAVA!
Yalova Platformu tarafından açılan davada sonucunda Bursa 4. İdare Mahkemesi’nin 2019/671 E., 2020/ 1143 K. Sayılı 25.12.2020 tarihli kararı ile Ak-Kim Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Hidrojen Peroksit Üretim Tesisi Kapasite Artışı Projesi”ne “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmesine ilişkin Yalova Valiliği’nin 23.10.2019 tarihli işleminin iptaline karar verildi. Mahkeme kararında, projenin çevresel etkilerinin daha detaylı incelenmesi amacıyla Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu hazırlanması gerektiği belirtildi.
Yalova Platformu’ndan yapılan açıklamada “Meteorolojik şartlar göz önünde bulundurulmadan, tesislerden yayılacak zararlı gazların çevreye olan etkileri belirlenmeden, etkilenecek flora ve fauna tespitleri yapılmadan, özensizce hazırlanan ve eksiklerle dolu proje hukuka aykırı bulundu” ifadelerine yer verildi.
Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.