Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

MAGDER’den Yalova’ya uyarı

0 63

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, İzmir’de yaşanan 6,6’lık depremle ilgili açıklamalarda bulundu.

Karaçam, İzmir’de yaşanan depremde yine canların yok olduğunu söyledi. “Deprem öldürmez bina ve bilinçsizlik öldürür” diyen Karaçam, İzmir’deki yıkılan bazı binalarda dükkan genişletmek için kolon kesildiğini belirterek, “Bu bir cinayet, cahillik, Eğitimsizlik ve vicdansızlık. Bu konu ile ilgili ağır cezaların yanında İnsanlarımız bu ve Afet Bilinç Eğitimleri konusunda eğitilmelidir eğitim konusunda destek veriyoruz ve eğitimlere devam ediyoruz ama Vatandaş bu konuda teşvik edilmeli. Bu eğitimin içinde yerel ve Kamu idarecileri olmalı. Yağmur yağıyor sel ve su taşkınları oluyor ama dere yataklarına binalar yapılıyor. Sizce bu konularda bilinçli bir yetkili izin verir bina yaptırır mı? Büyük dalgalar oluşacak deniyor Marmara’da biz deniz kenarına Okul ve Cami yapıyoruz. Bence çok iyi düşünmeliyiz” ifadesini kullandı.

Afet durumunda devletin her enkazda arama kurtarma ekibi bulundurmasının zor olduğuna dikkati çeken Karaçam, şunları kaydetti:

“Mesela olası Marmara Depreminde yüz binlerce aramacı gereklidir. Devletimizin yüz binlerce insana maaş vererek bulundurması gerçekten zor. Çözümü zaten var. Gönüllü çalışan ekipleri desteklemek her konuda yardımcı olmak gerekmektedir. Afetlerin 3 aşamasında görev yapan Özellikle Mahalle bazlı çalışmalara dönülmeli. MAG yapılmasına önem verilmeli” diye konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.