Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

MAGDER’den Çiftlikköy Belediyesi’ne tepki

0 270

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yalova’da olası bir afet anında ilk sivil müdahale için kurulan ve gönüllülerden oluşan Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmemesinden dolayı Çiftlikköy Belediyesi’ne tepki gösterdi. Dernek Başkanı Sabri Karaçam, “3 yıl geçti, hiçbir destek vermediler” dedi.

Haberci Gazetesi’nde yer alan habere göre MAGDER Başkanı Sabri Karaçam, kendilerine gerekli desteği vermeyen Çiftlikköy Belediyesi’ne tepki gösterdi. Depremin üzerinden bunca zaman geçmesine karşın Yalova’da gerekli hazırlığın yapılmadığına değinen Sabri Karaçam, kendilerinin para değil malzeme istediğini iletti. Karaçam, “Belediyeler oto-çöpe para bulurken, ‘bize malzeme lazım’ dediğimizde ‘paramız yok’ diyorlar. Biz para değil; depremde kullanılacak malzeme ve konteynırların bakımını yapmalarını istiyoruz. Malzememiz yok. Her şeyi kendi imkanlarımız ile yapıyoruz. İçinde depremde kullanacağımız aletlerin bulunduğu konteynırların durumu içler acısı” dedi.

Yerel idarelerin destek vermesinin yasal zorunluluk olduğunu söyleyen Karaçam, şöyle konuştu:

- Reklam -

“Çiftlikköy’de Belediye Başkanı ile görüşmemiz oldu. Yardım ve çürüyen konteynırlar için destek vereceklerini söylediler. 3 yıl geçti, hiçbir destek vermediler. Son görüşmemizde, ‘en azından üstünü örtün, yağmur girmesin’ dedik. O da yapılmadı. Yerel İdareler Kanunu’nda (5393) 75/c yardım ve destek vermeleri gerekiyor. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda belediyelere yasal talimatları olmasına rağmen maalesef ilgilenmiyorlar. Belediye ve özel idarelerin destek amaçlı her türlü yardımın yapılması yasada var. Yerel idarelerin destek vermesi gerekiyor”

Belediyeler sesimizi duymadı

Konulan konteynırların içindeki ekipmanların deprem sonrasında halk için kullanılacağını ifade eden Karaçam, “Bizler, Mahalle Afet Gönüllüleri olarak karşılıksız hiçbir özel menfaat beklemeden görev yapan ekibiz. Bir afet olursa görevimizi elimizdeki imkanlarla yaparız. Tırnakla kazmak gerekirse kazar, enkazdakini dışarı çıkarırız. Bizimkisi karşıdan hiçbir şey beklemeden yapmaktır. Bu bölgede deprem olacak. Yirmi beş milyon insan etkilenecek. Türkiye’deki yardım ekipleri İstanbul’a bile yetmeyecek. Yalova’ya belki de hiç arama kurtarmacı gelmeyecek ve Yalova’da ‘bizler kendi yağımızla kavrulmak zorundayız’ dedik ve yalvardık. Kimse sesimizi duymadı. Belediyelerin bu konuda destek vermeleri yasal bir durum ve belediyelerin görev sorumluluğunda. Sonuçta yapılanlar bir deprem anında vatandaş için kullanılacak. Burada kişilerin duyarlı olması durumunda problemler daha kolay çözülüyor. Belediyeler sesimizi hiç duymadı. ‘Ekipman gerekiyor’ dedik. ‘Para yok’ dediler. Ama biz mücadelen vazgeçmedik; ayaktayız” diye konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.