Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Kurt’tan Soyer’e zehir zemberek suçlamalar

0 163

Çınarcık’ın bir önceki Belediye Başkanı CHP’li Avni Kurt, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer’in bir süre önce yaptığı açıklamalara çok sert cevap verdi. Ayrıntılı bir açıklamayı kamuoyuyla paylaşan Kurt, Soyer’e ciddi eleştiriler ve suçlamalarda da bulundu.

Önceki dönem Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Numan Soyer’in seçim döneminde ilçe halkına marinadan yeni stada, kültür merkezinden küçük sanayi sitesine, kent otelinden Gençlik ve Spor Merkezi’ne kadar türlü ‘master’ projeler vaat ettiğini hatırlattı ve “Sosyal doku projelerini de işin içine katarsak, proje sayısı 35’i buluyor. Bu 35 projeden kaçı hayata geçti?” diye sordu.

2 tane proje hayata geçirdi

Belediyenin internet sitesinde projeler kısmına bakıldığında kendi döneminde hayata geçirilenler sadece 2 proje olduğunu kaydeden Avni Kurt, şöyle devam etti:

“Bunlar, Cumhuriyet Meydanı’na ücretsiz internet ve Engelsiz Plaj projeleridir. Ama durun bir dakika, bayramlarda atılan toplam 560 bin SMS’i es geçmeyelim. 565 km yolun yıkanmasını, 460 sokak hayvanının kısırlaştırılmasını es geçmeyelim.  Evet, Numan Soyer yaptığı basın açıklamasında; kaç hayvan kısırlaştırdığından, bayramlarda vatandaşlara kaç SMS attığından, kaç km yol yıkadığından falan bahsetti. Sanki bunlar dahiyane işlermiş gibi, emsaline rastlanmamış belediyecilik harikalarıymış gibi.

21. yüzyıldayız ve bir kamu idarecisi, bayram mesajı atmakla kıvanç duyuyor. Bir karikatür dergisine kapak olacak cinsten ifadeler. Arkadaşımızın, belediyeciliği bayram mesajı atmaya indirgeyecek kadar ufkunun ve vizyonunun geniş olduğunu görüyorum. Manzara, gülünç olduğu kadar da acıklı”

Numan Soyer’in temeli dahi atılmamış stad açılışına ilçe halkını davet ettiğini kaydeden Avni Kurt, “Numan Soyer, ihtişamlı projeleriyle ilgili de birtakım tarihler verdi. Biz bu tarihleri zihnimize not ettik. Bu tarihlerin tutup tutmayacağının, halkımıza verilen sözlerin yerine getirilip getirilmeyeceğinin takibini yapmayı ‘ödev’ addediyoruz” dedi.

Marina yapılamaz

Marina projesinin hayata geçmesinin mümkün olmadığını kaydeden Kurt, planlarda Çınarcık’ta marina gözükmediğini söyledi. Avni Kurt, “İmar planında gözükmeyen bir şeyin yapılamayacağını, Soyer’in ve akıl hocalarının bildiğini varsayıyorum. Burası dağ başı değil, muz cumhuriyeti değil; belediye başkanı dahil herkesin uymakla yükümlü olduğu kurallar var” diye konuştu.

Çınaraltı takıntı haline gelmiş

Çınaraltı çay bahçesiyle ilgili de eleştirilerde bulunan Avni Kurt, şunları söyledi:

“Kapalı bir  Çınaraltı Çay Bahçesi inşa etti. Oysaki imar planı, bu çay bahçesinin açık olmasını zaruri kılıyordu.  Ve ne ilginç ki, belediye dükkanlarının tahliyesi sürecinde, dükkanlar arasında sadece ve sadece Çınaraltı’yla ilgili yürütmeyi durdurma kararına iptal başvurusu yapıldı. Anlaşılan, Çınaraltı bir ‘takıntı’ haline gelmiş. Niçin? Niçin Çınaraltı’na hususi bir işlem yapılıyor, hususi bir nefret güdülüyor? Numan Soyer basın açıklamasında, bu mekanın şahsımca eşe dosta peşkeş çekildiğini söylüyor. Hatırlatayım: Bu çay bahçesi, şahsımdan evvelki AKP’li başkan döneminde işletmeciye verilmiştir”

Belediyenin bütçesinin yüzde 30’undan fazla personel çalıştırmaması gerektiğine vurgu yapan Kurt, “Personel alımlarının devam edeceği yönünde duyumlar alıyoruz. Çınarcık, kuralsızlığın kural haline geldiği, ‘ben her istediğimi yaparım’ keyfiliğinin ve cüretkarlığının hayret verici boyutlara ulaştığı günlerden geçiyor. Ben buna tek kelimeyle, ‘akıl tutulması’ diyorum” ifadelerini kullandı.

Üniversiteli kızların eline süpürge verdi

Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer’in seçim dönemi sözlerini hatırlatan Kurt, şöyle devam etti:

“Peki söyler misiniz, kim kazandı? Maaşı bölük pörçük yatan belediye çalışanları mı kazandı? Ellerine süpürge verilen üniversiteli belediye çalışanı kızlarımız mı kazandı? Ekmek teknesini siftahsız kapatan, dükkanına uğranılmayan esnaf mı kazandı? Covid sürecinde kapısı çalınmayan, kendisine bir tablet ve internet desteğinde dahi bulunulmayan öğrenci mi kazandı? Çınarcık Belediyesi’nin kendisiyle ortaklığını feshettiği Çınarcık Hanımelleri Kooperatifi’ndeki kadınlar mı kazandı?  Gerçek şu ki, Numan Soyer’in ‘kazanacak’ diye müjdelediği tüm kesimler kaybetti”

Kurt, Numan Soyer’in 2019 seçimlerinde sandıkları yeniden açtırmayarak ‘onurlu bir yenilgi’dense kuşkulu bir zaferi tercih ettiğini savundu. Avni Kurt, Soyer için “Seçim kurulundan mazbatayı almış olsa dahi, bu kentin insanlarının vicdanından mazbatayı alamamıştır.

İyilik abidesi Soyer

Zaferin sevincinin AKP’li başkanın kursağında kaldığını ifade eden Avni Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediye Meclisi’nde kendi başına karar çıkartamayacak,  Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerinin oluru olmadan bir kişiye bir ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ dahi veremeyecek vaziyete, zavallılığa düşmüştür. Belediye Meclisi’nde sandalye kaybetmekten daha vahimi ise, vicdanını ve utanma  duygusunu kaybetmektir. Bilirsiniz, insan vicdanını ve utanma duygusunu kaybetti mi, her şeyini kaybetmiş demektir. Ve artık ona, ne deseniz, ne anlatsanız boştur. Yeryüzünde kapladığı yer, bir karınca kadar küçüktür.

Genç üniversiteli belediye personeli kızlarımızın ellerine süpürge verdiler. Kızlarımızın bir kısmı istifa etti. Ve maruz kaldıkları haksızlığı yargıya taşıdı. Yargı, Çınarcık Belediyesi’ni haksız, kızlarımızı ise haklı bularak onlara tazminat verilmesine hükmetti.  Peki, belediyenin kasasından çıkan bu tazminatın, bu zararın müsebbibi kimdir?  Sakın yanlış anlaşılmasın: “Temizlik işçiliği onurlu bir iştir. Çalışmak, ekmek mücadelesi vermek, alın teri dökmek, asla ayıp değildir. Ayıp olan, gayri ahlaki olan, bir genç kızı ceza niyetine temizlik işçiliğine vermektir.

Belediye personeli kızlarımızı temizlik işçiliğiyle cezalandırmakla, 10 civarında kızın işsiz kalmasına yol açan beyefendi; yetmezmiş gibi, hızını alamamış gibi, başka belediye personellerini de ekmeğinden etme sinyalini veriyor son açıklamasında.

Ne de olsa kendisi ‘iyi’ bir insan. Hatta iyiliğin, yeryüzündeki en büyük temsilcisi…

Bu ‘iyilik’ abidesi, tıpkı şahsımdan evvel görev yapan AKP’li belediye başkanı gibi, yakın gelecekte belediye personellerinin ekmeğiyle oynarsa şaşırır mıyız?

Epey süredir hizmet vermediği için belediyenin kendisinden gelir elde edemediği (bir nevi kamu zararına uğradığı) ‘ucube’ Çınaraltı’nı bu kente armağan eden bu başkana ve ekibine ne kadar minnet duysak azdır değil mi?”

Kurt, Soyer’in İller Bankası’na bağımlılık oranını ikiye katladığını, yüzünü bankalara döndüğünü ifade ettiği açıklamasında “Poyraz Caddesi’ndeki heyelan sorununun çözümü hususunda seçim sürecinde “Biz hükümetiz, hallederiz!” diyen, mangalda kül bırakmayan lakin bugün bu sorunu çözmek için hiçbir şey yapmayan, verdiği sözü tutmayan bu başkan ve ekibini ne kadar takdir etsek, avuçlarımız şişene kadar da alkışlasak azdır değil mi” dedi.

Allah’tan kork, insaflı ol

Avni Kurt, Soyer’in utanmasa “Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk heykelinin üzerine güvercinlerin pislemesinden” dahi kendisini sorumlu tutacağını ifade ederek kendi dönemiyle ilgili suçlamalara şöyle yanıt verdi:

“Başkanlığını yaptığım Çınarcık Belediyesi’nin hiç kanal temizliği yapmamış olduğundan söz ediyor. Allah’tan kork, insaflı ol; halihazırda kullandığın kanal temizleme aracını  bile belediyeye biz kazandırdık. Anladık, kuralları çiğnemekten korkmuyorsun, hiç değilse Allah’tan kork. Partidaşının ‘hacizli’ makam aracını görmezsin. Bir belediye başkanı olarak, hakkım olmasına rağmen bir buçuk yıl makam aracı kullanmaktan feragat ettiğimi görmezsin. Partidaşından devraldığım Çınarcık Belediyesi’nin, bir el arabasının dahi olmadığı gerçeğini görmezsin, anlatmazsın. Ama kullandığım makam aracının camlarındaki siyah filmden, ‘mal bulmuş mağribi’ gibi sabah akşam bahsedersin.

Diyorsan ki; benim hakikatlerle, doğrularla, dürüstlükle işim olmaz, ben kameranın karşısına geçip kara propaganda yapmaktan, yalan söylemekten, mizah konusu olabilecek laflar etmekten fevkalade haz duyuyorum, o vakit söyleyecek bir şey zaten yoktur.

Kentin su borularını değiştirdik. Evsel bağlantılarını bizzat belediye olarak yaptık. Vatandaşın musluğundan temiz su aksın istedik. Fena mı yaptık? Bu hizmete bile laf edecek kadar, halihazırda yaşanan su patlaklarını ‘bizim su borularını değiştirmemize’ bağlayacak kadar akıl havsalasını yitirmiş bir belediye başkanı var karşımızda”

Kooperatif konusu

Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer’in belediye otobüs sefer sayılarını düşürdüğünü kaydeden Avni Kurt, “Bu başkanın, yine ‘ayakta alkışlanması’ gereken bir diğer icraatı ise, Çınarcık Belediyesi’nin Hanımelleri Kooperatifi ile ortaklığına son vermesi idi. Bu kooperatif büyük umutlarla, Çınarcık Belediyesi’nin öncülüğünde kurulmuş; Çınarcık’ta ilk olma özelliğini taşıması münasebetiyle de kıymetli bir oluşumdu. Desteklenmesi gerekiyordu. Eften püften gerekçelere dayanan bir meclis kararıyla ortaklığı feshedip “Başınızın çaresine bakın!” dediler kadınlara. Devran döndüğünde, şartlar değiştiğinde, biri de çıkar size der: “Başınızın çaresine bakın.” dedi.

Soyer’in danışmanı oy karşılığı not mu verdi?

Numan Soyer’in danışmanını ‘dillere destan’ olarak nitelendiren Avni Kurt, şunları kaydetti:

“Soyer’i yanlıştan yanlışa sürükleyen,  kesinlikle araştırılması/sorgulanması gereken bir maziye sahip bu danışmanın; 2019 yerel seçim sürecinde, görev yaptığı eğitim kurumundaki öğrencilerin ikametgahlarını ilçeye almaları karşılında onlara fazladan/hak etmedikleri puanlar vermiş olduğunu bilmeyenimiz var mı?  Öğrencisiyle bilgi temelinde değil, ikametgah ve oy temelinde bir ilişki kuran; öğrencilerini, kendi politik emelleri için kullanan, bir eğitim kurumunu deyim yerindeyse siyasi parti bürosuna çeviren bir şahsiyet, nasıl bir danışmanlık sergileyebilir sizce?  Bu şahsiyet, Çınarcık Belediyesi’nin hangi ihtiyacını veya eksikliğini gidermektedir? Sunduğu katkı nedir? Görevi nedir? Yoksa görevi, ‘tozlu raflardaki eski dosyaları karıştırmak’ mıdır? Maaşının karşılığında verdiği ‘hizmet’ bu mudur? Bu gibilerine ‘eğitimci’ yahut ‘hoca’ demek; ömrünü bu ülkenin çocuklarını en iyi şekilde geleceğe hazırlamaya hasreden yüksek ahlak sahibi fedakar hocalara, köylerde hayli zor koşullar altında öğrencilerine ders veren, onlar için didinen pırıl pırıl eğitimcilere hakarettir. Haksızlıktır. Yanı sıra, aldığı maaşın karşılığında ne gibi bir hizmet verdiği belirsizliğini ve tuhaflığını koruyan sevgili şirket müdürümüze de buradan selamlarımı iletiyorum. Bir tarafta, ucube Çınaraltı; diğer tarafta, kurdelesi dahi kesilmemiş bu yapıyı işleten şirketin ‘maaşlı’ müdürü… Çınaraltı’nın çaprazında bulunan gazete kulübesi de, ‘kente değer katan’ bir diğer çirkin yapı değil mi?”

Yaşananları sinemada seyrettirmek lazım

“Çınarcık’ta yaşananları bir senaryoya dökerek filme uyarlamak, bu filmi de, Numan Soyer’in yapmayı vaat ettiği ‘açık hava sineması’nda tüm Çınarcıklılara izletmek lazım” diyen Avni Kurt, Soyer’in borç konusunda tek kelam etmediğinin altını çizdi. Kurt, “Madem Soyer açıklamıyor, biz açıklayalım: Biraz evvel de ifade ettiğim üzere,  Çınarcık Belediyesi’ne (son iki yılda)ciddi manada borç kazandırılmıştır. Devletin Sayıştay kurumu, bu borcun limiti aşacak düzeye geldiğini söylüyor. Belirli aralıklarla kamu idarelerini denetleyen Sayıştay, en son Çınarcık Belediyesi’ni 2019 yılında denetledi. Arzu eden, Sayıştay’ın resmi internet sitesine girip ‘Kamu İdareleri Denetim Raporları’ sekmesinden, Kasım 2020’de yayınlanan bu rapora erişebilir.  Arkadaşımıza buradan soruyorum: “Belediye çalışanlarının maaşına yüzde 70 zam yaptın diyorsun. Peki, belediyenin borçlarını yüzde kaç arttırdın?” Yüreğin yetiyorsa açıkla. Madem şeffaflıktan dem vuruyorsun, o halde Çınarcık Belediyesi’nin borçlarını nereden nereye getirdiğini açıkla. Kurumlara ne kadar ödeme yaptığını, ne kadar kredi çektiğini açıkla. İçişleri Bakanlığı’nın Denetim Raporu’nda geçen (yukarıdaki) ifadelere dayanarak, Çınarcık Belediyesi olarak ne yaptın? Açıkla. Borçların ödenmesi noktasında, hangi araştırma ve girişimde bulundun ve ne gibi sonuçlar elde ettin? Açıkla” dedi.

Sigortaları neden ödemiyorsun?

Avni Kurt, son olarak şunları kaydetti:

“‘Dürüst’ Numan Soyer, şahsımı yalancılıkla itham eden Numan Soyer, ‘güzel ahlaklı’ Numan Soyer; verdiğin sözlerin arkasında durma mertliğini ne zaman sergileyeceksin? Sözünün eri olmayı, insanların ‘gerektiğinde kandırılabilir varlıklar’ olmadıklarını ne zaman öğreneceksin?

Bizim dönemimizde hazırlatılmış ve ödemesi yapılmış olan Ulaşım Master Projesi’ni, niçin tekrardan hazırlattın? Açıkla.

Yönetim Kurulu Başkanı olduğun Personel Limited Şirketi’nin sigorta ödemelerini niçin yapmıyorsun? Açıkla.  Madem sorumluluk makamındasın, o halde sorumluluklarını yerine getirmekten niçin bu kadar uzaksın?

Biraz evvel, Çınarcık Belediyesi’nin borç durumundan bahsettim. Yalnız, belediyeyi borçlandırma konusunda kimsenin eline su dökemeyeceği, Çınarcık’ı 10 yıl yöneten bir diğer AKP’li başkanın kulaklarını çınlatmadık. Çınarcık Belediyesi’ni, rakam olarak nasıl bir borç yüküyle şahsıma devrettiğini, halkımızla muhtelif zamanlarda paylaşmıştım.

Bu başkanı, sadece bu yönüyle anarsak eksik olur. Bir de sattığı arsalar var.

Belediyenin arsalarını  ‘parsel parsel’ değerinin çok altında fiyatlarla satan bu başkan, şimdilerde Türk yargısına hesap verme sürecindedir. Adaletin tecelli edeceğine dair inancımızı koruduğumuz gibi; Numan Soyer’in, partidaşının döneminde Çınarcık Belediyesi’nin uğradığı onlarca milyonluk ‘kamu zararı’nın takipçisi olmasını talep ediyoruz. Sayın Soyer, Çınarcık Belediyesi’nin ve Çınarcık halkının hakkını savunma noktasında ne kadar istekli, kararlı  ve hassastır? Basın açıklamasında “Yetimin hakkını birkaç kişi arasında pay etmeyiz, edene de müsaade etmeyiz. Halka ait olan halkta kalacak!” diyen Soyer, halka ait olan arsaların usulsüz bir şekilde birilerine peşkeş çekilmesi hakkında ne düşünmektedir? Açıkçası merak ediyorum.

Aday olacak!

Değerli dostlarım! Önümüzdeki yerel seçim imtihanı; kentimizin, temizlik sorunundan liyakat sorununa kadar birçok sorunu yaşamakta olan Çınarcık’ın istikbali için hayati önemdedir. Çınarcık, yaralı bir kuştur. Bu kuşu, Allah’ın izniyle ve halkımızın teveccühü ile tedavi etmek bize müyesser olacaktır. O kuş yine eskisi gibi, Marmara’nın semalarında bir güzel uçacaktır. Marmara onu, tıpkı 2014-2019 yılları arasında olduğu gibi, hayranlıkla seyredecektir.

Çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Daha şimdiden, halkımıza vaat edeceğimiz projelerimizi hazırlıyoruz. Projeler konusu, bizim en çok üzerinde durduğumuz konuların başında geliyor. Maliyeti düşük, vatandaşın yaşamına  doğrudan etkisi olacak, Çınarcık şartlarında hayata geçirilebilir projeler belirledik. Üretmeye, “Çınarcık için başka ne yapabiliriz?” sorusuna yanıt aramaya devam ediyoruz, edeceğiz. Tüm içtenliğimle söylüyorum ki, Çınarcık’ta çok mühim icraatlara imza atacağız.

Önümüzdeki 3 yıla yakın süreyi verimli bir şekilde kullanıp hedefimizi gerçekleştirmeyi umuyoruz. Genç kızların ellerine süpürge verenlere, belediyeyi borç girdabına sokma marifetini sergileyenlere, verdiği sözleri tutmayanlara, milyonlarca hibeyi belediyeye kazandırmakla övünüp iki tane çöpü toplayamayanlara halkımızın sandıkta gereken dersi vereceğinden hiç şüphem yok. İş sözü verilerek umutlandırılan ailelerin, aldatılan gençlerin, kendilerine bunu reva görenlere hak ettikleri silleyi sandıkta vuracağından hiç şüphem yok. Haddini hududunu bilmeyenlerin ‘kaybedenler’ listesinde yerini alacağından hiç şüphem yok.

Nazım Hikmet’in dediği gibi, “Güneşin zaptı yakındır.”

Bir Cevap Yazın

Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez(cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul et Daha Fazla Oku